Fête de la Musique, het wereldwijde jaarlijkse Franse feest in juni met muziek, zang en dans, is in Suriname groter dan ooit gevierd dit jaar met meer locaties en een gevarieerder programma. Bij AndJiro’s/Bar Bizar konden mensen zich uitleven met Chinese karaoke, terwijl bezoekers bij Spice Quest werden onthaald op een mix van traditionele én moderne optredens. Alliance Française Suriname combineerde Franse karaoke met lekkere snacks. En in Theater Thalia draaide alles om traditionele voorstellingen uit Suriname en Frans-Guyana. Ondanks de regen trok het festival toch een flink aantal bezoekers, van jong tot oud.
Tekst en beeld Sharon Singh
Dit jaar heeft de Franse ambassade, samen met een mix van partners, nieuw leven geblazen in het evenement. Met steun van de Collectivité Territoriale de Guyane, Alliance Française Suriname, HB Media en stichting Bondru Entertainment, kreeg het festival niet alleen meer vorm, maar ook meer betekenis.
Het centrale thema ‘One World’, een oproep tot eenheid en saamhorigheid, stond zaterdag bij de feestelijke opening aan de Nassylaan volop in de schijnwerpers met meer dan veertig shows en diverse etniciteiten en culturen. De energieke brassband Youth Umodja trapte de middag af met ritme.
In zijn korte, maar krachtige toespraak, die hij zowel in het Engels als in het Frans hield, bracht de Franse ambassadeur Nicolas de Lacoste een ode aan muziek en menselijkheid. Hij citeerde het krachtige gedicht van de Surinaamse dichter Dobru: ‘Ik wil een drum zijn die roffelt door de aderen van het volk. En met ritme de toekomst voorspellen’. “Muziek is wie we zijn, het zit in onze ziel. Het verbindt, net zoals vanavond”, sprak de diplomaat, terwijl het publiek ademloos luisterde.
Mix van artiesten
De opening van het programma zette vooral jong talent in de spotlight. Leerlingen van muziekscholen in Paramaribo schitterden met pianospel, zang en opzwepende drumoptredens. Hun passie en creativiteit gaven het startsein voor een avond vol muzikale ontdekkingen van iedereen en voor iedereen.
Jeslie Ateligimie en Asher Ardjosoediro, leerlingen van de Effendi Ketwaru CCS Volksmuziekschool, lieten met een strakke drumperformance zien wat ze in huis hebben. Pianiste Tahani Kleberg, afkomstig van muziekschool Harmonie, speelde op haar beurt ‘Für Elise’, een compositie van Beethoven.
De negenjarige was zichtbaar nerveus. “Ik ben niet helemaal tevreden”, vertelde ze eerlijk na afloop aan de Ware Tijd. “Ik maakte wat foutjes en wilde eigenlijk stoppen, maar ik heb toch doorgespeeld.” Het publiek had daar niks van gemerkt, want ze kreeg een luid applaus.
Voor nog meer afwisseling zorgde de zestienjarige reggae-artiest Princess I-Bora, ook van de Effendi Ketwaru CCS Volksmuziekschool. Ondanks haar jonge leeftijd wist ze moeiteloos het publiek te boeien.
In haar muziek sprak ze haar leeftijdsgenoten direct aan: kies voor je toekomst en laat je niet afleiden. Haar boodschap? Werken aan je eigen zelfstandigheid. “Toch een artiest om in de gaten te houden”, zei toeschouwer Lygia na afloop. “Ze heeft het in zich om door te breken.”
(lees verder onder de )
Princess I-Bora, is een reggae-talent dat potentie heeft om door te breken.
Een bijzondere act tijdens het programma van de Franse ambassade was die van de Peruaanse fluitist en gitarist Dario Muñoz, die optreedt onder de naam ‘Sin Fronteras’. Hij nam het publiek mee op een muzikale reis terug naar de traditionele klanken van zijn geboorteland, met afwisselend warm gitaarspel en heldere bamboefluitmelodieën.
Hoewel Muñoz voor veel mensen nog een onbekende naam is, woont hij inmiddels al meer dan tien jaar in Suriname. “Meestal treed ik op in hotels, zoals Marriott en Torarica”, vertelt hij bescheiden, wijzend op zijn ervaring. Met zijn deelname aan de Fête de la Musique brengt hij de traditionele Peruaanse muziek dicht bij een breder publiek in Paramaribo.
Speciaal menu
Het was gezellig druk in restaurant AndJiro, want het speciale menu dat was afgestemd op het Franse muziekfestival trok flink wat liefhebbers. Denk aan echte Franse klassiekers zoals uiensoep, coq au vin (kipstoofpot) en gerookte vis met crème fraîche op toast. En dat allemaal onder het genot van een goed glas Franse wijn … al gingen de cocktails opvallend hard over de toonbank.
Franse gerechten, live muziek en een relaxte sfeer, een gouden combinatie. Wat het extra bijzonder maakte? De Chinese karaoke. Wie dacht dat dit onderdeel alleen voor Chinezen was weggelegd, zat er goed naast. Elk jaar leren meer Surinamers Mandarijn en dat was te merken. Entertainer Ener-G koos verrassend voor Chinese softrock. Het publiek kon misschien geen woord van de teksten verstaan, maar dat deed niks af aan de waardering voor zijn optreden.
(lees verder onder de )
Thalia
Het echte spektakel, de crème de la crème van de avond, was zonder twijfel in Theater Thalia. Daar gebeurde …
- Twee verdachten beroving te Santigron in de kraag gevat..
- Column: Borrelpraat no. 877..
- Covid-19-pandemie: historie en analyse (7)..
- Ramdin leidt woensdag zijn eerste Algemene Vergadering van …..
- Geen juridische mist: VP-functie en lidmaatschap DNA sluite…..
- Twee verdachten aangehouden ter zake beroving te Santigron..
- The Season Band naar Nederland: zomer, muziek en kaseko-vib…..
- Bouw nieuw hoofdbureau van Politie verloopt volgens plannin…..
- ABOP: Etnel was een sterke stem in DNA..
- Nationale Bloedbank krijgt forse donatie van Rotary Quota..
- Soni Claver Sanmoekmin..
- Standaardisatie, onderzoek en etikettering nodig voor expor…..
- Mobiliteit Defensie en Juspol wordt verder versterkt..
- ANDERMAAL..
- Man steekt ouderlijke woning in brand..
- Shaq.sr vaart andere koers in Nederland..
- VHP condoleert de NPS met overlijden van DNA-lid Patricia E…..
- VHP betuigt medeleven na overlijden parlementariër Patricia…..
- De stem van het volk!..
- Oude voet..
- Meer investering nodig in menselijk kapitaal bij Meteorolog…..