Suriname beschikt over stevige internationale reserves, maar de overheidsfinanciën en de staatsschuld, blijven zorgwekkend. Dat blijkt uit cijfers van De Suriname Economic Oversight Board (SEOB).
De internationale reserves bedroegen in juni 2025 USD 1,55 miljard, goed voor 7,5 maanden importdekking. Hoewel de reserves in de afgelopen maanden licht daalden, vormen ze nog steeds een belangrijke buffer tegen externe schokken. Echter, de SEOB waarschuwt dat de neerwaartse trend nauwlettend gevolgd moet worden.
De financiële positie van de overheid blijft intussen precair. Over 2024 bedroeg het begrotingstekort circa 2,6 procent van het bruto binnenlands product (bbp). In april 2025 was de primaire rekening weliswaar positief, maar het totaaltekort kwam nog altijd uit op ongeveer SRD 400 miljoen. Volgens de SEOB is de verwachting dat de tekorten in het tweede kwartaal zijn doorgezet, mede door extra uitgaven in verband met de verkiezingen. Het instituut benadrukt dat ingrijpende maatregelen nodig zijn om de inkomsten te vergroten en de uitgaven beter in balans te brengen.
Ook de staatsschuld ontwikkelt zich volgens de SEOB, zorgwekkend. In mei 2025 bedroeg de schuldquote volgens de wettelijke definitie ongeveer 109 procent van het bbp. Dat betekent dat de uitstaande schuld groter is dan de jaarlijkse productie van de economie. Volgens de internationale definitie ligt de schuldquote lager, op 85 procent, maar de SEOB stelt dat de druk op de overheidsbegroting nog tot minstens 2028 aanhouden, en pleit daarom voor actief schuldbeheer en een strategie gericht op het optimaliseren van looptijden, rentelasten en risico’s, om het vertrouwen van investeerders te behouden.
Positiever zijn de ontwikkelingen binnen de bankensector. De gemiddelde solvabiliteitsratio steeg in mei tot 23 procent, ruim boven de vereiste norm, wat duidt op een sterkere financiële basis. Ook het aandeel niet-renderende leningen daalde fors: van circa 25 procent begin 2024 naar slechts 4 tot 5 procent. De rente op leningen zakte licht naar 14,5 procent, terwijl de spaarrente juist sterker terugliep naar 6,6 procent. Dit maakt sparen minder aantrekkelijk, maar is een stimulans voor kredietverlening en investeringen.
The post Internationale reserves goed voor 7,5 maanden importdekking ..
- Buitenposten Suriname na 1 november anders ingevuld..
- Eén dode bij uit de hand gelopen familieruzie..
- Man omgekomen na uit de hand gelopen familieruzie..
- Parmessar: ‘De regering zal in financieel zwaar weer rake…..
- Rabidin brengt lied uit in verband met 135 jaar Javaanse im…..
- Vicepresident Rusland: regering werkt niet mee aan wurgcont…..
- Man overleden na uit de hand gelopen familieruzie.
- Sollicitatieoproep CBvS – medewerker Bibliotheek..
- Suriname betuigt medeleven na dodelijk helikopterongeluk in…..
- Verkeersveiligheidsmaand van start: ‘Geen haast is een leve…..
- Bryan Isaacs voorlopig ter beschikking van JusPol-minister..
- Misiekaba: ‘Overheid heeft een achterstandsbetaling van SRD…..
- Eerste lichting gecertificeerde mediators klaar voor inzet …..
- ICS/IMS-training afgerond: meer dan 80 professionals gecert…..
- Frisse wind of dekmantel?..
- Politieschandalen versnelden vertrek korpschef Isaacs..
- Opleiding exercitie-instructeurs hervat na zestien jaar..
- Schooldirecteuren moeten nieuwe slagingsnormen hanteren voo…..
- Voorbereidingen begrotingen 2025 en 2026 in gang..
- VERKEERSCHAOS EN DE “SLIMMERIKKEN”..
- Na zestien jaar weer exercitie instructeursopleiding voor p…..