De jaar-op-jaar inflatie in Suriname is in juni 2025 gestegen naar 8 procent, tegenover 6 procent in mei. Dit is zorgwekkend, aangezien prijzen de afgelopen maanden verder zijn toegenomen. Ook de wisselkoers van de Surinaamse dollar vertoont sinds eind 2024 een stijgende trend, met een recente girale koers van rond de SRD 38 per Amerikaanse dollar in juni 2025, vergeleken met circa SRD 35 in januari. Daarnaast steeg in mei de SRD-component van M0 met ruim 8,4 procent, wat wijst op een sterke toename van de geldhoeveelheid vanaf medio 2024, zo blijkt uit het meest recente SEOB-bulletin.
Vanaf begin 2024 daalde de inflatie fors: van 29 procent naar circa 5,7 procent in maart 2025, wat tijdelijk verlichting bracht voor consumenten en bedrijven. Sinds begin 2025 neemt de inflatie echter weer toe, tot circa 8 procent in juni 2025. De maandinflatie in juni bedroeg 2 procent.
De stijging wordt vooral veroorzaakt door een verzwakking van de Surinaamse dollar (SRD) door een hogere wisselkoers. De wisselkoersstijging maakt vooral importproducten en huishuur, uitgedrukt in SRD, duurder, waardoor de koopkracht opnieuw onder druk komt te staan. In bulletin 22 is SEOB dieper ingegaan op de oorzaken van de inflatie- en wisselkoersstijging.
De recente stijging wordt volgens de Suriname Economic Oversight Board (SEOB) voornamelijk veroorzaakt door een verzwakking van de Surinaamse dollar (SRD) als gevolg van een hogere wisselkoers. Hierdoor zijn vooral importproducten en huishuur, uitgedrukt in SRD, duurder geworden. Dit zet de koopkracht opnieuw sterk onder druk. In bulletin 22 ging SEOB al dieper in op de oorzaken van de inflatie- en wisselkoersstijging.
Monetaire ontwikkelingen
De lokale component van de basisgeldhoeveelheid groeide in mei 2025 met 8,4 procent en lag 32,3 procent boven de gestelde M0-target. Dit is het gevolg van de afname in de OMO-voorraad en de stijging in netto-overheidsuitgaven.
Het SRD-aandeel van de brede geldhoeveelheid (M2) groeide met circa 5,5 procent in mei 2025. Deze groei, mede veroorzaakt door forse overheidsuitgaven, kan inflatoire druk en wisselkoersinstabiliteit verergeren.
SEOB aanbevelingen
De Surinaamse economie vertoont tekenen van herstel: de inflatie is teruggebracht tot een enkelcijferig niveau, de banken zijn financieel sterker en de internationale reserves zijn toereikend. Toch blijven de wisselkoers en de structurele overheidstekorten zorgwekkend. Strikte fiscale discipline is essentieel om de bereikte stabiliteit te behouden en het herstel duurzaam te verankeren.
- Franse luchtverkeersleider geschorst die ‘Free Palestine’ ….
- President Peru verleent oud-militairen pardon voor mensenre….
- Mexico zet 26 hooggeplaatste kartelleden uit die door VS ge….
- Surinaamse Boksbond werft boksers..
- OS Kampong Baroe wint knutselwedstrijd gebouwd erfgoed..
- Abiamofo: extreem lage waterstand en hogere kosten drukken …..
- Eminem rapt woorden op ‘silver’ die niemand kan negeren.
- Ice Spice’s ‘mom’ steelt de show met nieuwe virale se….
- Katy Perry beboet voor filmen in beschermd Spaans duingebie….
- Emanuel Pinas heeft onlangs een nieuwe single ‘Sakafasi’ ui….
- O.S. Kampong Baroe wint landelijke knutselwedstrijd..
- Het Korps Politie Suriname feliciteert lichting 15 augustus….
- Manege Ponderosa Suriname neemt succesvol deel aan wedstrij…..
- Prijzen vrijdag 15 augustus 2025.
- “Een business hebben betekent veel, maar je karakter beteke….
- Bouw nieuwe DNA-vergaderzaal voor een maand aangehouden..
- Amerikaanse ambassadeur Faucher: ‘Sterke en goede relatie S…..
- Currie: tekort aan vakleraren pas over twee jaar opgelost..
- OM eist 18 jaar cel voor doodslag en verbergen lijk..
- Next Level business workshop brengt digitale ontwikkeling b…..
- Nieuwe directeur Algemene Zaken verwelkomd door personeel..