In een land waar inflatie de koopkracht van burgers dagelijks uitholt, is het schrijnend dat gepensioneerden van de Centrale Bank van Suriname (CBvS)—mensen die hun leven hebben gewijd aan de stabiliteit van ons financieel systeem—nu moeten vechten voor een waardig bestaan. Terwijl de CBvS waakt over monetaire stabiliteit, lijkt zij haar eigen oud-medewerkers te zijn vergeten.
Een pensioen dat achteruitgaat
De pensioenuitkeringen van CBvS-gepensioneerden zijn al jaren volstrekt ontoereikend om de gestegen kosten van levensonderhoud bij te benen. De zogenaamde “duurtetoeslag” is een schijnoplossing: een eenmalige verhoging die sindsdien slechts met SRD 30 tot SRD 100 per jaar wordt bijgesteld.
In een economie waar de prijzen voor basisgoederen voortdurend de lucht ingaan, is zelfs een kinderhandje daarmee niet gevuld. In de periode 2020–2025 heeft de SRD maar liefst drie forse devaluaties ondergaan. Waar commerciële banken hun gepensioneerden royaal hebben gecompenseerd voor de financiële schade, heeft de Centrale Bank dit alleen gedaan voor haar huidige werknemers.
Gepensioneerden zijn – ondanks talloze mondelinge én schriftelijke verzoeken – volledig genegeerd. Tot op heden is er niets ondernomen. De gepensioneerden werden keer op keer voorgehouden dat de actuaris de situatie zou doorrekenen. Dit proces sleepte zich meer dan twee jaar voort. Daarna volgde overleg tussen actuaris en huisaccountant, maar ook dit leverde geen enkel resultaat op.
Ondertussen is de situatie van gepensioneerden drastisch verslechterd: velen leven inmiddels onder de door de overheid vastgestelde armoedegrens. Het contrast met de positie van huidige werknemers is schrijnend. Bij elke CAO-onderhandeling ontvangen zij fatsoenlijke loonsverhogingen en uitstekende arbeidsvoorwaarden.
Voor gepensioneerden ontbreekt echter iedere vorm van rechtvaardige compensatie. Het telkens herhaalde argument dat “alles volgens de regels moet gebeuren” klinkt hol en ontwijkend, zeker nu men lijkt te vergeten dat gepensioneerden de tijd niet aan hun zijde hebben.
Het uitblijven van actie is niet alleen een schending van vertrouwen, maar ook een aantasting van waardigheid en bestaanszekerheid.
Zorgplicht is méér dan cijfers
De CBvS heeft niet alleen een financiële, maar ook een morele verantwoordelijkheid. Haar zorgplicht als voormalig werkgever reikt verder dan het pensioenfonds.
De Bank heeft beleidsruimte om aanvullende uitkeringen toe te kennen, om transparant te communiceren, en om structureel te indexeren. Waarom wordt die ruimte niet benut?
Een oproep tot actie
Het is tijd dat de CBvS daadkracht toont en versneld actie onderneemt. De gepensioneerden zijn in blessuretijd en vragen om:
● Jaarlijkse indexatie van pensioenen te koppelen aan de consumentenprijsindex.
● Een solidariteitstoeslag toe te kennen aan gepensioneerden met lage uitkeringen.
● Een Gepensioneerdencommissie in het leven te roepen voor dialoog en inspraak.
Deze maatregelen zijn niet alleen haalbaar, ze zijn rechtvaardig. Ze tonen respect voor degenen die toegewijd hebben bijgedragen om de fundamenten van onze financiële infrastructuur te leggen.
Tot slot
Een welvaartvast pensioen is geen luxe, maar een recht. De CBvS kan en moet het verschil maken. Laat de Bank niet alleen de hoeder zijn van monetaire stabiliteit, maar ook van menselijke waardigheid. De gepensioneerden willen niet rijk worden, maar simpelweg een menswaardig bestaan leiden.
Namens de gepensioneerden van de CBvS,
Marlon Wolfram
Hermien Huisden
John Rambharos
Joyce Chitanie
Ruth Lo Fo Sang – Malmberg
- AUTOKERKHOVEN TE ALBINA..
- Minister Misiekaba: Volledig functioneren Streekziekenhuis …..
- De Advent van nieuwe diplomaten..
- Subsidies voor projecten slavernijverleden kunnen worden aa…..
- Botsing tussen twee zware machines bij Newmont zorgt voor o…..
- In het Duitse Bautzen protesteert extreemrechts tegen Pride…..
- Vivian Santusha Sahebdin Hardeveld (48) Amsterdam 8-8-2025..
- Koi Carper deelt eerste tik uit bij start mannen hoofdklass…..
- Byon Evan Benschop..
- Analyse van het IDB-ultimatum aan Suriname: Rechter versus …..
- President belooft officiële erkenning inheemsen en stop con…..
- Laatste horde Natio WK 2026..
- VIDS en OSIP moedigen Cabendadorp aan om rechten en erfgoed…..
- 25-jarige brengt man twee steekverwondingen toe..
- 16-jarige belandt met auto in goot aan Monplaisirweg..
- Jeugdambassadeur Richard Pinas: ‘Nationaal Caricom Platform…..
- Ontvluchte arrestanten Ardjopawiro en Cabenda weer achter s…..
- Stiefvader en collega aangehouden voor ontucht minderjarig …..
- Update: Vier arrestanten ontvlucht uit cellenhuis Santodorp….
- VOLK BLIJFT OM RAVAGE VRAGEN..
- Suriname sleept U15-Concacaf titel ongeslagen in de wacht..