KADERLOOS RICHTING 2028

Over pakweg drie jaar, zullen de twee oliegiganten, Total Energies en Apache, naar verluidt, overgaan tot het exploiteren van onze aardolievoorraden voor de kust. Total Energies heeft  reeds meegedeeld, dat  haar Final Investment Decision (FID)  is bepaald op het jaar 2028. Dus we mogen er gevoeglijk vanuit gaan, dat in dat jaar, de eerste barrels aardolie zullen worden opgepompt en verscheept en dat de enorme financiële bijdragen aan de Surinaamse economie, zullen aanvangen.
Binnen het kader van Oil and Gas ligt het wél in de bedoeling, dat de werkgelegenheid een enorme boost zal ondergaan, maar dan wel mits Suriname de juiste goede gekwalificeerde krachten kan aandragen. Het kader met voldoende skills om ingezet te kunnen worden binnen het proces van Oil and Gas, zullen wij moeten kunnen presenteren. En juist daar gaat het nu om. Suriname beschikt al enige tijd niet over de juiste personen met kennis binnen deze sector, om    straks een significante bijdrage te kunnen leveren binnen de aardolie-industrie. Zelfs onze eigen Staatsolie Maatschappij onderkent dit vraagstuk ten zeerste. Ook bij dit bedrijf zijn er externe krachten aangetrokken, omdat onze eigen mensen na opgeleid te zijn, zijn vertrokken naar onder meer Nederland. Brain drain alom voor een beter loon en voorzieningen voor de gekwalificeerde werknemer en gezin.
Suriname moet zich heel goed gaan realiseren, dat het het zal moeten doen met buitenlanders, en wel voor zijn bijdrage binnen de aardolie-industrie ingaande 2028. We hebben niet de opleidingsinstituten om mensen voor deze sector, klaar te stomen. Komt ook bij kijken dat er in dit land, tal van gemakzuchtige werkschuwen rondlopen, die zeker niet inzetbaar zullen zijn binnen deze industrie en ook niet in de zogeheten spin-off bedrijven. Het is kort dag  en we moeten niet komen met loze leuzen als ‘local content’, terwijl we heel goed weten ‘tak a no de’.  We doen er goed aan onze mensen vertrouwd te maken met de idee, dat we met vreemdelingen zullen moeten gaan werken, mensen die veelal anderstalig zijn onderricht, maar wel als kader zullen worden gezien. Wij zullen dan zien dat we achter het net vissen, omdat onze leiders niet tijdig het educatieve roer hebben willen omgooien. Suriname zal het binnen Oil and Gas moeten doen met lieden uit Venezuela, Colombia, Mexico, Trinidad en Brazilië, die wel van wanten weten als het om Oil and Gas gaat. Nu reeds valt op te merken, dat in veel branches binnen onze economie, er werknemers  noeste arbeid verrichten die anderstalig zijn, maar wel een goede bijdrage leveren. Dat zal na 2028 niet anders zijn, omdat onze leiders dit vraagstuk niet zien en onvoldoende willen oplossen. Het blijft voorlopig dus kaderloos richting Oil and Gas.
The post KADERLOOS RICHTING 2028 ..