Tekst en beeld Sharon Singh
SARAMACCA — Het monumentale pand uit 1926, ooit door het rooms-katholieke bisdom gebouwd als pastorie in Saramacca, is volledig opgeknapt en heropend als het Jeugdvormingscentrum Petrus Donders. Het heeft jarenlang stilgestaan en was in verval geraakt, maar dankzij een grondige renovatie heeft het nu een nieuwe bestemming gekregen in de vorm van een multifunctioneel centrum. Het rooms-katholieke bisdom Paramaribo heeft met dit project een plek gecreëerd voor vorming, ontmoeting en inspiratie.
Bisschop Karel Choennie, die de realisatie van het project heeft begeleid, zegt tegen de Ware Tijd dat het centrum moet bijdragen om het werk van het bisdom in het district op een duurzame manier voort te zetten. “Het centrum moet uiteindelijk inkomsten opleveren, zodat we het onderwijs en kerkelijke activiteiten kunnen blijven ondersteunen.”
“Jongeren hebben tegenwoordig weinig stilte. Overal is lawaai; televisie, telefoon, straat. Hier kunnen ze zich een paar dagen terugtrekken”Bisschop Karel Choennie
Om inkomsten te verdienen, zal het centrum grotendeels commercieel worden geëxploiteerd. Direct naast het centrum staat een basisschool die jarenlang werd gefinancierd en ondersteund door het bisdom.
Faciliteiten
Choennie omschrijft het centrum vooral als een plek van rust en bezinning. “Jongeren hebben tegenwoordig weinig stilte. Overal is lawaai; televisie, telefoon, straat. Hier kunnen ze zich een paar dagen terugtrekken en drie belangrijke waarden leren: orde, discipline en schoonheid. Dat zie je ook terug in het gebouw. Alles is met zorg ingericht, met nieuw meubilair, moderne apparatuur, internet en een prachtige keuken.”
Er zijn vijf kamers (met airconditioning) met samen twaalf (stapel)bedden voor mensen en of groepen die willen overnachten en er is een professioneel ingerichte keuken en daarnaast elf extra kamers in het aangrenzende gastenverblijf. Het centrum is breed inzetbaar, onder meer voor zowel eendaagse-, weekend als meerdaagse activiteiten, waarbij kan worden gedacht aan conferenties, trouwerijen, trainingen en workshops.
In augustus komen priesters er samen voor retraite, als onderdeel van de ‘synodale weg’, een proces waarin de nadruk ligt op samenleven, luisteren en minder op alleen presteren. “We moeten af van de harde focus op carrière. Het gaat om relaties, samen optrekken als gemeenschap. Hier in Saramacca kunnen we dat opnieuw leren.”
Oud-leerling Jagesar
Op sportief en recreatief vlak zijn er grootse plannen. Er is al een voetbalveld en binnenkort volgen een basketbal-, volleybal- en tennisveld. Het terrein van zes hectare wordt ingericht als een park met wandelpaden, trimbaan, schaduwplekken en rolstoeltoegankelijke routes.
Zelfs de begraafplaats op het terrein krijgt een nieuwe uitstraling. “We willen er een begraafpark van maken. Geen stenen grafmonumenten, maar bloemenperken met planten zoals fajalobi en tienuurklokje. Een vredige plek om te herdenken en te wandelen”, zegt de bisschop.
Staatsolie heeft het meubilair bekostigd. De directeur van dit bedrijf, Annand Jagesar, geboren en getogen in Saramacca, is zelf oud-leerling. “Ik heb hier op school gezeten. Elk jaar waren er zo’n zeventig leerlingen. Het bisdom zorgde ervoor dat we goed onderwijs kregen, ook al waren er toen nog geen bruggen. Leerkrachten kwamen uit Paramaribo. Dankzij hun inzet zijn generaties gevormd. Daar ben ik dankbaar voor”, aldus Jagesar tegenover de Ware Tijd.
Kunst
Er loopt in het Jeugdvormingscentrum Petrus Donders een permanente kunstexpositie met veertig werken, waaronder schilderijen over slavernij, de Schepping en werk van Cubaanse straatkunstenaars, maar ook van bekende Surinamers, onder wie Leo en Michael Wong Loi Sing en Jules Brandflu. Scholen worden aangemoedigd om met leerlingen langs te komen en zelf een tekening te maken om hun creativiteit te prikkelen.
De volledige realisatie van het project heeft ruim 320.000 Amerikaanse dollar gekost en is mede mogelijk gemaakt door bijdragen van onder meer Italiaanse bisschoppen en bisdommen in Nederland.
- Dagblad Suriname..
- Column: A ten doro… fu lusu den privilege..
- Verkiezingsuitslag heeft nog geen juridische geldigheid..
- Actieprogramma voor pensioencrisis op tafel bij SBF..
- De Opkomst van Narcoterroristen in Colombia..
- FIFA’s $2 Billion Extravaganza Kicks Off With Just a …..
- SLM is Casas US$ 3 miljoen schuldig..
- ‘Bigi Boy’ wint tweede Dirty Boxing Championship..
- Wisse behoudt wereldtitel..
- SEOGS 2025: Surinames grootste energie-evenement maakt spro…..
- RAVAKSUR wenst uitgenodigd te worden door NDP voorzitter Je…..
- Politieactie Wilhelminastraat: 18 bromfietsen en 1 auto in …..
- Verdachte ingerekend voor neerschieten man..
- 180 jaar Nederlandse boeren in Suriname: een grootse vierin…..
- Politie houdt schutter aan na schietpartij en beroving in P…..
- Coalitievorming een stoelendans om aan de macht te blijven..
- OM onderzoekt lek missives president: wie heeft gelekt?..
- Titelgevecht lonkt voor Bigi Boy na debuutsucces..
- Strafzaak tegen Kromosoeto en medeverdachten hervat..
- Koerschaos en coalitie-onzekerheid: een explosieve mix..
- Boetes en herstelverplichting bij politieactie tegen bromfi…..