Op 14 januari 2025 kondigde de aftredende Amerikaanse president Joe Biden aan dat hij Cuba van de lijst van staatssponsors van terrorisme zou halen. Op 21 januari, slechts een week later, draaide de pas geïnaugureerde president Donald Trump het besluit terug en voegde Cuba weer toe aan de lijst. Maar waarom werd Cuba in de eerste plaats beschouwd als een sponsor van terrorisme?
Volgens de website van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd “Cuba in 1982 aangewezen als staatssponsor van terrorisme vanwege zijn lange geschiedenis van het verstrekken van advies, veilige havens, communicatie, training en financiële steun aan guerrillagroepen en individuele terroristen.” Maar wie waren deze terroristen die Cuba hielp? Nou, het bleken revolutionaire antikoloniale vrijheidsstrijders uit Latijns-Amerika en Afrika te zijn.
Vanaf 1975 stuurde Cuba soldaten naar Angola om de revolutionaire Popular Movement for the Liberation of Angola (MPLA) te helpen in haar strijd tegen de Zuid-Afrikaanse apartheidstroepen en door de CIA gesteunde doodseskaders. Naar verluidt zijn 10.000 Cubanen gestorven in hun strijd om Angola te bevrijden van neokoloniale, pro-apartheidstroepen. Cuba’s interventie in Angola was zo significant dat het het apartheidssysteem op de knieën bracht.
Cubaanse revolutionairen vochten ook voor de vrijheid van Afrika in Congo, waar ze pro-Lumumba-troepen steunden in hun strijd tegen de door de CIA geïnstalleerde Mobutu Sese Seko. Cubanen droegen bij aan de bevrijding van Guinee-Bissau en Kaapverdië, door te vechten naast de grote pan-Afrikaanse Amílcar Cabral.
Cuba vocht voor Afrika en Cuba heeft een prijs betaald.
Als de Verenigde Staten het hebben over een geschiedenis van “Cubaanse steun voor terrorisme”, dan zeggen ze eigenlijk dat onze Afrikaanse vrijheidsstrijders – van Agostinho Neto en de MPLA tot Amílcar Cabral en de PAIGC – terroristen zijn. Dit is niet alleen een belediging voor Cuba, het is een grote belediging voor ons!
Afrikanen moeten ondubbelzinnig achter de Cubanen staan als ze geconfronteerd worden met economische aanvallen vanwege hun solidariteit met ons volk.
- Derde verkeersdode na aanrijding tussen tractor en auto..
- Colombia belooft ‘oorlog’ tegen linkse guerrill…..
- Kartoredjo Sadijah Lien..
- John Paul Franklin Ferdinand..
- Cultuurfonds biedt brede ondersteuning voor cultuur- en erf…..
- “Geïmporteerd gratis voedsel bedreiging voor Surinamer…..
- Derde leven geëist aanrijding Saramacca..
- Reiziger met ruim vier kilo coke aangehouden door BID-team..
- Man scheldt ex-vrouw uit in bijzijn van politie, ondanks ge…..
- Nieuwe uitdagingen en beleid rond verblijfs- en werkvergunn…..
- Update: Twee doden bij aanrijding tussen personenauto en tr…..
- Chan in verkiezingsmodus..
- Brunswijk trekt grondenrechtenvraagstuk naar zich toe..
- De hypothecaire executie volgens het nieuw B.W...
- Man overlijdt bij kap- en steekpartij op Algoeweg..
- Bondsvoorzitter SBB: ‘Wij ondersteunen directeur Ravenberg …..
- Natuurreservaat Peruvia..
- Financiering Corantijnbrug nog niet rond..
- 29 januari Chinees Nieuwjaar..
- President decoreert 29 leden Boy Scouts Suriname..
- ILO blij met inzet van Suriname voor Decent Work-programma..