SURINAME HEEFT DRINGEND heel veel geld nodig. Daarover is iedereen het eens. In het regeerakkoord van de huidige coalitie zijn naast het ontwikkelen van de mijnbouwsector ook groeisectoren genoemd, zoals agrosector, toerisme, ICT en industrie. Er zijn al meetings geweest van president Jennifer Geerlings- Simons met de toerismesector en ook op het gebied van de agrarische sector heeft de president zich omstandig laten informeren. Helaas, niet over de goudsector, althans dat is nog niet naar buiten gebracht door de Communicatiedienst Suriname.
Toch zijn er enkele opmerkelijks zaken aan de hand in de goudsector. Er is een enorme wildwestsituatie in het achterland. Zo wordt pal langs de Afobakaweg naar goud gezocht en lijkt men te vergeten dat de ondergrond van de weg daardoor kan worden aangetast.
De goudsector wordt al enige tijd ‘gegijzeld’ door mensen met veel belangen, van wie veel politici zijn
Op het stuwmeer wordt met skalians goud gewonnen. Daarmee wordt het natuurlijke leven in het meer verstoord. Bovendien wordt met het Chinese chemische spul Jin Chan in veel gebieden in het stuwmeer gewerkt en vermoedelijk ook op de Maripaston-concessie van Grassalco.
Toch ontsprong minister David Abiamofo van Natuurlijke Hulpbronnen vorige week met slechts een paar zeer oppervlakkige vragen en antwoorden de dans tijdens de begrotingsbehandeling in De Nationale Assemblee. Abiamofo is de enige bewindsman die weer is teruggekeerd op zijn eigen ministerie in dit kabinet. Hij mocht dientengevolge zijn ‘eigen vlees keuren’ bij DNA en natuurlijk kwam daardoor niets schokkends aan het licht over de goudsector.
Integendeel, terwijl het ministerie bij monde van directeur Mijnbouw Preciosa Simons aangeeft software problemen te hebben en daardoor sinds 2020 geen data van mijnbouwconcessies kan uploaden in de Gonini-portal, verzekerde de minister dat NH wel de software heeft om het markeren van de traditionele leefgebieden van de marrons en inheemsen op te nemen in het systeem. Hoe kan er voor een actuele openbare lijst van concessies geen software zijn, maar wel voor het markeren van traditionele leefgebieden?
De minister noemde in zijn beantwoording van de vragen in DNA dat er dringend een inventarisatie van de sector moet komen, maar dat er daar geen geld voor is. Echter, hij zei daarbij wel dat de kleinschalige goudsector royalty’s uitbetaalt en dat die worden geïnd bij de goudopkoopbedrijven. De minister is geen vreemde in Jeruzalem en weet dat de administratie van goudopkoopkantoren bijvoorbeeld in het zuidoosten van het land niets voorstelt. De Chinezen ontvangen heel vaak in goud voor hun goederen. Daar is geen enkele controle op.
Het zou goed zijn dat, indien president Jennifer Geerlings-Simons serieus is over het erkennen van de grondenrechten, zoals ze dat heeft beloofd, ze zich dringend omstandig laat informeren over de rechten van inheemsen en marrons op een omgeving vrij van schadelijke chemicaliën. Het dorp Pikin Saron bijvoorbeeld gaat volgens de bewoners enorm gebukt onder vervuiling in het eigen gebied door mijnbouwactiviteiten van vermoedelijk Chinezen. Ook voor dit soort problemen moeten dringend oplossingen komen.
De goudsector wordt al enige tijd ‘gegijzeld’ door mensen met veel belangen, van wie veel politici zijn. Ook exponenten van de NDP hebben er een dikke vinger in de pap. Hopelijk is dat niet de reden dat Geerlings-Simons tot nu toe maar weinig aandacht heeft besteed aan de uitdagingen in deze sector. Het zou verfrissend werken als ze de ‘gouden koe’ juist wel bij de horens zou vatten.
- Vice-president hekelt overbodige benoemingen bij de overhei…..
- Kwikvervuiling groeiend gevaar voor bewoners Wanica..
- BRvK: ‘ Filmpje na tragische brugsprong jongere niet dele…..
- Tweede verkeersdode in de Verkeersveiligheidsmaand..
- Wie beschermt ons land nu?..
- Nicolina Elisabeth Enser..
- Inflatie stijgt naar 8 procent, wisselkoers verder onder dr…..
- OGA pakt binnenstad aan met bermonderhoud..
- President Simons: ‘Zero tolerantie voor corruptie’..
- Oplevering nieuwe toilettengroep praktijkcentrum Drambrande…..
- KPS buurtmanagers starten drie betekenisvolle projecten.
- ‘Gouden koe’ beetpakken..
- Jaloerse vrouw aangehouden na gewelddadige aanval bij ABOP-…..
- Ex-kartelbaas Ismael “El Mayo” Zambada bereid schuld te bek….
- Macron wil vierzijdig overleg over Oekraïne met Europa.
- Baasaron zoekt partnerschap met bedrijfsleven: intentie, ma….
- Grondconflict in Reeberg: Familie claimt verkaveling van hu….
- Lijk in verre staat van ontbinding aangetroffen op vuilstor…..
- Haat is hun wapen – en jij bent het slachtoffer.
- Drake ontvangt gesigneerd George “The Iceman” Gervin-tr….
- ‘Superman’ en ‘F1’ duwen naar $600 miljoen aan de box offic….