De recente arrestaties van twee buitenlanders, die betrokken zouden zijn bij de illegale handel in jaguarpasta en lichaamsdelen, maken duidelijk dat stroperij en smokkel van beschermde katachtigen, in Suriname nog altijd onverminderd plaatsvinden. Ondanks de bestaande wetgeving, zoals het Jachtbesluit van 2002, en internationale verdragen als CITES, blijven de jaguar en ocelot kwetsbaar. Dit is een ernstige zorg, gezien hun ecologische rol en de wettelijke bescherming waar ze recht op hebben.
Onderzoeken, uitgevoerd door onder meer Earth League International, tonen aan dat de handel in jaguartanden en andere delen vermoedelijk onderdeel is van grootschalige, georganiseerde criminele netwerken, die opereren binnen Suriname en ook internationaal. Deze netwerken, deels aangestuurd vanuit China, gebruiken ingewikkelde smokkelroutes en methoden om hoektanden, botten en zelfs pasta, vervaardigd uit dierlijke resten, naar buitenlandse markten te exporteren. Dergelijke producten worden tegen hoge prijzen verkocht en zijn vaak verbonden aan andere ernstige misdrijven, zoals mensenhandel, illegale mijnbouw en witwassen. Naast deze internationale dimensie is het onmiskenbaar dat ook binnenlands jagersgedrag bijdraagt aan het probleem. In veel binnenlandse dorpen worden jaguars en ocelots bejaagd, onder meer vanwege financiële prikkels die worden geboden door smokkelaars. Deze jagers beschikken vaak over een gedetailleerde kennis van de natuurgebieden, wat stroperij vergemakkelijkt. Tegelijkertijd blijkt uit signalen en rapporten, dat handhaving in deze gebieden niet effectief is. Corruptie binnen controlesystemen en een gebrek aan voldoende toezicht en middelen ondermijnen de bescherming die de wet biedt.
Deze combinatie van lokale en internationale factoren vraagt om een geïntegreerde en stevige aanpak. Het is onvoldoende om alleen jagers of smokkelaars laag in de keten aan te pakken; er moet ook op het hoogste niveau worden opgetreden tegen de leiders van deze criminele netwerken. Dit vereist meer samenwerking tussen Surinaamse autoriteiten, internationale partners en organisaties die zich inzetten voor natuurbescherming en de bestrijding van milieucriminaliteit. Daarnaast speelt educatie en bewustwording een cruciale rol. Binnenlandse gemeenschappen moeten beter worden voorgelicht over het belang van het behoud van jaguars en ocelots. Het gaat hierbij niet alleen om het beschermen van een diersoort, maar ook om het waarborgen van het ecologische evenwicht en het voorkomen van onomkeerbare schade aan de natuur. Immers, het gebrek aan kennis en de economische nood, kunnen mensen kwetsbaar maken voor deelname aan illegale activiteiten. Een ander belangrijk aandachtspunt is de vergelijking met landen als China, waar de bescherming van iconische diersoorten zoals de panda, intensief wordt gefinancierd en gemonitord. Suriname kan hier een voorbeeld aan nemen door meer middelen vrij te maken en prioriteit te geven aan het behoud van zijn unieke biodiversiteit. De jaguar is niet alleen een roofdier, maar ook een nationaal symbool en een indicator voor de gezondheid van onze ecosystemen. Ten slotte moeten beleidsmakers beseffen, dat natuurcriminaliteit niet geïsoleerd kan worden beschouwd. Het raakt meerdere sectoren, waaronder veiligheid, economie en internationale betrekkingen. De ondermijning van natuurwetten staat vaak in verband met andere vormen van georganiseerde misdaad, wat de complexiteit van het vraagstuk vergroot. Suriname staat voor een duidelijke keuze: de overheid kan ervoor kiezen om deze problematiek serieus aan te pakken met een samenhangend beleid, meer middelen en internationale samenwerking, of het risico lopen dat de populaties van jaguar en ocelot blijven dalen en uiteindelijk uitsterven. Gezien het recente nieuws en de aanhoudende bedreigingen is de urgentie van een doortastende aanpak onmiskenbaar. Bescherming van onze natuur is geen luxe, maar een noodzakelijke investering in de toekomst.
The post JAGUAR NOG STEEDS NIET OPTIMAAL BESCHERMD ..
- NOERTJE DE STRAFFER..
- Afdeling Rijbewijzen stapt per 4 augustus volledig over op ….
- Man (28) opgepakt voor bedreiging vriendin en dreiging met …..
- Het verdwenen historische verhaal van Nassylaan 43..
- Speciale unit moet luchtvaartsector uit financiële nood hel…..
- Topfunctionarissen Hira en Ganpat ontlast uit functie bij F…..
- Grote zoekactie na mijnramp in Chili.
- Man aangehouden voor bedreiging en brandstichting.
- VHP QUORUM VOORPROEFJE..
- Fractiefonds..
- ‘Bigi Boy’ sluit deur naar UFC niet definitief..
- JAGUAR NOG STEEDS NIET OPTIMAAL BESCHERMD..
- Simons: Buitenlandse Zaken speelt sleutelrol in toekomst Su….
- HOE VERDIENT HAKRINBANK USD 2.5 MILJOEN AAN RVI TERUG?..
- Andermaal SLM..
- Sapoen laat kritische houding niet varen..
- Ambassadeurschap of afvloeiing?..
- Nederland trekt boetekleed aan: ‘Luchtdroppings zijn geen h…..
- Opmerkelijk – Kritiek op Rode Kruis in België om aanbieden …..
- Hongerige kinderen: Suriname tussen ‘stunting’ en overgewic…..
- Arbeidsinspectie hoort Hellings op 4 augustus over ontslag ….