Frankrijk gaat de Palestijnse staat officieel erkennen. President Macron had het plan al eerder uitgesproken, maar heeft nu definitief het besluit genomen. Hij wil het officieel maken bij de Algemene Vergadering van de VN in september. De bekendmaking leidt tot woedende reacties in Israël.
De Franse leider heeft zijn besluit bekendgemaakt in een brief aan de president van de Palestijnse Autoriteit, Mahmoud Abbas. Macron roept op tot een direct staakt-het-vuren in Gaza en vrijlating van de gijzelaars. Verder pleit de Franse president ervoor dat Hamas de wapens neerlegt en dat Gaza wordt herbouwd.
“Als laatste moet er een Palestijnse staat worden opgebouwd. Door demilitarisatie te accepteren en Israël volledig te erkennen, zal het leiden tot stabiliteit in het Midden-Oosten.”
De Israëlische minister van Defensie Katz noemt het Franse besluit een schande. “Dit is een capitulatie voor terrorisme”, zegt hij op X. Katz benadrukt dat Israël nooit de oprichting van een Palestijnse entiteit zal accepteren “die onze veiligheid en ons voortbestaan in gevaar brengt”.
Frankrijk is het meest invloedrijke Europese land dat Palestina erkent. Onder andere Spanje, Zweden en Ierland hebben Palestina eerder erkend.
De verhoudingen tussen Macron en premier Netanyahu staan al langer zwaar onder druk. Zo noemde de Franse leider de Israëlische blokkade van noodhulp aan Gaza in mei “schaamteloos”.
De Israëlische premier zei als reactie dat Macron de kant kiest van een “moorddadig islamistische terreurorganisatie”. De zoon van Netanyahu riep op sociale media op tot de onafhankelijkheid van Franse gebieden als Nieuw-Caledonië en Frans-Polynesië.
Yair Netanyahu deed dat in reactie op de bekendmaking van Macron dat hij van plan was een Palestijnse staat te erkennen. De premier van Israël noemde de wijze waarop zijn zoon had gereageerd ongepast, maar beschuldigde Macron wel van hypocrisie.
Tweestatenoplossing
Ongeveer driekwart van de 193 VN-landen erkent Palestina als staat. Met name in Europa zijn er relatief veel naties die dat niet hebben gedaan. Het gaat met name om landen die Israël op het internationale toneel steunen.
Nederland erkent de Palestijnse staat niet, maar is wel voor een tweestatenoplossing. “Eenzijdige erkenning brengt een oplossing op dit moment niet dichterbij: dat vraagt om een zorgvuldige afweging”, zei het ministerie van Buitenlandse Zaken vorig jaar toen Ierland, Noorwegen en Spanje deze stap wel hadden gezet.
- Defensieminister Ramsaran belooft niet weg te zullen lopen …..
- Nigeriaanse bendeleden doden 33 gijzelaars ondanks betaald …..
- VN: Honger daalt, maar risico’s blijven groot.
- Nicolina Elisabeth Enser (90) Amsterdam 24-7-2025..
- Milo Eugène Frank Yard (57) Amsterdam 27-7-2025..
- Girdhari: parlementariërs moeten goed verdienen..
- Slachtoffer steekincident Nickerie overleden..
- Nieuwe DNA-leden klaar om het volk te dienen..
- Column: Geen gezichtsverlies, maar gezichtsherstel.
- Minister Monorath: Politie kan met tekorten niet optimaal f….
- Onze zingende Oma Sanna wordt 100 jaar!.
- Regering moet vertrouwenwekkend beleid voeren..
- VES zal altijd kritisch kijken naar regeerbeleid..
- Minister Tsang: ‘Mijn beleid zal gericht zijn op dienstbaar…..
- Lichaam verdronken bootsman Balingsoela geborgen..
- Dorothy Hoever zet dienstbaarheid voort als volksvertegenwo…..
- Asabina over DNA-convocatie: VHP heeft een punt..
- Transvaal start Concacaf-rentree met zege..
- Van Dijk- Silos gaat niet in op de inhoud van de persconfer…..
- Rechtspraak Suriname lanceert online systeem voor strafzake…..
- Vier Surinamers als arts afgestudeerd op Cuba..