ARNHEM — Waarschijnlijk een zucht van verlichting voor Surinaamse oud-Nederlanders. Burgemeester Ahmed Marcouch van de Nederlandse gemeente Arnhem heeft gisteren een oproep gedaan aan het demissionaire Nederlandse kabinet om de regeling te versoepelen, die een groep ongedocumenteerde Surinaamse oud-Nederlanders in staat stelt hun verblijfsvergunning te verkrijgen.
De regeling werd ingevoerd aan het einde van de vorige kabinetsperiode en loopt tot en met 30 juni 2025. De oproep van Marchouch volgt op raadsvragen die het Arnhems gemeenteraadslid Nathalie Nede van de ChristenUnie op 6 mei stelde.
“Wij delen de mening van het college van Amsterdam dat het hier gaat om een historisch onrecht; deze groep mensen heeft ten onrechte het Nederlanderschap niet verkregen”Burgemeester Ahmed Marcouch
Onrecht
Toen Suriname op 25 november 1975 onafhankelijk werd, kwam daarmee ook het Nederlanderschap van de inwoners van het land te vervallen. In de eerste vijf jaar na de onafhankelijkheid gold er voor Surinamers een overgangsregeling, waardoor Surinamers die vóór de onafhankelijkheid waren geboren (en dus als Nederlanders) vrij eenvoudig naar Nederland mochten gaan.
Na het intrekken van deze regeling zijn de mensen die in deze periode naar Nederland zijn gegaan ongedocumenteerd geraakt. Om dit onrecht te herstellen, kwam het kabinet met een tijdelijke regeling om een verblijfsvergunning te mogen aan te vragen.
Morele verantwoordelijkheid
Gemeenteraadslid Nede, wier ouders in Suriname zijn geboren, vroeg op 6 mei aandacht aan de burgemeester of er in Arnhem Surinamers wonen die mogelijk in aanmerking komen voor deze regeling en hoe de stad inwoners erover informeert. “Is het college het met de ChristenUnie eens dat geen mens illegaal is en dat een ongedocumenteerde status onwenselijk is en zoveel mogelijk moet worden voorkomen? En dat Nederland ten opzichte van inwoners uit voormalig koloniën een morele verantwoordelijkheid heeft om deze ongewenste situatie te voorkomen, dan wel niet langer voort te laten bestaan?” vroeg zij.
En voegde ze toe: “Onderschrijft het college het pleidooi van de gemeente Amsterdam om de regeling te versoepelen? [En zo ja/nee] Is het college bereid om dit pleidooi ook bij de minister kenbaar te maken?”
Burgemeester Marcouch reageerde dat er tot nu toe slechts één persoon in Arnhem van de regeling gebruik heeft gemaakt. Hij gaf aan het verder volledig met Nede eens te zijn. “Wij delen de mening van het college van Amsterdam dat het hier gaat om een historisch onrecht; deze groep mensen heeft ten onrechte het Nederlanderschap niet verkregen.”
Ketikoti
Hij sloot zich aan bij het verzoek om de eis dat aanvragers aantoonbaar meer dan tien jaar in Nederland wonen, te verkorten naar vijf jaar. En om de daad bij het woord te voegen, schreef de burgemeester meteen een brief naar minister David van Weel (VVD) van Justitie en Veiligheid, waarin hij op zijn beurt “aandacht vraagt voor de situatie van een bijzondere groep inwoners: Surinaamse oud-Nederlanders die sinds de onafhankelijkheid van Suriname in 1975 hun Nederlandse nationaliteit onbedoeld zijn kwijtgeraakt”.
Marcouch: “In aanloop naar Ketikoti-maand 2025 is het extra belangrijk om aandacht te hebben voor het verzachten van de (mogelijke) gevolgen van het Nederlandse koloniaal en slavernijverleden. Wij zien dit als een voortzetting van een historisch onrecht.”
Onzekerheid
De burgemeester pleit voor verkorting van de eis van onafgebroken verblijf in Nederland, dat de duur van de regeling voorbij 30 juni wordt verlengd en dat gemeenten en maatschappelijke organisaties actief worden betrokken bij signalering en ondersteuning van de doelgroep. Marcouch: “Een deel van hen woont nu zonder verblijfsvergunning, ongedocumenteerd in Nederland. Dit leidt voor hen tot een leven vol onzekerheid: zonder zorg, huis of legaal werk en met een risico op uitbuiting. Juist nu hebben wij de kans dit te herstellen door realistische en menselijke voorwaarden te stellen aan het verkrijgen van een verblijfsvergunning.”
Streamderschrift:
/ privécollectie
Het Arnhemse gemeenteraadslid Nathalie Nede van de ChristenUnie vroeg vorige maand of er in Arnhem Surinamers zijn die in aanmerking komen voor de tijdelijke regeling om een verblijfsvergunning aan te vragen.-.
- Reactie op: Brunswijk moet aftreden voor stemming president..
- Sheila Kort gepromoveerd; deed onderzoek naar gevolgen kwik…..
- Ook De Schakel/Flora valt ten prooi aan Koi Carper 2..
- Franklin Iwan Robles..
- Snoeien mahoniebomen: Kruising Heeren-/Klipstenenstraat afg…..
- Proces van bewilliging gestart bij gekozen kandidaten..
- Loting laatste WK-kwalificatieronde: Suriname in groep A me…..
- Werelddag tegen Kinderarbeid ook van belang voor Suriname..
- Wisselkoersen blijven stijgen..
- Deviezenregeling en afhandeling buiten geding..
- Britse man is enige passagier die vliegtuigcrash in India o…..
- RBTW houdt verdachte en heler aan, ter zake reeks gepleegde…..
- Plein vindt president en totale regering onfatsoenlijk in k…..
- Edgar ‘Bugru’ Burgos: ‘Sly is een groot voorbeeld voor mij …..
- President Santokhi betuigt medeleven na dodelijke vliegtuig…..
- Schaker Yeung vijftiende in Bahama’s..
- Workshop archiefrestauratie bij NAS: ‘Onderhoud is behoud…..
- Suriname wil leren van India’s digitale arbeidssystemen..
- Veertigjarige man opgesloten na mishandelen zwageres..
- Slechte werkomstandigheden en loze beloften drijven buscont…..
- Staatsolie steunt kinderen met een beperking..