De civiel-militaire Operatie Gran Mati is afgelopen maandag officieel van start gegaan en duurt tot en met vrijdag 29 augustus 2025. Dit jaarlijks terugkerend initiatief van het Nationaal Leger in samenwerking met diverse overheidsinstanties en internationale partners (Nederland en de Verenigde Staten) richt zich dit jaar onder meer op de districten Coronie en Nickerie (Wageningen). Het doel van de operatie is de duurzame ondersteuning van de lokale samenleving. Dit gebeurt via een breed pakket aan activiteiten, waaronder het bieden van gratis basisgezondheidszorg, voorlichting en het aanbieden van specialistische zorg door de aanwezige opticien en tandartsen.
Daarnaast zal speciale aandacht worden besteed aan het restaureren van onderwijsfaciliteiten in de betrokken gebieden. Naast de sociaal-maatschappelijke component speelt ook veiligheid een belangrijke rol binnen Operatie Gran Mati. Door de gezamenlijke inzet van leger en andere overheidsinstanties wordt gewerkt aan het vergroten van de weerbaarheid en veiligheid van de gemeenschappen.
Afgelopen dinsdag bracht ook minister Uraiqit Ramsaran van Defensie een bezoek aan het kokosdistrict. Volgens de bewindsman draagt deze operatie al jarenlang een bijzondere plek in het hart van de Surinaamse samenleving. “Er is interesse en de samenleving rekent erop. Gran Mati is een grote vriend voor degene die een stem zoekt, naar hulp zoekt en voor degene die een helpende hand zoekt in moeilijke tijden. Vandaag is daarom weer het bewijs dat Defensie veel meer is dan veiligheid, bescherming, waakzaamheid en discipline. Deze operatie toont dat Defensie teruggeeft aan de samenleving. Wij doen dat reeds jaren samen met internationale partners en andere overheidsinstanties. Het is voor een ieder in de samenleving moeilijk en daarom zetten wij onze kennis, organisatie en onze discipline in om een verschil te maken in de ressorten, de districten, in het binnenland en in de levens van onze medemens”, zei de minister.
De Nederlandse ambassadeur in Suriname, Walter Oostelbos, merkte op zeer trots te zijn op de bijdrage van een groep van Nederlandse militairen aan deze operatie. “Hun deelname geeft invulling aan de doelstelling van de Nederlandse Defensie om expeditionair inzetbaar te zijn onder alle omstandigheden. Naast het verlenen van zorg in onbekende omstandigheden, krijgt dat Nederlandse team ook ziektebeelden te zien die bij Nederlandse militairen niet of nauwelijks voorkomen. En dan is bovendien de patiëntenpopulatie tijdens deze operatie veel diverser, omdat er ook kinderen en ouderen langskomen voor zorg. En ik denk dat Gran Mati een mooi voorbeeld is van wat de minister afgelopen week met mij deelde, die maatschappelijke rol van het Nationaal Leger”, aldus de diplomaat. Van 25 tot en met 29 augustus zal de operatie worden verplaatst naar Wageningen.
- Sandra Ilse Willems (64) Zaandam 10-8-2025..
- Rudy Eugene Eijndhoven (69) Suriname 9-8-2025..
- Venetiaan over uitlatingen Sampie: geen discriminatie bij s…..
- 5000 m³ waste verdwenen: minister Tsang kondigt onderzoek a…..
- Parlementariër Marengo: ‘Para heeft een aantal problemen di…..
- Minister Pokie erkent corruptiegevoeligheid bij uitbetaling…..
- Parmessar aan Noersalim: ‘wij accepteren geen bedreiginen…..
- Pilot-trainingsproject voor jonge agrarische ondernemers in…..
- DNA-voorzitter Adhin wil speciale jeugdwet met toezicht op …..
- Jong muzikaal talent staat centraal bij ‘Kraka Poku/Tori…..
- BTW-inkomsten 2025 ruim boven verwachting.
- Suriname ziet staatsschuld stijgen door CBvS-herkapitalisat….
- Jeugdige ingesloten ter zake oplichting en verduistering..
- Vier jeugddammers naar Caribische kampioenschappen..
- Ramsaran: ‘De beschermers van onze soevereiniteit’..
- Brad Pitt breekt records met nieuwe F1-film.
- Voormalig president Vizcarra in voorlopige hechtenis..
- Alcoholconsumptie VS op historisch dieptepunt.
- Braziliaanse vrouw in VS opgepakt en dreigt met uitzetting..
- MinOWC wil betere begeleiding van leerlingen richting einde…..
- Vruchtbaar werkoverleg wnd. korpschef en SPB.