Frankrijk gaat de Palestijnse staat officieel erkennen. President Macron had het plan al eerder uitgesproken, maar heeft nu definitief het besluit genomen. Hij wil het officieel maken bij de Algemene Vergadering van de VN in september. De bekendmaking leidt tot woedende reacties in Israël.
De Franse leider heeft zijn besluit bekendgemaakt in een brief aan de president van de Palestijnse Autoriteit, Mahmoud Abbas. Macron roept op tot een direct staakt-het-vuren in Gaza en vrijlating van de gijzelaars. Verder pleit de Franse president ervoor dat Hamas de wapens neerlegt en dat Gaza wordt herbouwd.
“Als laatste moet er een Palestijnse staat worden opgebouwd. Door demilitarisatie te accepteren en Israël volledig te erkennen, zal het leiden tot stabiliteit in het Midden-Oosten.”
De Israëlische minister van Defensie Katz noemt het Franse besluit een schande. “Dit is een capitulatie voor terrorisme”, zegt hij op X. Katz benadrukt dat Israël nooit de oprichting van een Palestijnse entiteit zal accepteren “die onze veiligheid en ons voortbestaan in gevaar brengt”.
Frankrijk is het meest invloedrijke Europese land dat Palestina erkent. Onder andere Spanje, Zweden en Ierland hebben Palestina eerder erkend.
De verhoudingen tussen Macron en premier Netanyahu staan al langer zwaar onder druk. Zo noemde de Franse leider de Israëlische blokkade van noodhulp aan Gaza in mei “schaamteloos”.
De Israëlische premier zei als reactie dat Macron de kant kiest van een “moorddadig islamistische terreurorganisatie”. De zoon van Netanyahu riep op sociale media op tot de onafhankelijkheid van Franse gebieden als Nieuw-Caledonië en Frans-Polynesië.
Yair Netanyahu deed dat in reactie op de bekendmaking van Macron dat hij van plan was een Palestijnse staat te erkennen. De premier van Israël noemde de wijze waarop zijn zoon had gereageerd ongepast, maar beschuldigde Macron wel van hypocrisie.
Tweestatenoplossing
Ongeveer driekwart van de 193 VN-landen erkent Palestina als staat. Met name in Europa zijn er relatief veel naties die dat niet hebben gedaan. Het gaat met name om landen die Israël op het internationale toneel steunen.
Nederland erkent de Palestijnse staat niet, maar is wel voor een tweestatenoplossing. “Eenzijdige erkenning brengt een oplossing op dit moment niet dichterbij: dat vraagt om een zorgvuldige afweging”, zei het ministerie van Buitenlandse Zaken vorig jaar toen Ierland, Noorwegen en Spanje deze stap wel hadden gezet.
- Nieuwe stemmen..
- Twee Surinamers aangehouden in Brazilië voor drugs en fraud…..
- 21 dorpen betrokken bij duurzame energietransitie via JET-p…..
- Man (53) overlijdt in MMC twee dagen na te zijn neergestoke…..
- Excellentie ontdekt zelfbediening: ‘Waar zit de olie?’..
- Vermiste graafmachine LVV na aangifte teruggevonden: politi…..
- Leerkrachten klagen: “Onmenselijk om zes maanden zonder loo…..
- Investeren in de toekomst..
- Nieuwe communicatie, oude patronen: ontmoeting Adhin-IMF zo…V
- NPS in spagaat: torenhoge DNA-salarissen versus beloftes va…V
- Moeder van Sean Kingston veroordeeld tot vijf jaar cel voor…V
- Kendrick Lamar en SZA naar gezamelijke tour in LondenV
- Zwaarbewapende bende steelt kilo ruw goud bij overval op co…..
- Gaza’s draaikolk van menselijk leed roept wereldwijd om hul…V
- Coca-Cola introduceert deze herfst rietsuiker-Coke in de VSV
- Weg geopend voor klimaateisen V
- Afdwingen van pensioenpremies door de rechter V
- Modernisering rechtspraak in Suriname(West)
- SBB-directeur slaat alarm over uitgegeven grond in woongebi…Redactie
- VSB interesseert leden voor eerste Guyane Excellence FairRedactie
- Voormalig Disney-topman leidt ceremonies Olympische Spelen …V