door Steven Seedo
PARAMARIBO — In een tijd waarin discussies over identiteit, erfgoed en culturele wortels steeds luider klinken, geven twee bevlogen leden van de Javaanse gemeenschap in de diaspora een stem die moet worden gehoord. Met hun podcast ‘De Javaanse Mannen’, die sinds mei wordt gemaakt, bouwen documentairemaker en ondernemer Henk Sariman en artiest en creatieve duizendpoot Stanlee Rabidin aan een platform dat in hun ogen generaties, continenten en culturen moet verbinden.
Iedere aflevering, te beluisteren op YouTube en Spotify, is een openhartig en vaak ontroerend gesprek met een gast: van gevestigde namen tot onbekende stemmen met een bijzonder verhaal. Politieke inzichten, artistieke visies, persoonlijke herinneringen en maatschappelijke uitdagingen komen voorbij, altijd met de rode draad van de Surinaams-Javaanse ervaring.
“Een voetnoot zijn wij niet. Wij zijn het hoofdstuk zelf”Stanlee Rabidin
Onder de eerste gasten bevinden zich cabaretier Jörgen Raymann, popzangeres Ilse Setroredjo en Agus Priono, de ambassadeur van Indonesië in Suriname. Het zijn gesprekken die niet alleen informeren, maar ook inspireren en soms confronteren. De makers noemen hun producties “geen simpel interviewprogramma, maar een cultureel ankerpunt”.
Sariman: “We willen niet alleen praten over het Javaans zijn. We vertellen vanuit dat perspectief. Wie zijn we geworden? Wat dragen we mee? En hoe geven we daar vandaag betekenis aan?”
De podcast gaat voorbij aan de bekende verhalen over migratie en contractarbeid. Ze legt de nadruk op het persoonlijke: de zoektocht van mensen van nu naar hun plek in een veranderende wereld.
Voor iedereen
De podcast wordt gemaakt voor een zo breed mogelijke doelgroep, dus niet alleen voor mensen met een Surinaams-Javaanse achtergrond. Jongeren vinden herkenning in thema’s als zelfontwikkeling, representatie en trots op de eigen wortels. Oudere generaties ervaren erkenning en herkenning in verhalen die vaak verborgen zijn gebleven.
De timing van de lancering was strategisch én symbolisch: in aanloop naar de herdenking van 135 jaar Javaanse immigratie op 9 augustus. Rabidin: “Als wij onze verhalen niet zelf vertellen, doet iemand anders het. Dan worden we een voetnoot, maar dat zijn wij niet. Wij zijn het hoofdstuk zelf.”
In ‘De Javaanse Mannen’ wisselen gesprekken soepel tussen Javaans en Nederlands, doorspekt met muziek, straatwijsheid en filosofische bespiegelingen. De toon is tegelijk rauw en liefdevol, direct en poëtisch. Hierdoor ontstaat een luisterervaring die authentiek voelt, alsof je zelf aan tafel zit.
De bedoeling is dat de podcast uitgroeit tot een waardevol archief van stemmen, herinneringen en inzichten. Het is een document dat niet alleen de Javaanse gemeenschap vastlegt, maar ook bijdraagt aan het bredere verhaal van Suriname, de diaspora en de veerkracht van migrantenidentiteit. De toekomstplannen zijn ambitieus: live-opnames met publiek, themaspecials rond historische momenten en samenwerkingen met culturele instellingen in binnen- en buitenland.
- President Geerlings-Simons: ‘We beginnen aan een noodzakeli…..
- Ramautarsing: kracht economie bepaalt de koers..
- Groot aantal ambassadeurs reeds teruggeroepen..
- Nederlandse ambassadeur bespreekt versterking samenwerking …..
- Bronto Somohardjo vooralsnog niet opgeroepen door de politi…..
- Twee politieambtenaren in verzekering gesteld en één buiten….
- Jong talent bouwt slimme oplossingen op finale HackOmation …..
- Internationale waarnemers waarschuwen: ‘Alle ogen gericht …..
- Boldewijn hekelt wijze van indiensttredingen bij overheid..
- Adhin wil volgende week starten met begrotingsbehandeling..
- TotalEnergies en APA geven USD 2.3 miljoen voor renovatie ’…..
- Verkeersveiligheidsinstituut wil concrete acties tegen stij…..
- Opofferingsverhaal van oorlogsslavinnen uit Japan komt eind….
- Onderzoek naar verdwenen middelen kent strafrechelijk- als …..
- Dirk Currie stelt onderwijsinvesteringen centraal in minist…..
- Bouw gestart aan mega-gaspijpleiding Nigeria-Marokko.
- Nederlandse ambassadeur ontmoet president Simons.
- Israëlische rabbijn roept op tot totale uithongering van Ga….
- ‘Joods lijden’ is een wereldgebeurtenis, omdat ‘één Joods l….
- Nederlandse ambassadeur Oostelbos bij president Geerlings-S…..
- Suriname in crisis: armoede is geen keuze, maar een gevolg …..