In 2011 bevond Griekenland zich in vrije val. De schuldencrisis had het land op de rand van een faillissement gebracht. Werkloosheid explodeerde, bedrijven sloten massaal de deuren en publieke diensten stonden stil. “Het was alsof de wereld stopte”, herinnert een ambtenaar zich.
De oorzaak lag in jarenlange overbesteding, verborgen schulden en een plotselinge vertrouwensbreuk met de markten. De reddingsoperaties van de EU en het IMF kwamen met strenge bezuinigingen, wat leidde tot sociale onrust en politiek extremisme. In 2015 kwam Syriza aan de macht met een anti-bezuinigingsboodschap, maar moest uiteindelijk alsnog akkoord gaan met hervormingen.
De economische neergang was diep. Tussen 2008 en 2015 kromp de Griekse economie met meer dan een kwart, en de werkloosheid steeg tot boven de 27 procent. Maar daarna keerde het tij. Strikte hervormingen, belastinginning en sanering van overheidsfinanciën legden de basis voor herstel. De begroting kwam op orde en investeerders keerden langzaam terug.
In 2019 nam een meer marktvriendelijke regering het over en versterkte het herstelbeleid. Dankzij groei, toerisme en digitalisering begon het vertrouwen terug te keren. Tijdens de coronapandemie bleef Griekenland opvallend veerkrachtig. In 2023 presteerde het land economisch zelfs beter dan veel andere EU-landen.
Griekenland’s schuld blijft hoog, maar is nu grotendeels in handen van officiële instellingen met lange looptijden. De economie groeit weer, en werkloosheid is flink gedaald. Internationale instellingen prijzen de veerkracht van het land.
Van economische wanhoop naar hoopvol herstel: Griekenland toont hoe diepgaande hervormingen, Europese solidariteit en politiek draagvlak samen een land kunnen terugbrengen van de afgrond.
- Vijftiende editie Carifesta: ‘We moeten het unieke dat Suri…..
- NDP heeft geprofiteerd van Hindoestaanse kiezers..
- Aardig wat regen voorspeld op deze zaterdag..
- Vijfde editie van Oil & Gas Summit groter en biedt bred…..
- Studente miste rampvlucht van Air India door file op weg na…..
- Humbert Harold Wensly Pocornie (74) Amsterdam 8-6-2025..
- Israël en Iran wisselen raketaanvallen uit, angst voor esca…..
- Steven Reyme: “Uitgelekte missives een klap in het gezicht …..
- Sandrina Hunsel helpt Condor spanning terugbrengen in vrouw…..
- Heraccreditatieproces gestart voor FHR MPA-programma..
- Zorgen geuit over oliesector tijdens World Ocean Week 2025..
- PRO-ondervoorzitter Nibte kritisch over VHP: ‘Democratie is…..
- Suriname op drempel van historisch leiderschap door vrouw..
- 50% aandeel Kersten in Comport markeert nieuwe fase voor Su…..
- Koers blijft stijgen: Landbouwers in nood, consumenten voel…..
- Nieuwe generatie jonge leiders wordt klaargestoomd..
- Kassier verdacht van verduistering €110.000 en US$30.000; b…..
- Newmont publiceert Duurzaamheids- en Belastingenrapport 202…..
- David Pinas timmert Yelyco in thriller naar mannen volleyba…..
- Mijnwerker bij thuiskomst beroofd..
- Indringer breekt woning binnen en verwondt vrouw in Wanica..