De situatie in het Matawai-gebied is gespannen na het politieoptreden van afgelopen vrijdag. Volgens gouddelvers die werkzaam waren in Kamp 21 zijn hun kampen kapotgeslagen en is hen verboden verdere goudwinningsactiviteiten uit te voeren. De ontruiming leidde tot grote verontwaardiging onder de bewoners.
“Het ziet eruit als een broko pranasi. Iedereen is al weg, alleen enkelen zijn nog hier,” zegt een goudzoeker aangeslagen tegen Suriname suriname. De gouddelvers verklaren dat zij geen indringers zijn, maar nakomelingen van de oorspronkelijke bewoners van het gebied. “We waren niet bezig te stelen. Dit is ons woongebied. Nu bepalen Chinezen en een stichting wat er hier gebeurt,” klinkt het emotioneel.
“Ons erfgoed wordt ontnomen”Lesley Valentijn, een oudere in Kamp 21, uit zijn frustratie fel. Hij verloor drie crusherbakken en ander materiaal tijdens de actie van de politie. “Ik ben nog hier omdat ik nergens anders naartoe kan. Ik ga niet iemand anders zijn woongebied binnendringen. Dit is van onze voorouders, zij hebben ervoor gevochten.”
Volgens Valentijn is het onbegrijpelijk dat het traditioneel gezag anderen binnenlaat in het gebied, terwijl de jongeren van Matawai worden verjaagd. Hij stelt ook dat er geen transparantie is over de opbrengsten van het gemeenschapsbos. “We krijgen geld uit dat bos, maar weten niet waar het naartoe gaat. Alles wat we hebben opgebouwd is vernietigd.”
Kritiek op optreden politieDe gouddelvers hekelen het feit dat de politie hardhandig heeft opgetreden zonder dialoog. “Als zaken niet goed gaan, roep je een krutu bijeen. Maar dit? Dit is niet de manier,” aldus Valentijn. Ook ondernemers uit de regio zouden financiële schade hebben geleden.
Volgens de gouddelvers zou het gebied nu worden beheerd door een stichting onder leiding van slechts twee personen: een kapitein en een vrouw. Tijdens onderhandelingen met de multinational Rosebel Goldmines/Zijin zouden alleen zij namens het gebied mogen spreken, wat kwaad bloed zet bij de rest van de gemeenschap.
Basya Roberto Elmond bevestigt dat ook zijn kamp is vernietigd. Hij keurt het optreden van de politie ten stelligste af.
Reacties blijven uitZondag vond er een vergadering plaats met de Commissie Ordening Goudsector, maar de gouddelvers geven aan nog niet op de hoogte te zijn van de uitkomsten. Ze wachten voorlopig af.
Pogingen van Suriname suriname om granman Lesley Valentijn en hoofdkapitein Inse Emanuel te bereiken, zijn vooralsnog zonder resultaat gebleven.
- Bhola is resoluut: niets aan de hand bij het NIS..
- Serie lustmoordenaar krijgt opnieuw levenslange gevangeniss…..
- Kelvin Koniki genoemd als mogelijke minister van Regionale …..
- ‘OAS moet uitgroeien tot instelling die democratie bescherm…..
- Migratie uit Cuba naar Suriname: de recente ontwikkelingen..
- Verkiezingsautoriteiten verwerpen alle bezwaren van VHP..
- Regio bundelt krachten voor veiliger en schoner Caribisch m…..
- VHP: Een brief is geen bedreiging, maar leugens zijn dat we…..
- Deal tussen Brunswijk en OW over graafmachines mogelijk in …..
- NDP wint groots in Paramaribo..
- Zes jaar cel geëist tegen stiefvader voor verkrachting 13-j…..
- Finabank sluit eerste editie Small Business Academy succesv…..
- Eskak: ‘Eerste DNA-vergadering op 29 juni’..
- Niet ABOP maar NDP domineert in Sipaliwini; BEP nr 3..
- BEP zal goede naam hoog houden en is niet te vinden voor om…..
- VN Ocean Conference: Guyana’s zetten in op actie tegen ille…..
- Man dood en bloedend in auto aangetroffen in Timmermanstraa…..
- Moeder treft 8-jarig meisje aan in leegstaand pand: sprake …..
- NDP herstelt positie als grootste partij in Paramaribo..
- Bee en Adhin bespreken transitie in parlement..
- Verkiezingsuitslagen Paramaribo 2025: NDP en VHP als grote …..