Het ministerie van Economische Zaken, Ondernemerschap en Technologische Innovatie (EZ) propageert onder andere de handel als technologisch aspect binnen haar economische beleid. In het kader hiervan is een samenwerkingsovereenkomst getekend tussen de overheid, ondernemers en het onderwijs. Het doel van deze samenwerking, oftewel de 3-O benadering, is de verdere ontwikkeling en vooruitgang van onze natie middels het opleiden van nog meer competente medewerkers en kader die bijdragen aan de economische ontwikkeling van Suriname. De ondertekening van de samenwerkingsovereenkomst heeft op dinsdag 4 maart 2025 plaatsgevonden in het gebouw van het ministerie van EZ.
De samenwerkingsovereenkomst werd digitaal ondertekend door minister Rishma Kuldipsingh van het ministerie van EZ, directeur Margerie Telgt van het Polytechnic College Suriname (PTC), voorzitter Wilgo Bilkerdijk van de Associatie van Surinaamse Fabrikanten (ASFA) en directeur Kamlesh Ganesh van de Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB).
PTC-directeur Margerie Telgt heeft aangegeven dat de ondertekening van het convenant een bijzonder moment is, omdat de betrokken actoren een belangrijke basis zullen leggen voor de ontwikkeling van Suriname. Volgens Telgt zal er gewerkt worden richting een praktijkgerichte benadering en onderwijsperspectief, waarbij de focus zal liggen op het ontwikkelen van innovatie en ICT. Telgt benadrukte het bewustzijn van de snelle technologische ontwikkeling, waarbij het onderwijs hierop afgestemd zal worden, zodat studenten en professionals de ondersteuning kunnen krijgen en zich continu kunnen blijven ontwikkelen.
Volgens VSB-directeur Kamlesh Ganesh biedt dit convenant kansen voor ondernemers, doordat goed opgeleide talenten klaarstaan om direct bij te dragen aan de groeiende digitale technologische sectoren in Suriname. Het onderstreept ook de verantwoordelijkheid als bedrijfsleven om door middel van onder andere stage en mentorschap, actief bij te dragen aan een duurzame economische ontwikkeling. De VSB-directeur benadrukte dat deze ondertekening niet alleen een investering is in talent, maar ook een gezamenlijke investering is in de toekomst van Suriname.
ASFA-voorzitter Wilgo Bilkerdijk heeft aangegeven dat dit een markant moment is en benadrukte dat het een van de elementen is waarin zij focussen om ondernemers te ondersteunen en te ontwikkelen. Volgens Bilkerdijk is dit een goed moment om mee te gaan met de ontwikkelingen die in de wereld plaatsvinden, in het bijzonder de technologische ontwikkelingen, zeker met de opkomende olie- en gassector in Suriname.
Minister van Onderwijs, Wetenschap & Cultuur (MINOWC), Henry Ori, heeft aangegeven dat er een zware stimulans gegeven moet worden aan ICT-onderwijsaspiraties in Suriname. Volgens de bewindsman zijn technologie en ICT tegenwoordig onmisbaar in de samenleving en het bedrijfsleven. Hij benadrukte het belang van technologie en innovatie binnen het onderwijscurriculum, zodat ondernemers die zich in deze sector vertegenwoordigen zich beter kunnen omschrijven. Verder moeten de ICT-opleidingen in Suriname beter gestructureerd worden. Een advies dat minister Ori heeft gegeven is het evenaren van een modulair systeem dat gesorteerd kan worden met de relevante ICT-gerelateerde beroepen in Suriname. Hij heeft aangegeven dat er werk aan de winkel is om de sectoren innovatie en ICT veel professioneler in kaart te brengen, waardoor er binnen tien jaar aangegeven kan worden dat Suriname de achterstanden heeft ingehaald richting actieve competenties van onze arbeidskrachten. Hij bedankte de initiatiefnemers voor deze mijlpaal en gaf aan dat het MINOWC haar optimale ondersteuning zal geven.
Volgens minister Kuldipsingh is onder andere het versterken van het ondernemersklimaat in Suriname een van de beleidsdoelen van het ministerie. Zij benadrukte verder onder andere het KMO-fonds en het SURGE-project waarbij ondernemers de ondersteuning krijgen om zich te ontwikkelen. Volgens haar kunnen deze ondernemers meegenomen worden in dit traject om verdere begeleiding te krijgen van de 3-O benadering. Hierdoor kunnen er beter opgeleide arbeidskrachten komen hetgeen kan leiden tot goede economische groei en het verbreden van internationale kansen in onder andere de innovatiesector in Suriname. Ten slotte heeft de minister haar dank uitgesproken aan alle betrokken actoren en partners die hebben bijgedragen aan het tot stand komen van dit project en haar toespraak afgesloten met de slogan van het ministerie “Mek Sranan Gro”.
The post EZ ondertekent convenant tussen ondernemers en het onderwijs voor innovatieve en economische ontwikkeling in Suriname ..
- Politicoloog Breeveld ziet 6 partijen 51 zetels delen..
- CELOS spoort aan tot productieverhoging zoete patat..
- Optredens in Suriname vergden uitdagende omschakeling voor …..
- Suriname en Nederland versterken samenwerking in strijd teg…..
- Suriname en Nederland houden bilateraal drugsoverleg..
- OPTSU: Regering heeft IMF-inflatietijdbom opgebouwd..
- China verhoogt stimuleringsmaatregelen om economie te besch…..
- BilateraalDrugsoverleg tussen Suriname en Nederland verster…..
- 3-O benadering bij samenwerking ter vooruitgang van Surinam…..
- Stoelendans..
- Buschauffeur ingesloten na kapverwonding collega..
- Project ‘Sociaal-Agogische Vorming in Buurten, doorstart Bu…..
- EZ sluit overeenkomst voor innovatieve ontwikkeling en ICT..
- Obesitas aanpakken..
- Scheuren binnen OPTSU..
- Reactie op artikel: ‘Bezorgde burger luidt noodklok over ve…..
- Newsweek interviewt onderwijsminister Henry Ori..
- Ondanks complexe problemen, het gaat goede weg op bij Onder…..
- Sociale uitkeringen op de valreep verhoogd..
- Trump ontketent handelsoorlog..
- Sociale uitkeringen worden verhoogd..