door Valerie Fris
PARAMARIBO — “Ik weet het niet” of “Ik kan mij niet meer herinneren” waren dinsdagmiddag veelal de antwoorden van A.A., een politieman, die getuigde tegen collega’s. Het gaat om politieagenten die (mogelijk) betrokken waren bij de gebeurtenissen in het dorp Pikin Saron op 2 mei 2023, waarbij Martinus Wolfjager (65) en Ivanildo Dijksteel (32) werden doodgeschoten. De politieagenten R.A., J.K., K.L., S.W., K.van B., S. de J. en R.W staan terecht.ADVERTISEMENT
A.A. viel vaker stil, waardoor kantonrechter Cynthia Klein voortdurend uit de verklaring, die hij bij de politie had afgelegd, moest voorlezen. Ze stelde hem daarbij de vraag of hij nog achter zijn verklaring staat.
“Pas toen ik een filmpje zag, had ik door dat er was geschoten”Getuige A.A.
Op een bepaald moment vroeg de rechter A.A. of het inderdaad zijn verklaring is en zo ja of hij die vrijwillig heeft afgelegd. Ook na die vraag volgde een lange stilte, waarna de getuige antwoordde dat het lang geleden is en hij zich niet veel meer kan herinneren. “Veel van wat er in die verklaring staat, heb ik ook gehoord van anderen”, verklaarde de getuige.
Op de vraag van de rechter of hij had gezien dat Wolfjager en Dijksteel gewond waren, antwoordde A.A. dat hij “niets” had gezien, maar dat hij achteraf vermoedde dat ze gewond waren.
Hij kan zich ook niet goed herinneren welke agenten erbij waren en wist ook niet dat er was geschoten. “Pas toen ik een filmpje zag, had ik door dat er was geschoten”, zei hij.
OvJ en advocaat
Toen officier van justitie Vijantimala Panchoe de getuige vroeg of hij – voordat hij naar de rechtszitting kwam – de verklaring niet had gelezen, antwoordde hij die niet te hebben gehad.
Advocaat Irvin Kanhai vroeg A.A. of hij de situatie kon beoordelen en kon aangeven of er noodzaak was om te schieten. “Was het noodzakelijk om zware wapens te gebruiken? Wat zeggen de instructies u als politieambtenaar?” Ook daarop was het antwoord: “Ik weet het niet.”
De behandeling van de zaak gaat door op 6 mei. De getuige K., die dinsdag niet is verschenen, zal opnieuw worden gedagvaard om aanwezig te zijn.
Voor getuige M., die er dinsdag eveneens niet was, gelastte de rechter ‘medebrenging’. Ook de zeven verdachten moeten dan weer aanwezig zijn. Ze zijn op vrije voeten.
Kookpunt
Personen in het dorp hadden op 2 mei 2023 auto’s, houttrucks en een politiepost in brand gestoken uit protest omdat de overheid erkenning van de grondenrechten van de inheemsen op de lange baan schuift. Opeenvolgende regeringen hebben deze erkenning nagelaten en zelfs, zonder inspraak van inheemsen, gronden in hun leefgebieden uitgegeven voor veelal houtconcessies. Veel van de mensen die deze gronden al decennialang beheren, komen nauwelijks of niet aan werk.
Tijdens de protesten escaleerde de situatie waarbij Wolfjager en Dijksteel werden gedood. De politie arresteerde zes mannen, die intussen zijn veroordeeld door de rechter. Op 17 januari dit jaar vonniste rechter Duncan Nanhoe Martin M., Guilliano Z., Rodney M., Joshua H. en Jonathan A. tot acht jaar onvoorwaardelijk. Volgens hem was wettig en overtuigend bewezen dat de vijf zich op 2 mei 2023 schuldig hadden gemaakt aan diefstal met geweldpleging, poging tot moord, brandstichting, openlijke geweldpleging, wederrechtelijke vrijheidsberoving en overtreding van de Vuurwapenwet. De zesde verdachte, Mitchel Bergmans, die eerder in vrijheid was gesteld, kreeg twaalf maanden, waarvan zeven maanden voorwaardelijk met aftrek van de periode in voorarrest. Hij hoefde niet meer in de gevangenis.
Familieleden van Wolfjager en Dijksteel hebben tijdens een persconferentie in juni 2023 gezegd dat ze niet geloven dat de twee mannen tijdens een vuurgevecht met de politie zijn omgekomen, zoals officieel is medegedeeld. De nabestaanden stelden dat uit ’s, video’s en getuigenverklaringen een ander beeld naar voren komt. Volgens de families zijn de mannen geëxecuteerd.
- ‘Stijgende wisselkoers werkt onzekerheid in de hand’..
- Breaking: Opnieuw inbraak bij hoofdkantoor CBB; afdeling Pa…..
- A20 praat nog niet over voorkeursposities bij regeringsdeel…..
- LVV start met steun FAO bestrijdingsproject tegen landbouwp…..
- Restaurantweek drijfveer voor kwaliteitsverbetering horeca..
- Scholieren VOS Scholengemeenschap Tamanredjo krijgen inform…..
- Ruzie over brood mondt uit in schietincident..
- NIEUW GEBOUW MAAR GEEN NIEUWE GEZONDHEIDSZORG..
- Medische Zending: Gezondheidszorg in binnenland op instorte…..
- Vayhishta Miskin: ‘Een gezonde samenleving in Suriname ligt…..
- Natio treft titelverdediger Mexico en Costa Rica in Gold Cu…..
- Verwarrende mededelingen over oorzaak koersstijging..
- Telesur nu officieel een N.V...
- Twaalfde bouwbeurs breekt bezoekersrecord..
- Onderminister Hassankhan pleit voor debat over verkiezingsv…..
- Oriëntatie veiligheid drukkerijen..
- Santokhi: Suriname moet toegankelijker en aantrekkelijker w…..
- Wisselvallig weer: zon én buien verwacht..
- Glynis Terborg hoopt dat kinderlied ‘Keti Koti’ herkenning …..
- Vakbonden vegen regeringsvoorstel van de tafel over loonsve…..
- Bolsonaro met buikpijn opgenomen in ziekenhuis tijdens poli…..