door Ivan Cairo
PARAMARIBO — Oud-Defensieminister Ivan Fernald heeft zondag zijn lidmaatschap van de Nationale Partij Suriname (NPS) opgezegd. In een scherpe en tegelijk persoonlijke brief aan het hoofdbestuur, het Congresbestuur, de Adviesraad en andere partijorganen kondigde hij zijn vertrek aan. Na meer dan 25 jaar actieve betrokkenheid neemt hij afscheid van partijhoofdkwartier Grun Dyari, maar niet van de idealen die de NPS volgens hem ooit hebben gevormd.
Fernald stelt dat zijn jarenlange inzet, waaronder als coördinator van de werkgroep Onderwijs, hoofd van het Wetenschappelijk Bureau en mede-auteur van drie verkiezingsprogramma’s, consequent zijn beantwoord met “disrespect en ondermijning”. Volgens hem is de interne democratie uitgehold en functioneren partijstructuren als façade. “Partijcongressen nemen besluiten met amper elf stemgerechtigden. Het woord van de voorzitter is allesbepalend geworden”, schrijft hij.
“Ik wens de partij oprecht wijsheid, kracht en succes toe bij het hervinden van haar koers”
Ministersvoordracht genegeerd
Een dieptepunt in zijn relatie met de partij was dat hij bij drie opeenvolgende verkiezingen – in 2015, 2020 en 2025 – niet op de kandidatenlijst voor het parlement werd geplaatst, ondanks zijn achtergrond als adviseur, oud-minister en onderwijsdeskundige. “Voorrechten lijken voorbehouden aan een select gezelschap”, merkt hij op. “Welke conclusie moet hieruit worden getrokken?”
Fernald spaart ook de inhoudelijke koers van de partij niet. In het bijzonder hekelt hij de manier waarop het bestuur is omgegaan met adviezen van de werkgroep Onderwijs. Zijn voordracht voor de ministerspost van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur werd volgens hem volledig genegeerd. “Het onderwijs behoort niet aan politici toe; het is van nationaal belang en raakt de sociaaleconomische toekomst van ons land”, stelt hij nadrukkelijk.
Hij wijst op zijn uitgebreide bijdrage aan het onderwijsdebat in Suriname: meer dan vijftig gepubliceerde artikelen, twee boeken en tientallen lezingen. Zijn betrokkenheid was geen vrijblijvende hobby, maar een missie die volgens hem steeds minder ruimte kreeg binnen de partijstructuur.
Blijft achter NPS-idealen
Toch benadrukt Fernald dat hij geen afscheid neemt van de partijleden noch van de oorspronkelijke idealen van de NPS. “Ik blijf de partijgenoten. die hopen op een beter bestaan, dragen in mijn hart.”
Zijn probleem is, zegt hij, niet met de partij op zich, maar met de koers die deze is gaan varen. Hij vindt dat de partij er niet in is geslaagd het vertrouwen van de kiezer terug te winnen. Fundamentele zelfreflectie is volgens hem noodzakelijk.
In zijn afscheidsbrief eindigt Fernald met een hoopvolle wens: “Ik wens de partij oprecht wijsheid, kracht en succes toe bij het hervinden van haar koers.”
- Politicoloog Breeveld geeft nieuw ministersteam van Simons …..
- SPBA twijfelt over mogelijke benoeming Noersalim als LVV-mi…..
- Nieuwe salarissen voor president, vp en ministers officieel…..
- Nationaal Leger en KPS klaar voor defilé inauguratie presid…..
- President Santokhi bedankt bedrijfsleven voor vertrouwen en…..
- Nederlandse Defensieattaché ontvangt medaille voor speciale…..
- Minister Amoksi schenkt IDB-restmiddelen aan drie sociale s…..
- Raghoebarsing pleit voor wettelijke verankering RVI-program…..
- ‘We hebben rekening gehouden met alle comptabele regels…..
- Vrouw vermoordde vriendin en deed het lijken op zelfmoord –…..
- Veiligheid tijdens inauguratie gegarandeerd..
- Afvloeiingsplan Newmont blijft van kracht..
- Update:Neergeschoten inbraak verdachte blijkt bekende van d…..
- Twee drugsverkopers en één gebruiker aangehouden bij drugsi…..
- Borstbeeld Trefossa wordt eenmalig terug geplaatst speciaal…..
- Imran Taus: “Ik reken op het sobere beleid van president Si…..
- Nieuwe regering krijgt advies voor nieuw IMF-programma..
- Atompai: ‘Iedere burger verdient een dak boven het hoofd..
- Mathoera: ‘Vrouw als president is belangrijke stap voor Sur…..
- Reactie op: Collegiaal bestuur wat is dat?..
- Overdracht zal ordentelijk verlopen, zegt woordvoerder Saim…..