Serena Essed
Het is volgens advocaat Serena Essed ‘volstrekt onjuist’ als gesteld wordt dat plantages worden onteigend per 1 mei 2025, vanwege het Nieuw Burgelijk Wetboek. In het . Radioprogramma Welingelichte Kringen, legde zij uit wat de bedoeling is van de nieuwe wetgeving en hoe er beoogd is daarmee oplossingen te brengen voor de jarenlange boedelproblematiek in Suriname.
Er zijn volgens Essed boedels die zo groot zijn geworden vanwege de veelheid aan erfgenamen, waardoor die vrijwel niet meer te delen zijn en er maar geen oplossing komt. Onroerend goed staat er daardoor verwaarloosd bij. Dat geldt niet alleen voor plantages maar ook voor panden in de binnenstad van Paramaribo.
Het Nieuw Burgerlijk Wetboek introduceert regelgeving voor deze langdurig onverdeelde boedels. In essentie komt het erop neer dat als een onroerend goed deel uitmaakt van een boedel en wanneer het zolang onverdeeld is gebleven waardoor het aannemelijk is dat erfgenamen niet meer opgespoord kunnen worden of de waarde van een aandeel dermate klein is waardoor die onoplosbaar wordt, dan zegt de wet dat de rechter bevoegd is om het onroerend goed of een deel daarvan toe te kennen aan gebruikers.
De kantonrechter kan dat besluit nemen op basis van een verzoek dat binnenkomt; er dient dus een vordering ingesteld te worden. Essed benadrukt dat het niet klopt dat een automatische onteigening plaatsvindt per 1 mei 2025. Een gebruiker kan zijn iemand die rechtmatig in Suriname woont en tenminste 10 jaar dat onroerend goed in gebruik heeft. Maar ook zij die het onroerend goed niet gebruiken, maar wel een nauwe band hebben ermee vanwege gepleegde investeringen of banden met de oorspronkelijke eigenaar.
De rechter kan voorwaarden stellen aan gebruikers. Een voorwaarde voor de toekenning is dat moet worden aangetoond welke ontwikkelingsplannen er zijn voor het onroerend goed. Bijvoorbeeld: wat gaat men doen om een verwaarloosd pand op te knappen, vertelt Essed. Volgens haar beoogt de regelgeving een ordelijke oplossing te creeëren voor de boedelproblematiek in Suriname. De bedoeling is dat gronden weer in ontwikkeling moeten komen, indien dat geen last is voor de omgeving.
Er is volgens Essed in ieder geval een mogelijkheid om de boedelvraagstukken op te lossen, waarbij aan de rechter bevoegdheden is toegekend. De informatievoorziening is erg belangrijk, benadrukt Essed. Dit komt nog onvoldoende op gang, waardoor er paniek ontstaat vanwege vermeende onteigening van gronden. ‘Het is niet waar’, zegt de advocaat.
- AZP neemt eerste fase West Wing project in gebruik..
- Landsdienaren die kandidaat zijn voor verkiezingen vrijgest…..
- ‘Batik Reimagined. Where tradition meets innovation’ fusie …..
- Internet Apoera plat na inbraak bij Telesur..
- ‘Presidenten Wijdenbosch, Venetiaan en Santokhi hebben bijg…..
- SHI veroordeelt beschadiging en diefstal van beelden van Ga…..
- Filipijnen sturen ex-president Duterte naar ICC voor moorde…..
- SVB en SML gaan over tot digitale verkoop toegangskaarten v…..
- EZ-minister Kuldipsingh: “Goede standaarden maken economie …..
- Joerawan: ‘Regering moet directeur ontslaan voor rust en or…..
- CARICOM: ‘Ramdin als secretaris-generaal een historische mi…..
- BEP verwacht invloed Ramdin bij uitvoeren vonnissen..
- 200 percelen langs Libanonweg uitgegeven..
- Permanente expo Anton de Kom in Openluchtmuseum Nieuw-Amste…..
- Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte gearresteerd..
- Project ‘Labor Market Alignment with New Industries’ moet d…..
- Filipijnse oud-president Duterte opgepakt wegens misdaden t…..
- PVV verslaat Broki met 4-0..
- Team Adhin wint Nationale Viertallen Kampioenschappen SBB..
- BRED Banque Populaire brengt beleefdheidsbezoek aan preside…..
- Na het koffiedik kijken…..