De inheemse gemeenschappen van Apoera, Washabo en Section, klagen samen met de Vereniging van Inheemse Dorpshoofden in Suriname (VIDS), de regering van Suriname aan, vanwege het niet naleven van de Free, Prior and Informed Consent (FPIC)-procedure bij de onderhandelingen over het Chinalco-bauxietproject. Na jarenlange onderhandelingen tussen de staat en het Chinese bedrijf Chinalco, werd op 25 november 2024 een Memorandum of Understanding (MoU) en een conceptmineralenovereenkomst goedgekeurd. De inheemse gemeenschappen werden via de media op de hoogte gesteld van deze afspraken, terwijl hun directe leef- en woongebieden betrokken waren.
De betrokkenen wijzen erop, dat hun toestemming voor het project nooit op de juiste wijze werd verkregen, zoals vereist onder internationale normen voor de bescherming van de rechten van inheemse volkeren. Ondanks herhaalde verzoeken om het besluit in te trekken, heeft de regering volgehouden, dat het pas na de overeenkomst met Chinalco, kan voldoen aan de FPIC-vereisten.
Op 25 februari 2025 hebben de VIDS en de inheemse gemeenschappen besloten juridische stappen te ondernemen, met een bodemprocedure en kort geding om de regering te dwingen, het besluit over de economische mijnbouwrechten aan Chinalco in te trekken. De gemeenschappen eisen dat de staat Suriname de wet intrekt en dwangsommen betaalt, zolang het besluit onrechtmatig blijft. De rechtszaak wordt gezien als de laatste stap om gerechtigheid te verkrijgen en de rechten van de inheemse gemeenschappen te beschermen.
The post Inheemse gemeenschappen klagen Suriname aan om FPIC-schending in Chinalco-project ..
- Winkeliersechtpaar Washabo beboet wegens economisch delict..
- Overheid, ondernemers en onderwijs slaan handen ineen voor …..
- Ruim 300 bankrekeningen geopend in Kwamalasemutu..
- 14 van eerste 20 plekken VHP voor Paramaribo en Wanica..
- Newara tegen lijsstrekkersrol Wayne Telgt; spanningen binne…..
- Shata-voorzitter Von Foidl: ‘Suriname kan het Singapore van…..
- Minister Ramdin krijgt steun van vijf Zuid-Amerikaanse land…..
- Minister Ori: “Onderwijssector heeft grote investering nodi…..
- Ramdin: ‘Grenskwestie niet met CARICOM, maar met Guyana bes…..
- Breaking: AOV wordt verhoogd; studenten krijgen SRD 800..
- Alerte dochter waarschuwt moeder voor diefstal van portemon…..
- Ressort-coördinatoren OKB extra aangescherpt..
- Castelen: indien nodig zal oorlog worden gestart binnen OPT…..
- De regering heeft een IMF-inflatie tijdbom opgebouwd..
- De Amerikaanse president Donald Trump kondigde aan dat fede…..
- Volgens berichten werd in Sweida een Israëlische vlag gehes…..
- Al Jolani ontmoet Israëlische marionet Mahmoud Abbas..
- Negen huidige VHP-assembleeleden op verkiesbare plaatsen..
- Functie van OAS-secretaris-generaal stap dichterbij voor Ra…..
- Strengere handhaving op werk- en verblijfsvergunningen..
- Eerste officiële vaart van marineschip RSS Barracuda..