In 2011 bevond Griekenland zich in vrije val. De schuldencrisis had het land op de rand van een faillissement gebracht. Werkloosheid explodeerde, bedrijven sloten massaal de deuren en publieke diensten stonden stil. “Het was alsof de wereld stopte”, herinnert een ambtenaar zich.
De oorzaak lag in jarenlange overbesteding, verborgen schulden en een plotselinge vertrouwensbreuk met de markten. De reddingsoperaties van de EU en het IMF kwamen met strenge bezuinigingen, wat leidde tot sociale onrust en politiek extremisme. In 2015 kwam Syriza aan de macht met een anti-bezuinigingsboodschap, maar moest uiteindelijk alsnog akkoord gaan met hervormingen.
De economische neergang was diep. Tussen 2008 en 2015 kromp de Griekse economie met meer dan een kwart, en de werkloosheid steeg tot boven de 27 procent. Maar daarna keerde het tij. Strikte hervormingen, belastinginning en sanering van overheidsfinanciën legden de basis voor herstel. De begroting kwam op orde en investeerders keerden langzaam terug.
In 2019 nam een meer marktvriendelijke regering het over en versterkte het herstelbeleid. Dankzij groei, toerisme en digitalisering begon het vertrouwen terug te keren. Tijdens de coronapandemie bleef Griekenland opvallend veerkrachtig. In 2023 presteerde het land economisch zelfs beter dan veel andere EU-landen.
Griekenland’s schuld blijft hoog, maar is nu grotendeels in handen van officiële instellingen met lange looptijden. De economie groeit weer, en werkloosheid is flink gedaald. Internationale instellingen prijzen de veerkracht van het land.
Van economische wanhoop naar hoopvol herstel: Griekenland toont hoe diepgaande hervormingen, Europese solidariteit en politiek draagvlak samen een land kunnen terugbrengen van de afgrond.
- Taboesfeer en personeelstekort bemoeilijken zorg voor sikke…..
- Simons: Energiesector biedt kansen, investeringen en goed b…..
- Man (38) opgepakt door politie Livorno verdacht van diefsta…..
- Bromfietser in botsing met auto bij inhaalmanoeuvre..
- 29 nieuwe tuchtzaken tegen notarissen behandeld..
- Die koers, die koers…..
- Vrouw veroordeeld voor moord op man; lichaam onder bed gevo…..
- Man ingesloten voor diefstal van geelmateriaal..
- Stephanie Ramautar beëdigd als notaris: ‘Ik wil een goede e…..
- De Ware Tijd niet uitgekomen..
- Man licht marktverkopers op met valse 100 US dollar-biljett…..
- PVC-stemhokken en plastieken stemkisten worden hergebruikt …..
- Jagesar: Bijna helft van Suriname’s offshoregebied nu onder…..
- Criminaliteitsbestrijding..
- Open dag boogschietsport bij Witte Lotus goed bezocht..
- Man aangehouden voor valsmunterij..
- Santokhi opent historische summit: US$ 9 miljard aan invest…..
- Noodstroomsysteem actief bij fatale crash Air India Dreamli…..
- President Santokhi opent vijfde SEOGS..
- Pionier heengegaan: ‘Frank Robles geloofde in de mogelijkhe…..
- Vakbonden willen gesprek met Simons..