NICKERIE — “De landbouwsector in Suriname is aan het vergrijzen. We moeten jongeren en vrouwen actief betrekken als we willen dat de sector niet alleen overleeft, maar ook toekomstbestendig wordt. Met de juiste tools en kennis kunnen zij niet alleen deelnemen aan landbouw – ze kunnen het leiden.” Dit zegt Prithvi Jairam, de National Project coordinator van het project Gender-responsive Climate-smart Agriculture and Food (GCAF) Systems in the Caribbean.
Onderdeel van het project was de Women in Agriculture Fair die zaterdag is gehouden op het marktterrein van Nickerie. De beurs bood een uitgelezen kans om innovatieve landbouwoplossingen te tonen. Op schermen in de stand draaiden visuals van eerdere trainingen, onder andere over het gebruik van digitale sensoren in kassen. Deze technologie werd recent geïntroduceerd in Suriname via het GCAF-project, met als doel om boeren – vooral jongeren en vrouwen – in staat te stellen om klimaatslimmer, efficiënter en data-gedreven te produceren.
“Digitale landbouw, data-analyse, drones, sensoren – dit is geen landbouw van gisteren. Dit is technologie, dit is business, dit is impact”
“We hebben in een eerder FAO-project de eerste stappen gezet met kassenteelt, sensoren en markttoegang. Nu bouwen we daar met GCAF op voort”, legt Jairam uit. “We willen niet alleen apparatuur leveren, maar ook kennis, zelfvertrouwen en kansen creëren – vooral voor vrouwenorganisaties en jonge boeren die echt willen groeien.”
De booth van FAO’s GCAF-project bood bezoekers concrete informatie over trainingsmogelijkheden, veldactiviteiten en geplande interventies zoals klimaatbestendige productietechnieken, versterking van vrouwen coöperaties, en slimme irrigatie. Veel jongeren bleven hangen bij de beelden van leeftijdsgenoten in actie: zaaiend, oogstend, experimenterend met hydroponics en andere moderne teeltvormen.
Volgens Jairam is het van groot belang dat jongeren landbouw niet langer als ‘laatste optie’ zien, maar als een sector vol innovatie en ondernemerschap. “Digitale landbouw, data-analyse, drones, sensoren – dit is geen landbouw van gisteren. Dit is technologie, dit is business, dit is impact.” De Women in Agriculture Fair markeerde niet alleen een viering van vrouwelijk ondernemerschap in de landbouw, maar ook een keerpunt voor het gesprek over wie de volgende generatie agrarische leiders zal zijn.
- Surinaamse verkiezingen..
- Eigenaar servicestation overvallen door gewapende mannen..
- Overwegend regenachtig op deze maandag..
- Regering vraagt alertheid bij ‘fake’ berichten over noodhul…..
- Zes gewonden bij aanval op pro-Israëlische demonstratie in …..
- Martha Elga Smiet (70) Paramaribo 23-5-2025..
- Rosita Francis Kroes – Mo Ajok (76) Paramaribo 27-5-2…..
- Olieprijs herstelt door OPEC+-beleid..
- Simons: “Ministeries zijn geen eigendom van partijen”..
- De Arend speelt Schakel de Flora in tweede helft van veld..
- Column: Het feestje van de bontgekleurde democratie..
- Regeerakkoord ondertekend: verdeling ministeries en topposi…..
- Nieuwe coalitie tekent regeerakkoord: Samen werken aan hoop…..
- Rusland: “Laatste kans om fouten recht te zetten en samen h…..
- Simons: Alle kracht en liefde in dienst van het volk stelle…..
- Man aangehouden voor oplichting bij verkoop van schapen..
- Column: Borrelpraat no. 874..
- Boot met passagiers gekanteld in Marowijnerivier..
- Doden bij bootongeluk in Albina..
- Oplichter door de politie in verzekering gesteld..
- Tijd voor een zakenkabinet: Verzoening als voorwaarde voor …..