Het ministerie van Natuurlijke Hulpbronnen (NH) zet zich actief in voor duurzame en energietoegang, ook in het binnenland. In dit kader wordt het Just Energy Transition (JET)-project uitgevoerd, waarbij eenentwintig dorpen in de gebieden Boven-Coppename, Boven-Saramacca, Boven-Suriname, Tapanahony en Tibiti nauw zijn betrokken.
Het project, dat is voortgekomen uit een internationale oproep van het SDG Joint Fund, beoogt energiezekerheid te vergroten, economische ontwikkeling te stimuleren, milieudegradatie tegen te gaan en de klimaatbestendig-heid te versterken in gebieden die voornamelijk worden bewoond door Inheemse en Tribale Volken (ITP’s).
‘’Wat het project onderscheidt van eerdere initiatieven is de projectmatige aanpak’’, zegt Valerie Lalji, directeur Energie bij NH. In plaats van meteen over te gaan tot uitvoering, wordt nu eerst gewerkt aan zogenoemde ‘bankable’ projectvoorstellen. “Dit zijn volledig uitgewerkte dossiers die direct kunnen worden ingediend bij financierders”, aldus Lalji.
Voor de uitvoering van het JET-project is onder leiding van Lalji, een projectteam samengesteld dat gedurende de maanden juni en juli diverse technische veldmissies naar de dorpen heeft uitgevoerd. Tijdens deze missies zijn dorpsgemeenschappen breedvoerig geïnformeerd over het JET-project en is de nodige data verzameld. Ook is een mogelijke toekomstige betalingsstructuur (zoals prepaid energiekaarten voor de aankoop van stroom) besproken. Tot het team behoorden districtscommissarissen van de respectieve gebieden, vertegenwoordigers van het United Nations Development Programme (UNDP), functionarissen van de ministeries van NH, Regionale Ontwikkeling en Sport (ROS) en Binnenlandse Zaken (BiZa), evenals onderzoekers.
Dataverzameling en financiering
Consultant Suresh Kanhai van Energies and Economics Consulting (EEC), lichtte tijdens de veldmissies toe, hoe per dorp technische, sociale en financiële gegevens worden verzameld. “Denk hierbij aan het aantal huishoudens, de ligging van het dorp, de staat van de binnenhuisinstallatie en de energiebehoefte. Al deze gegevens vormen de basis voor een op maat gemaakte, financieringsklare energieoplossing”, aldus Kanhai. Na afronding van de dataverzameling, worden de projectvoorstellen opgesteld en ter financiering aangeboden aan donoren. Alleen wanneer de financiering is toegekend, kan de uitvoering daadwerkelijk starten. Dit proces kan volgens Lalji, één tot drie jaar duren.
Genderperspectief
Bijzonder aan het JET-project is de expliciete aandacht voor het genderperspectief. ‘’Vrouwen en vrouwenorganisaties in onder andere het Coppenamegebied, spraken tijdens de krutu’s openlijk over hun wensen en zorgen’’, zegt Yvonne Towikromo, genderspecialist bij het Bureau Genderaangelegenheden van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Een goede energievoorziening zal de vrouwen in staat stellen om hun economische activiteiten – zoals haak- en naaiwerk, de verkoop van vis en ander etenswaar – uit te breiden. “De vrouwen gaven aan, behoefte te hebben aan afstandstrainingen of trainingen op locatie die hun economische positie versterken, zowel voor de ontwikkeling van zichzelf als voor hun schoolgaande kinderen”, aldus Towikromo.
De dorpen die binnen het JET-project van duurzame stroom zullen worden voorzien zijn:
In het Tapanahonygebied: Mpoesoe, Keementi, Saje, Karmel, Powi en Tjong Tjong.
In het Boven-Suriname/Batalibagebied: Bendikwai, Grantatai, Banafookondre, Baikutu en Pikinpada.
In het district Saramacca: Tottikamp, Maho en Kalebaskreek.
In het Boven-Coppenamegebied: Witagron, Kaaiman-ston, Cornelis Kondre, Donderskamp.
In het district Nickerie: Tapoeripa.
In West-Suriname/het Tibitigebied: Alfonsdorp en Jozefdorp.
The post Eenentwintig dorpen betrokken bij duurzaam energieproject ..
- Regering verkent schuldenverlichting, maar details ontbreke…..
- Mary Borsato sluit bruidswinkel na 47 jaar en gaat met pens…..
- Help, de president is weg – en ik hoor mezelf denken!..
- Miley Cyrus onthult concertfilm van ‘Spotify Billions Clu…..
- RO-minister tegen dr- en rr-leden Commewijne: ‘Blijf zichtb…..
- Nationale Milieu Autoriteit viert eerste jubileum met focus…..
- Suriname vraagt om iets nieuws.
- Opmerkelijk – Google moet Argentijn die naakt werd gefotogr…..
- Verdedigingsplannen halen uit internationale berichten: 380…..
- Rassenhaat..
- Wan Okasi: Regering Simons moet met daden komen voor mensen…..
- Radjie Rijstindustrie verliest rechtszaak over Stalweide..
- Yusuf: “Als je werkt en je je inzet voor wat je wilt, je he…..
- Vitale bruggen in Kabalebo zijn hersteld..
- Supermarktkassa als graadmeter van echte welvaart..
- Verkeersveiligheid belangrijke beleidsprioriteit JusPol-min…..
- Nationale Milieu Autoriteit viert éénjarig bestaan..
- Minister Baasaron heeft aandacht voor ‘ease of doing busine…..
- Veehoudersbond bezorgd over onregelmatigheden in melkproduc…..
- Open dag STS 4 moet helpen bij maken van studiekeuze..
- Gebruikt Trump Afrika als ‘stortplaats’ voor cr….