Hans Breeveld: problemen rond de verkiezingen is geen nieuwigheid

Politicoloog Hans Breeveld.

Volgens oud minister van Binnenlandse Zaken en politicoloog, Hans Breeveld, die te gast was in het . programma Suriname Kiest, is er niet veel veranderd als het gaat om de verkiezingen in ons land. Er zijn terugkerende issues die te wijten zijn aan een verouderde manier van werken. Hij heeft altijd gepleit voor een gedigitaliseerd systeem om onnodige fouten te voorkomen. Echter is dat nooit van de grond gekomen.

Door Samuel Blankendal en Raoul Roeplal

Ondanks er niet veel veranderd is, merkt hij wel op dat er in het verleden veel meer ervaren personeel werd aangedragen door de politieke partijen, terwijl men nu gewoon kan solliciteren om te werken op een stembureau. Volgens Breeveld kan dit een oorzaak zijn voor de gemaakte fouten in deze verkiezingsperiode. 

Iedereen praat over de mogelijke oplossingen en aanpak van de terugkerende onregelmatigheden, maar na de verkiezingen gebeurt er niets. Er zouden juist workshops gehouden moeten worden om alle minpunten te bespreken en vervolgens structureel op te lossen. 

In onze Grondwet is de zittingsperiode van de president vastgelegd. Een verlenging van zijn zittingsperiode, door bijvoorbeeld de verkiezingen uit te stellen, is dus een schending van de Grondwet. Breeveld begrijpt het probleem rondom de politieke partijen die naar de rechter waren gestapt inzake de kandidaatstelling, maar schaart zich achter het besluit van het Hof van Justitie om een belangenafweging te maken rond de verkiezingen. Het is belangrijker dat de verkiezingen voortgang vinden, dan wanneer het individueel belang wordt toegewezen.

..