De geplande infrastructuur- en gebiedsontwikkelingen in het district Commewijne, gaan verder dan wegen en logistiek. Volgens ir. Guido Koorndijk, directeur van FIRM Engineering, moet het Project Dordt uitgroeien tot een icoon van duurzame gebiedsontwikkeling, waarbij wonen en werken, maar ook scholing en ontspanning, hand in hand gaan. “Dordt is voor ons niet zomaar een projectnaam. Het staat symbool voor de herbestemming van Plantage Dordrecht tot een toekomstgerichte hub”, aldus Koorndijk.
De naam ‘Dordt’ is ontleend aan de Plantage Dordrecht, waarvan de gelijknamige stad in Nederland in de volksmond ook ‘Dordt’ wordt genoemd. “We hebben het project zo genoemd, omdat de Surinaamse plantage Dordrecht het hart vormt van ons ontwikkelingsgebied. Het gebied is 240 hectare groot en grenst aan Plantage Lust en Rust, die ook deel uitmaakt van de plannen”, zegt hij.
Van vergeten gebied naar economische draaischijf
Het gebied dat nu grotendeels verlaten en onderbenut is, moet worden omgevormd tot een levendige economische zone. Werkgelegenheid staat centraal in deze visie. “In de huidige situatie is er nauwelijks werk in de omgeving. Mensen moeten dagelijks naar Paramaribo reizen voor hun werk”, zegt Koorndijk. “Door nieuwe voorzieningen te bouwen en bedrijven aan te trekken, creëren we banen binnen bereik van buurten.”
De lokale bevolking staat volgens hem, positief tegenover de plannen. “De mensen zijn overwegend blij. Ze zien de omgeving zich ontwikkelen en rekenen daardoor op betere voorzieningen. Er is in decennia amper ontwikkeling geweest in de omgeving. Nu komt er perspectief.”
Spanning tussen groei en betaalbaarheid
Toch erkent Koorndijk ook de spanningen die ontstaan bij snelle gebiedsontwikkeling. Grondprijzen stijgen, waardoor het voor de lokale bevolking moeilijker kan worden om zelf te bouwen of te huren. “Dat spanningsveld is er altijd bij ontwikkeling. Echter, grond wordt vooral duurder als er naast ontwikkeling, ook sprake van schaarste aan grond is. Dat laatste is in Commewijne voorlopig niet het geval, omdat er enorme hoeveelheden aan grond beschikbaar zijn, waardoor betaalbare ontwikkeling op termijn vooralsnog binnen handbereik blijft.”
Woonwijken en expats
Het ontwikkelen van nieuwe woonwijken in Commewijne is tot op heden redelijk traag verlopen, stelt Koorndijk. “Je ziet dat zeer goede woningbouwprojecten zoals Palm Village, decennia nodig hebben om tot wasdom te komen. Dat verandert als er meer werkgelegenheid en commerciële activiteiten in het district komen. Met meer bedrijvigheid in de omgeving, groeit ook de noodzaak voor betere infrastructurele ontsluiting. Een extra brug en betere wegverbindingen, kan de dynamiek in een stroomversnelling brengen.”
Onderwijs en scholing cruciaal
Een belangrijk obstakel voor duurzame ontwikkeling blijft het lage opleidingsniveau in de regio. “Het is niet alleen een kwestie van infrastructuur. Er moet ook worden geïnvesteerd in mensen. Scholing, training, beroepsonderwijs, dat moet allemaal mee-ontwikkelen. Anders kunnen de lokale bewoners geen volwaardige plek innemen in de economische groei.”
Koorndijk is zich ervan bewust dat de onderwijsproblemen zich niet beperken tot Commewijne. “Het is een nationaal probleem waar wij allen onze schouders onder moeten zetten.”
Collectieve verantwoordelijkheid
Volgens Koorndijk is het essentieel dat politiek, bedrijfsleven en samenleving de handen ineenslaan. “We horen vaak dat ontwikkelingen achterwege blijven vanwege geldgebrek. Maar zodra de oliesector en andere economische motoren echt op gang komen, komt dat geld er wél. Dan moeten we klaarstaan, met concrete plannen, visie én betrokkenheid. We kunnen niet alles bij de politiek neerleggen; die is uiteindelijk een afspiegeling van wie wij als samenleving zijn.”
-door Gladys Findlay-
The post ‘Havenproject Dordt moet economische motor worden van Commewijne’ ..
- Surinaamse vliegtuigen worden geweerd in Europa..
- SLM getroffen door EU-maatregel; vluchten naar Cayenne tijd…..
- Legina Kromosoeto..
- Kevin M. Gompel..
- Anne-marie Helena Tijndal..
- VSB: ‘Nieuwe regering moet snel aan de slag met goed bestuu…..
- NPS houdt vast aan afwijzing staatsgreep en Decembermoorden..
- EU verbiedt vluchten uit Suriname; SLM blijft vliegen via w…..
- Gevallen kabinet-Schoof gaat demissionair verder..
- Chan huilt en Jenny juicht..
- Herdenking 152 jaar Hindostaanse immigratie..
- Dodental stijgt naar zes na bootongeluk: kind nog vermist..
- Salaris versus levenskosten..
- VHP diep geraakt door tragisch bootongeval..
- Panka: “Er is een nationale verzoening nodig”..
- PAHO luidt noodklok voor orkaanseizoen 2025..
- Regeren wordt moeilijk..
- Man badend in bloed dood aangetroffen in auto..
- Aderlating voor Natio: geblesseerde Becker haakt af voor Go…..
- Nog drie lichamen geborgen bootramp Marowijnerivier..
- Monstercoalitie zonder fundament: Suriname herhaalt zijn fo…..