Tekst en beeld Edwien Bodjie
CABENDADORP — “De basis die we bij Natuurlijke Hulpbronnen (NH) hebben gelegd, zal ervoor zorgen dat Suriname ruim vóór 2030 de duurzame ontwikkelingsdoelen voor schoon drinkwater en toegang tot elektriciteit behaalt.” Dat zei minister David Abiamofo dinsdag bij de officiële ingebruikname van een nieuw drinkwaterproductiestation van de Surinaamsche Waterleidingmaatschappij (SWM) in Cabendadorp in district Para.ADVERTISEMENT
De faciliteit, gelegen langs de Weg naar Kraka, is onderdeel van een reeks projecten waarmee het ministerie de basisvoorzieningen in afgelegen gebieden wil verbeteren. “We werken landelijk. Nog niet iedereen heeft toegang tot water en stroom en nog niet iedereen is tevreden, maar we komen er. Rond 2030 bereiken we doel 6 en 7: schoon drinkwater voor iedereen en 24 uur per dag stroom”, zegt de bewindsman.ADVERTISEMENT
“In december gaan we marktconforme tarieven betalen voor water. Dat is nodig om de sector duurzaam te maken”NH-minister David Abiamofo
Geen verkiezingsproject
Abiamofo wees er nadrukkelijk op dat deze projecten niet zijn ingegeven door de naderende verkiezingen. “Aan mijn medewerkers heb ik gezegd: ‘NH is geen verkiezingsministerie en SWM en EBS zijn geen verkiezingsbedrijven. Wat we doen, doen we met visie’.”
Hij kondigde aan dat in augustus een groot project van start gaat, gefinancierd door de Inter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank (IDB), ten behoeve van gemeenschappen als Kwamalasamutu, Alalapadoe, Coeroeni, Amotopo, Sipaliwini Savanne, Tepu, Palumeu, Apetina en Kawemhakan. “Deze dorpen krijgen schoon drinkwater en 1×24 uur stroom”, aldus de minister. “Telecommunicatie valt officieel niet onder NH, maar ook dat nemen we mee. Als kind van het binnenland weet ik wat het is om er zonder te zitten. Het project start pas na de verkiezingen, maar dat maakt niet uit … het komt er.”
Internationaal aankloppen
Volgens Abiamofo waren de middelen schaars, maar heeft het ministerie ondanks de financiële beperkingen niet stilgezeten. “We zijn gaan aankloppen bij grote landen, organisaties en bedrijven om hulp te vragen bij het realiseren van water- en stroomvoorzieningen. En dat werpt nu zijn vruchten af.”
Vrijdag vertrekt de minister naar Marshallkreek in Brokopondo, waar in samenwerking met Zijin/Rosebel Gold Mines een waterproject is uitgevoerd dat dan wordt opgeleverd. “We zijn overal bezig geweest, maar nu is Cabendadorp aan de beurt. Ik vraag de dorpsleiding en gemeenschap om samen met SWM te zorgen voor goed onderhoud en zuinig gebruik van het water.”
Water wordt duurder
De bewindsman wees er ook op dat water in Suriname nog altijd onder de kostprijs wordt geleverd. “Pas in december gaan we marktconforme tarieven betalen. Dat is nodig om de sector duurzaam te maken.”
SWM-directeur Marlon Lienga sprak zijn trots uit over de nieuwe faciliteit. “Iedereen weet dat SWM financieel zwak was. Toch zijn we erin geslaagd, dankzij buitenlandse partners, om dit te realiseren.”
Hij riep de bewoners op om bewust met het water om te gaan. “Het is niet goedkoop. We feliciteren Cabendadorp met deze mijlpaal. Dit is een overwinning voor jullie allemaal.”
- Dode vis aangespoeld nabij Albina: zorgen over milieuvervui…..
- SBM Offshore: Eén FPSO in productie, twee op schema voor ee…..
- Subhas Mungra: IMF-programma verergert armoede en verzwakt …..
- Presidentiële resolutie over campagneverbod zou scherper ge…..
- Doorgangshuis Koewarasan voor opvang binnenlandbewoners in …..
- Dierziektebewaking centraal in afgesloten LVV-training..
- Gajadien vindt dat Mathoera samenleving nodeloos opscheept …..
- Illegale landingsbaan Sipaliwini vernietigd..
- OM pakt celcapaciteit aan: gescheiden opvang verdachten..
- ‘Gron Nyan’ op Wereldexpo in Japan..
- DNA presenteert boek over afgelopen zittingsperiode..
- GUYANA EERST EN DAN DE REST..
- Rusland: ‘fietsen verdelen is niet onze manier om stemmen t…..
- Rechter stelt Wan Okasi in het gelijk; geen verplichte hulp…..
- Bejaarde moeder en dochter aangehouden na geëscaleerde fami…..
- Coroniaanse boeren heffen wegblokkade op: ultimatum van dri…..
- Wan Okasi wint rechtszaak; oude situatie hersteld..
- Psychiatrisch patiënt slaat moeder met ijzeren voorwerp..
- Abiamofo: ‘k durf het te zeggen, het beleid heeft altijd ge…..
- Nationaal Leger ontvangt nieuwe uniformen ter waarde van US…..
- Alfred Max Linkers..