De situatie in het Matawai-gebied is gespannen na het politieoptreden van afgelopen vrijdag. Volgens gouddelvers die werkzaam waren in Kamp 21 zijn hun kampen kapotgeslagen en is hen verboden verdere goudwinningsactiviteiten uit te voeren. De ontruiming leidde tot grote verontwaardiging onder de bewoners.
“Het ziet eruit als een broko pranasi. Iedereen is al weg, alleen enkelen zijn nog hier,” zegt een goudzoeker aangeslagen tegen Suriname suriname. De gouddelvers verklaren dat zij geen indringers zijn, maar nakomelingen van de oorspronkelijke bewoners van het gebied. “We waren niet bezig te stelen. Dit is ons woongebied. Nu bepalen Chinezen en een stichting wat er hier gebeurt,” klinkt het emotioneel.
“Ons erfgoed wordt ontnomen”Lesley Valentijn, een oudere in Kamp 21, uit zijn frustratie fel. Hij verloor drie crusherbakken en ander materiaal tijdens de actie van de politie. “Ik ben nog hier omdat ik nergens anders naartoe kan. Ik ga niet iemand anders zijn woongebied binnendringen. Dit is van onze voorouders, zij hebben ervoor gevochten.”
Volgens Valentijn is het onbegrijpelijk dat het traditioneel gezag anderen binnenlaat in het gebied, terwijl de jongeren van Matawai worden verjaagd. Hij stelt ook dat er geen transparantie is over de opbrengsten van het gemeenschapsbos. “We krijgen geld uit dat bos, maar weten niet waar het naartoe gaat. Alles wat we hebben opgebouwd is vernietigd.”
Kritiek op optreden politieDe gouddelvers hekelen het feit dat de politie hardhandig heeft opgetreden zonder dialoog. “Als zaken niet goed gaan, roep je een krutu bijeen. Maar dit? Dit is niet de manier,” aldus Valentijn. Ook ondernemers uit de regio zouden financiële schade hebben geleden.
Volgens de gouddelvers zou het gebied nu worden beheerd door een stichting onder leiding van slechts twee personen: een kapitein en een vrouw. Tijdens onderhandelingen met de multinational Rosebel Goldmines/Zijin zouden alleen zij namens het gebied mogen spreken, wat kwaad bloed zet bij de rest van de gemeenschap.
Basya Roberto Elmond bevestigt dat ook zijn kamp is vernietigd. Hij keurt het optreden van de politie ten stelligste af.
Reacties blijven uitZondag vond er een vergadering plaats met de Commissie Ordening Goudsector, maar de gouddelvers geven aan nog niet op de hoogte te zijn van de uitkomsten. Ze wachten voorlopig af.
Pogingen van Suriname suriname om granman Lesley Valentijn en hoofdkapitein Inse Emanuel te bereiken, zijn vooralsnog zonder resultaat gebleven.
- Hesdy Pigot verduidelijkt deelname NPS aan toekomstige rege…..
- Ook lichamen vier vermiste opvarenden Marowijnerivier gebor…..
- Gewapende beroving in Paramaribo: Schoten gelost..
- Column: Regeringsformatie, de NPS en onze mensenrechten..
- Parmessar voorzitter eerste vergadering nieuwe DNA..
- Karin Refos: ‘Ik heb niet gesloopt!’..
- A20-kandidaat-minister vindt gesprekken met Simons hoopgeve…..
- Levens: ‘Etniciteit mag geen rol spelen’..
- Karin Refos: “Pertinente leugen dat ik sloop heb voor…..
- Regionaal seminar richt zich op veiligheid en milieu in Car…..
- Alle 7 lichamen bootongeval geborgen..
- Suriname gastheer Port State Control Seminar: ‘Schepen moge…..
- Nieuwe taekwondo-wedstrijdvorm wint terrein tijdens Pointsp…..
- Dodelijke aanrijding tussen vrachtwagen en bromfiets bij Ma…..
- De tovenaars van Suriname..
- Na 17 jaar voorbereiding: MRI Flow-gebouw officieel opgelev…..
- Berenstein noemt onderbrengen van directoraat Arbeid bij Vo…..
- Suriname lanceert eerste AI-gestuurde MRI-scanner in Caribi…..
- TotalEnergies wil starten met onderzoek in blok 6 en 8 – NM…..
- Schokkende overval bij thuiskomst: Criminelen openen vuur o…..
- Nieuwe regeerders, sluit a.u.b. direct alle goktenten langs…..