In de derde aflevering van het . programma Suriname Kiest is staatsrechtgeleerde Hugo Fernandes Mendes ingegaan op de voorbereiding van de verkiezingen. In de kritieken wordt vaak gesproken over mogelijke fraude. Fernandes Mendes is echter voorzichtig met het woord “fraude” omdat Suriname juist een traditie kent van eerlijke verkiezingen. Ondanks alle commotie, is fraude nooit aangetoond.
Door Iwan Brave en Claudiõ Draibas | Gesprek met Fernandes Mendes onderaan het artikel
Het is wel de eerste keer dat er zoveel commotie is rondom de organisatie, erkent Fernandes Mendes. Dit verschijnsel komt steeds weer voor omdat het verkiezingsproces in Suriname, vergeleken met de landen in de regio, erg gepolariseerd is. Politici en of mensen die gelinieerd zijn aan een politieke partij zijn ook betrokken in het verkiezingsproces. Hierdoor bestaat allicht de gedachte dat de werkwijze niet neutraal en objectief plaatsvindt. Het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) heeft vaker gevraagd dit probleem op te lossen, omdat het zich bij elke verkiezing weer herhaalt.
Het OKB is evenals Fernandes Mendes de mening toegedaan dat het woord fraude niet gebruikt moet worden, zolang dit niet is aangetoond. ‘Als iemand op 2 lijsten voorkomt, is dat nog geen fraude maar opportunisme. Het is wel te begrijpen dat die gedachte speelt, zoals bij de verkiezingen van 2020 het geval was’, zegt Fernandes Mendes. Volgens hem verricht het OKB goed werk; zij treedt kritisch op tegen een ieder en anticipeert goed op situaties.
De staatsrechtgeleerde is ook ingegaan op de betrokkenheid van politieke partijen binnen het OKB en het Centraal Hoofdstembureau (CHS). De achterliggende gedachte hiervan is om mekaar in de gaten te houden. ‘Een filosofie die achterhaald is. De oplossing zou kunnen zijn om onafhankelijk en professioneel personeel dat niet betrokken is bij een politieke partij, te benoemen’, aldus Fernandes Mendes.
Het programma Suriname Kiest wordt iedere maandag en donderdag uitgezonden op . kanaal 4.2 om 21:00 uur.
- Brand verwoest ziel van Werelderfgoed Paramaribo: SGES luid…..
- Suriname schijnwerpers: Tragikomedie van deze week (14)..
- Twee dak- en thuislozen aangehouden na brand binnenstad..
- Junkies aangehouden voor brand aan Henck Arronstraat..
- President Santokhi lost na 40 jaar staatsbelofte in..
- Twee verdachten aangehouden voor brand Henck Arronstraat..
- Israël heeft het staakt-het-vuren sinds 27 november vorig j…..
- Meer dan 2200 Israëliërs verdringen zich bij de poort ten w…..
- Surinaams-Nederlandse Jaelin Ramadhin wint Miss Universe Zu…..
- Commissie Monumentenzorg geschokt: “Pijnlijke klap voor Sur…..
- Waterprobleem stagneerde brandweer bij vuurzee Henck Arrons…..
- Grote brand nabij Hendrikschool veroorzaakt paniek en kriti…..
- Russische Hooggerechtshof schort verbod op Afghaanse Taliba…..
- Korps Politie Suriname voert verhoogd toezicht uit..
- Oud-ambassadeur Henry Mac Donald: ‘De brand hoefde niet zo …..
- President prijst optreden veiligheidsdiensten bij felle bra…..
- Schot gelost bij verkoop illegaal vuurwapen..
- Politie Regio West extra alert tijdens Paasweekend..
- Speciale goede vrijdag Dienst van de universele Kerk..
- Errol Glenn Snijders..
- Nurmohamed: “Stem verstandig als u droog wilt blijven”..