PARAMARIBO — ‘No las ati, go tyek yu ati!’ Dat is de slogan van de Rotaryclub of Paramaribo Quota voor haar Heart for Women-initiatief. In verband met de Internationale Dag van de Vrouw op 8 maart wordt er zondag aan de achterzijde van de Kwattamarkt op de grote parkeerplaats een informatiedag georganiseerd. Vrouwen kunnen tussen zeven uur ‘s morgens en één uur ‘s middags kosteloos medisch advies inwinnen.
Door medewerkers van MyLab zal hun bloedsuiker, bloeddruk, lengte en gewicht worden gemeten. Op basis van de resultaten zullen artsen hen, aan de hand van een vraaggesprek, verder informeren. Rotaryclub of Paramaribo Quota hoopt weer veel vrouwen te ontvangen voor advies en zo bij te dragen aan de gezondheid van de Surinaamse bevolking.
“Het is dbelangrijk om de voortekenen te (kunnen) herkennen, voordat het te laat is”
Immers, de bedoeling van de ‘Heart for Women’-campagne is om vrouwen én hun familie en omgeving alert en bekend te maken met risicofactoren van hart- en vaatziekten én op symptomen van een (aankomende) hartinfarct. De klachten kunnen zich bij vrouwen weken van tevoren manifesteren.
Doodsoorzaak nummer 1
Hart- en vaatziekten zijn doodsoorzaak nummer één in de wereld. Aangegeven wordt dat bij vrouwen deze levensbedreigende aandoening zich anders presenteert dan bij mannen. “Vrouwen hebben vaak minder duidelijke klachten dan mannen. Hart- en vaatziekten kunnen bij hen vaak over het hoofd worden gezien met alle mogelijke fatale gevolgen van dien. Het is daarom zo belangrijk om de voortekenen te (kunnen) herkennen, voordat het te laat is.”
Quota Suriname startte daarom in 2013 een campagne om de aandacht te vestigen op deze meest voorkomende doodsoorzaak bij vrouwen. Ook toen de serviceclub zich in 2021 aansloot bij Rotary International werd deze campagne voortgezet. In de afgelopen ruim tien jaar zijn er infomercials gemaakt en lezingen en informatiedagen gehouden in stad en district. “De laatste jaren wordt de samenleving ook opgeroepen om op 29 september, Wereld Hartdag, de Dress Red Day te ondersteunen. Op deze dag worden bijvoorbeeld diverse overheids- en particuliere gebouwen rood verlicht.”
Risicofactoren voor hart- en vaatziekten/hartinfarct (hartaanval):
één van de ouders ontwikkelde vóór het zestigste levensjaar een hart- en vaatziekte
suikerziekte, hoge bloeddruk, overgewicht
roken, verkeerde voeding, chronische stress, te weinig beweging
bepaalde hormoontherapie en in mindere mate het gebruik van de anticonceptiepil
hevig snurken met stokken van de ademhaling (slaap apneu syndroom)
Herken de symptomen die kunnen wijzen op een hartaanval bij vrouwen:
plotselinge duizeligheid, kortademigheid of ernstige vermoeidheid
hartkloppingen (hartbonzen)
branderig of drukkend gevoel op de borst
pijn in de nek, kaken, schouders of op de rug tussen de schouderbladen
pijn in de maagstreek eventueel met misselijkheid of braken
- BEKENDMAKING VERVOLG AFSLUITING KRUISING INDUSTRIEWEG NOORD..
- Frankrijk roept Venezuela op zich te onthouden van eenzijdi…..
- Het zeebriesje van de Brantimakaweg..
- OKB belegt interactieve training voor haar ressorts-coördin…..
- OW: ‘Weg naar Zee officieel rampgebied’..
- Tippelen..
- OBS-actiegroep: “Regering wil vermoedelijk NVB opdoeken…..
- Ramdin: NDP-regering koos voor bilaterale oplossing grensge…..
- IDA-project helpt Suriname beschermen bij natuurrampen..
- SOLDAATJE SPELEN..
- Surinaamse politieke genderongelijkheid bron van bezorgdhei…..
- SHATA tekent MoU ‘s met ASFA, AmCHAM en Stichting Owru Yari…..
- ‘Track record NPS toont kunnen aan’, zegt voorzitter Ruslan…..
- OW: Weg naar Zee tot rampgebied verklaren..
- Apoera, Washabo, Section en VIDS procederen tegen de Staat …..
- VHP en ABOP azen op ministerie van Grondbeleid..
- Amateurisme en/of naïviteit?: Voorzitter commissie Ontwikke…..
- De maat is vol: Apoera, Washabo, Section en VIDS procederen…..
- Suriname en Zuid-Amerikaanse landen werken samen aan behoud…..
- Wie is de zijspanpartij van VHP en van NDP?..
- Japan kampt met ergste bosbrand in decennia..