De voormalige president-commissaris van de Surinaamse Luchtvaartmaatschappij (SLM), Xaviera Jessurun, oud-directeur Paul de Haan en de toenmalige juridisch adviseur Prenobe Bissessur zijn officieel als verdachten aangemerkt in de lopende fraudezaak rond de nationale luchtvaartmaatschappij. Jessurun, die inmiddels deel uitmaakt van het team van ex-minister Albert Ramdin bij de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), is vorige maand als verdachte gehoord, meldt Starnieuws.
Verdenking van oplichting en witwassen
Het drietal wordt verdacht van (mede)oplichting, verduistering, witwassen, valsheid in geschrifte en gekwalificeerde verduistering. Alle drie verblijven momenteel in het buitenland. Volgens Starnieuws is de verdachtenstatus van Jessurun formeel doorgegeven aan de vaste Assembleecommissie Buitenlandse Zaken.
Waarschuwing procureur-generaal genegeerd
Toen bekend werd dat Jessurun – destijds werkzaam bij Buitenlandse Zaken – samen met Ramdin naar de OAS zou vertrekken, heeft procureur-generaal Garcia Paragsingh dit sterk ontraden. Zij stuurde hierover een brief aan de toenmalige president Chan Santokhi, waarin zij adviseerde de uitzending niet door te laten gaan. Het verzoek van het Openbaar Ministerie (OM) werd destijds echter terzijde gelegd.
Onderzoek in volle gang
Het OM heeft in mei een gerechtelijk vooronderzoek (GVO) gevorderd in de SLM-zaak. In dat kader zijn al diverse personen in Suriname gehoord. Daarnaast heeft de rechter-commissaris een rechtshulpverzoek aan Nederland gedaan. Die onderzoekshandelingen hebben inmiddels plaatsgevonden.
Na ontvangst van de documenten uit Nederland en afronding van het GVO volgt verdere beoordeling door justitie. Pas daarna wordt beslist of het drietal daadwerkelijk zal worden vervolgd.
De SLM kwam de afgelopen jaren in opspraak door ernstige financiële problemen, interne misstanden en vermoedens van wanbeleid. Onder leiding van toenmalig directeur Paul de Haan werd een herstructureringsplan gepresenteerd, waarbij onder meer werd ingezet op leasing van vliegtuigen, het aantrekken van nieuwe partners en kostenbesparingen.
Tegelijkertijd groeiden de zorgen binnen de samenleving en de politiek over ontransparante contracten en mogelijke belangenverstrengeling. Critici wezen onder meer op het gebrek aan controlemechanismen, het verdwijnen van gelden en de rol van topfunctionarissen binnen het bedrijf.
De verdenkingen tegen Jessurun, De Haan en Bissessur draaien vooral om het onrechtmatig wegsluizen van middelen, het vals opmaken van documenten en mogelijke witwasconstructies via buitenlandse rekeningen en bedrijven. De SLM, die al jarenlang kampt met een zwakke financiële positie, zou hierdoor nog dieper in de schulden zijn geraakt.
De zaak heeft grote maatschappelijke en politieke impact, omdat de SLM als nationale luchtvaartmaatschappij symbool staat voor Suriname in de internationale luchtvaart. Het onderzoek moet nu uitwijzen of de betrokken bestuurders daadwerkelijk strafrechtelijk vervolgd zullen worden.
- Voorlopige hechtenis Kromosoeto verlengd na uitstel SPSB-za…..
- Bond SBB legt werk neer uit onvrede..
- Hoge loonkosten en rentelasten drukken op begroting 2025..
- IJdele hoop..
- SAO en SIVIS bespreken stand van zaken met onderminister Ja…..
- Ouders bezorgd: “Onze kinderen slapen niet, de eindexamenre…..
- MAS waardeert leerlingen..
- Gewapende mannen schieten op deur en beroven zes bewoners i…..
- President Simons en premier Schoof bespreken samenwerking S…..
- Dasai waarschuwt voor alarmerende temperaturen..
- TCT-minister: ‘Burgers moeten kunnen rekenen op NVB’..
- Kunstenaar George Ramjiawansingh (1954–2025) overleden..
- Parmessar bij start begrotingsbehandeling: ‘Staatsolie onde…..
- Sozavo onderzoekt meldingen en aangiftes rond Moni Karta-ui…..
- ‘Begrotingsbehandeling krijgt prioriteit boven reces’..
- Volksgezondheid bespreekt medische wetgeving met interdisci…..
- Winnaar Rotary Student Excellence Award: ‘Niets komt van ge…..
- Casas pleit voor duidelijk luchtvaartbeleid om EU-blacklist…..
- UITDAGINGEN ONDERWIJS..
- Brunswijk uit misnoegen over aanwezigheid regering in DNA..
- Misiekaba: ‘Samenwerking en focus op mentale zorg zijn cruc…..