door Euritha Tjan A Way
PARAMARIBO — Na maanden van consultaties en met elkaar van gedachten te hebben gewisseld is het moment aangebroken voor de gran krutu van de beweging Fiti Makandra. Die zal plaatsvinden van 14 tot en met 18 augustus in het Jan Starke Opleidingscentrum beter bekend als Zanderij 1 in district Para. Tijdens deze dagen zal de finale en collectieve reactie worden geformuleerd op de excuses van de Nederlandse ex-premier Mark Rutte (19 december 2022) en die van de Nederlandse koning Willem-Alexander met het verzoek om vergiffenis (1 juli 2023).
Deze werden uitgesproken naar aanleiding van de discussies die zijn gevoerd in de Tweede Kamer in Nederland over excuses voor het slavernijverleden, een verleden dat Nederland deelt met onder meer Suriname. “De reactie wordt geformuleerd na de vele bijeenkomsten en krutu die zijn gehouden in stad, district en binnenland sinds 2023, in Afro-Surinaamse en inheemse gemeenschappen”, meldt Helmut Gezius, die als ondersteuner van deze beweging functioneert, tegenover de Ware Tijd.
Verzoeningsceremonie
Op 16 augustus zal er gedurende de gran krutu ook een bijzondere gebeurtenis zijn. Er volgt een plechtige verzoeningsceremonie tussen de verschillende nazaten in Suriname, gevolgd door de ondertekening van een convenant tussen de leiders van de betrokken leefgemeenschappen. De bedoeling is dat bestaande grieven met deze verzoening tot het einde gaan behoren. Op zondag zal dan in een besloten vergadering het antwoord op de excuses worden geformuleerd.
Opvallend is dat granman Bono Velantie van de N’dyuka niet in Fiti Makandra zit. “Hij heeft voor sommige activiteiten wel zijn zegen gegeven. Maar we weten niet of hij het convenant tussen de verschillende traditionele gezagdragers zal tekenen”, aldus Franklin Jabini, die dit proces eveneens ondersteunt, in gesprek met de Ware Tijd.
- Wrakingsverzoek witwas verdachte Chablani afgewezen; advoca…..
- Eric Lie heerst in Romeo Rolador nationale taekwondoclubkam…..
- Hervorming ministerie van Sociale Zaken en Volkshuisvesting…..
- Jonge bezoekers uit Brokopondo in de Paramaribo Zoo..
- Takken en vliegers: veiligheid in de buurt van elektricitei…..
- Vogels in de achtertuin..
- ABOP-parlementariër Sampie: “Ik had gehoopt dat de VHP zou …..
- Minister Ramsaran belooft militairen waardering en versterk….
- Opmerkelijk – Vroegst geboren baby ooit viert zijn eerste v…..
- Geen donderslag bij heldere hemel..
- Gewapende beroving bij GOw2 Coesewijnestraat..
- WIST U DAT: Het ‘steltdorp’ Ganvié in het Afrikaanse Benin …..
- Brazilië kiest een van zijn armere steden om VN-klimaatonde…..
- Noord-Korea wijst toenaderingspoging nieuwe Zuid-Koreaanse …..
- Mexico-Stad viert 700 jaar sinds de stichting door de inhee…..
- Open dag LBO-STS 4 helpt leerlingen en ouders studiekeuze t…..
- Veertien krijgen SPWE-certificaat training ‘Project schrijv…..
- Genevievre Jordan: “Ik ben de stem van velen”..
- Gewapende diefstal bij GOw2: daders slaan toe en vluchten o….
- Chris Brown en Bryson Tiller domineren nieuwe R&B-afspe…..
- Mariah Carey vertelt over de ‘belofte’ die Rihanna zou hebb…..