door Audry Wajwakana
PARAMARIBO — “Ik voel me vereerd dat ons werk wordt erkend. Het is een blijk van waardering voor de inspanning die we als The Back Lot hebben geleverd om het culturele leven in Suriname te bevorderen. Er is nog veel te doen.” Met deze woorden aanvaardde Eddy Wijngaarde dinsdagavond de Rotary Vocational Excellence Award 2025.
De prestigieuze onderscheiding werd hem toegekend voor zijn betekenisvolle bijdragen aan de Surinaamse filmindustrie en samenleving. De uitreiking vond plaats tijdens een gezamenlijke bijeenkomst van de Rotaryclubs van Paramaribo in Assuria High-Rise.
“Ik sta nu hier op het podium, maar met mij zijn er velen die investeren in de toekomst van ons land”
Loopbaan
Wijngaarde werd op 6 januari 1943 geboren op Aruba, als kind van Surinaamse ouders. Op twaalfjarige leeftijd verhuisde hij naar Nederland om daar het gymnasium te volgen. Na zijn middelbare school begon hij aan een rechtenstudie, maar onderbrak deze vanwege de dienstplicht.
In plaats van het leger in te gaan, koos hij voor ondernemerschap en opende zijn eerste restaurant. Later vestigde hij zich in Amsterdam met het populaire restaurant Sancerre, dat al snel een ontmoetingsplek werd voor filmmakers en documentaireproducenten.
Via deze connecties kwam Wijngaarde in aanraking met de filmindustrie. Zijn eerste film, ‘Looking for Eileen’, markeerde het begin van een succesvolle carrière als producent. Eén van zijn meest geprezen werken is de documentaire ‘The Battle of the Java Sea’, waarin overlevenden van zowel geallieerde als Japanse zijde hun verhaal vertelden. Voor deze productie ontving hij de prestigieuze Gouden Kalf Award.
The Back Lot
In 2000 richtte Wijngaarde The Back Lot op, een non-profitorganisatie die zich inzet voor de sociaal-culturele ontwikkeling in Suriname, met speciale aandacht voor de filmindustrie. Onder zijn leiding initieerde de organisatie samenwerkingen met de Nederlandse Filmacademie om opleidingen en trainingen in Suriname aan te bieden. Dankzij zijn jarenlange lobbywerk werd uiteindelijk de studierichting Audiovisuele Producties opgezet op het Natuur Technisch Instituut (Natin) en The Back Lot Academy.
Eén van de hoogtepunten in Wijngaardes carrière is de oprichting van het TBL Cinemas in de Hermitage Mall, dat als zijn levenswerk wordt beschouwd. Dit complex speelt een cruciale rol in de culturele ontwikkeling van Suriname en biedt een platform voor de Surinaamse filmindustrie.
Gezamenlijke inzet
De laureaat ontving van Rotary-president Daniella Klaverweide een speciale speld. Daarnaast kreeg hij het juryrapport van de onderscheiding, een plakkaat en een memory stick met de mini-documentaire over hem, die speciaal voor deze gelegenheid is gemaakt. Ook ontving hij een extra geldprijs van tweeduizend US dollar.
Tijdens zijn dankwoord benadrukte Wijngaarde het belang van gezamenlijke inzet voor de ontwikkeling van Suriname. “Ik sta nu hier op het podium, maar met mij zijn er velen die investeren in de toekomst van ons land. Velen delen hun kennis en ervaring met jongeren om deze toekomst te creëren. Laten we deze rol blijven vervullen en onze gezamenlijke visie blijven uitdragen”, klonk zijn oproep.
- Inwoners Gaza geven Trump duidelijk antwoord: wij zullen he…..
- Samenwerking voor stimulering overdracht Franse taal en gas…..
- Regering bezuinigt op budget JusPol..
- Betaling driemaandelijkse verblijfsvergunning en rechten va…..
- President geeft opdracht salarissen medewerkers Huize Ashia…..
- Suriname ontvangt prestigieuze LatinFinance-erkenning voor …..
- SVJ bezorgd over aanvallen journalisten en mediabedrijven..
- ABOP houdt op 15 februari grootse massameeting in verband 3…..
- ‘We willen iedereen in Suriname tellen’..
- SVJ bezorgd over partijpolitieke aanvallen op media en jour…..
- Militairen en politieagenten krijgen Franse taalcursus voor…..
- Werkgevers verplicht tot 16 weken zwangerschaps- en bevalli…..
- Verdachte met 2 ton SRD en drugs ingerekend..
- Marinus Bee: “We hebben heel hard gewerkt; 103 wetten…..
- Verbinding..
- SEOB: Suriname boekt vooruitgang, maar vervolgprogramma IMF…..
- Finaal concept Wet Collectieve Rechten komende week naar DN…..
- Reactie op redactioneel artikel dWT ‘Hypocrisie NDP’..
- Bromfietser overlijdt acht dagen na aanrijding met truck..
- STVS personeel heft prikactie op na gesprek met Moensi..
- Wrange vruchten populisme..