Hilly Arduin presenteert ‘Het Geheim’: ‘Kin fier omhoog zeiden mijn ouders’

Tekst en beeld Sharon Singh

PARAMARIBO — Psycholoog, schrijfster en storyteller Hilli Arduin heeft haar nieuwste boek ‘Het Geheim’ gepresenteerd. Het verhaal, dat zich 55 jaar geleden afspeelde, behandelt het nog altijd actuele en maatschappelijk relevant onderwerp: tienerzwangerschap. Het thema raakt een gevoelige snaar en zet aan tot reflectie over de manier waarop de samenleving vandaag de dag omgaat met tienerzwangerschap.ADVERTISEMENT

Chanelle, het hoofdpersonage, raakt  onbedoeld zwanger. Arduin belicht het perspectief van de tienermoeder, de emoties, eenzaamheid, uitdagingen en de maatschappelijke druk waarmee jongeren in zo’n situatie worden geconfronteerd.

“Er was niemand die over mijn buik streek, geen partner die met me naar de winkel ging om kinderkleren uit te zoeken en bovenal was er de eenzaamheid in die periode”

Eigen ervaring

Het verhaal is als een glimp van de auteur zelf; een fragment uit haar eigen leven dat met zorg en reflectie op papier is gezet. Het is een stuk van haar persoonlijke reis, verweven met emoties en ervaringen die haar hebben gevormd.

Drie jaar geleden begon ze aan haar nieuwste pennenvrucht. “Ik ben toen gestopt, want het was een te zwaar onderwerp en ik werd er emotioneel van. In januari vorig jaar heb ik besloten om het verhaal toch te schrijven en het was in augustus af”, doet ze uit de doeken in gesprek met de Ware Tijd.

Het traject van afwerken heeft maanden geduurd, totdat het uiteindelijk op 20 maart in het Cultureel Centrum Suriname (CCS) werd gepresenteerd. “De drijfveer om het boek te schrijven, komt voort uit wat ik dagelijks om me heen zie”, geeft Arduin aan. “Er zijn nog steeds tienermeisjes die onbedoeld zwanger raken, zelfs in deze moderne tijd waarin we toegang hebben tot voorbehoedsmiddelen en er nieuwe risico’s zijn zoals hiv. Veel mensen denken dat één keer onbeschermd seks hebben niet tot zwangerschap kan leiden, maar dat is natuurlijk niet waar. Ik heb het zelf meegemaakt. Eén keer, zonder condoom, en ik raakte zwanger”, deelt ze haar eigen verhaal.

Tijdens de presentatie van haar boek, ging Arduin dieper in op de realiteit van een tiener die wordt geconfronteerd met een ongeplande zwangerschap. “Er was niemand die over mijn buik streek, geen partner die met me naar de winkel ging om kinderkleren uit te zoeken en bovenal was er de eenzaamheid in die periode.”

Trots blijven

Hoewel het verhaal zich 55 jaar geleden afspeelde, waren de ouders van Arduin in hun opvoeding verrassend modern. “Ik ben opgegroeid in een liefdevolle omgeving, dus ik had niet per se die man nodig”, vertelt ze.

Haar ouders waren haar rots in de branding. Ze zat in het HBS-examenjaar toen, drie maanden vóór het eindexamen, haar zoon werd geboren. Zes weken later pakte ze haar studie weer op. “Lilly, als je weer naar school gaat, ga met je kin fier omhoog. Laat niemand je de grond inboren”, moedigden haar ouders haar aan. “Schaam je nooit voor je kind en zeg nooit dat het je broertje is.”

In die tijd was het voor een tienermeisje in het Caribisch Gebied, met name de Nederlandse Antillen, zeker een unicum dat ze zes weken na de bevalling alweer naar school mocht. Ze heeft zowel daar als in Nederland gewoond en gestudeerd.

Arduin zelf heeft een bijzondere kijk op die periode: “Ik was een lui kind en was dus gauw tevreden. Ik studeerde niet echt; als ik een zes of zeven als cijfer had, was ik al blij. Maar na de bevalling veranderde mijn mindset volledig. Ik wilde laten zien wat ik waard was, dus studeerde ik hard en haalde in alle vakken prachtige cijfers.”

Liefdevol

Ze benadrukt dat haar ouders niet haar enige steun waren. “Ook de docenten stonden achter me, gaven me het vertrouwen om door te zetten.”

Het was die onwankelbare steun, zowel thuis als op school, die haar in staat stelde de moeilijke tijden te overwinnen en haar doelen te bereiken. Natuurlijk waren er ook negatieve reacties, maar daar stoorde ze zich niet aan. Arduin heeft vier HBO-diploma’s gehaald.

‘Het Geheim’ is door de stichting Rupsje Regenboog uitgegeven. Exemplaren zullen aan VOJ- en VOS-scholen worden geschonken.-.

Individuen, die een bijdrage hebben geleverd aan de totstandkoming van het boek van Hilli Arduin, kregen elk een exemplaar.