Joan Nibte van de politieke partij A20 heeft haar zorgen geuit over de gang van zaken rond het verkiezingsproces en de rol die president Chan Santokhi daarin speelt. Volgens haar heeft het staatshoofd tijdens een gesprek duidelijk aangegeven dat het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) tekort is geschoten in zijn functioneren.
A20 heeft het OKB tweemaal schriftelijk gewezen op bepaalde onregelmatigheden, maar hierop is niet gereageerd. Nibte stelt dat het verkiezingsproces wettelijk onder de verantwoordelijkheid valt van het ministerie van Binnenlandse Zaken (Biza), het Centraal Hoofdstembureau (CHS) en het OKB.
“Daar moet het ook bij blijven,” aldus Nibte. Volgens haar hadden niet de president, maar de verkiezingsautoriteiten zelf het initiatief moeten nemen om politieke partijen te informeren over het verloop van het proces.
De president beroept zich op artikel 9 van het Kiesbesluit, waarin staat dat hij politieke partijen mag oproepen om zijn zorgen te delen. Nibte zegt begrip te hebben voor zijn bezorgdheid over het uitblijven van heldere informatie over de voorlopige verkiezingsuitslag, maar benadrukt dat de president zich niet moet mengen in een proces dat onafhankelijk behoort te zijn. “De taak van de president is niet om op de stoel van de verkiezingsautoriteiten te gaan zitten.”
Hoewel A20 geen bezwaren heeft tegen de informatievoorziening via het overheidsplatform GOV.sr, maakt de partij zich wél ernstig zorgen over het handelen van de verkiezingsautoriteiten. Volgens Nibte is er “onrecht aangedaan aan de kiezers”, en roept zij de president op om – als hij zich beroept op artikel 9 – te kijken hoe dit onrecht hersteld kan worden in het kader van mensenrechten.
Verder vindt Nibte dat het proces te lang duurt. “Het Kiesbesluit is duidelijk. Het bekendmaken van de resultaten wordt onnodig vertraagd.” Ze plaatst vraagtekens bij het nut van de hertelling van 60 stembureaus, aangezien A20 niet verwacht dat de uitslag daardoor wezenlijk zal veranderen. Toch waarschuwt ze voor alertheid: “We moeten waakzaam blijven. De zaken kunnen zich plots anders gaan voordoen.”
A20 benadrukt dat de partij de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten houdt en alert blijft tot het verkiezingsproces volledig is afgerond.
- NPS houdt spoedcongres over samenwerking in nieuwe coalitie..
- Bespreking met 5 partijen afgerond; NDP praat nog met ABOP..
- Ied-Ul-Adha op vrijdag 6 juni..
- Commissie Veiligheid verkiezingen 2025: ‘Tijdig en effectie…..
- Brede onvrede over president Santokhi drijft partijen in de…..
- Breaking: Onderhandelingen NDP, NPS, PL, BEP en A20 afgeron…..
- Santokhi ontvangt politieke partijen voor overleg..
- President ontvangt politieke partijen; gesprek met Simons..
- President Santokhi ontvangt verkiezingspartijen voor overle…..
- Santokhi heeft vrijdag ontmoeting met politieke partijen ov…..
- NPS roept spoedeisend congres bijeen voor besluitvorming ov…..
- Venetiaan had in 1996 een andere zienswijze op de samenwerk…..
- “Chucky”-acteur Ed Gale overleden op 61-jarige leeftijd..
- Overlijden Michael “Chicago Mike” Sumler: Kool …..
- President Santokhi ontvangt alle verkiezingspartijen..
- Elon Musk stapt op uit Trump-regering..
- Deskundigen trainen arbeidsinspecteurs in handhaving wet We…..
- NDP wint aan stemmen bij telling-update, maar behoudt 18 ze…..
- Voorsprong NDP op VHP groeit tot ruim 6000 stemmen..
- Stichting 8 december 1982 solidair met Venetiaan..
- Rusland roept leden op waardering te blijven tonen voor Ven…..