De VN maakt zich zorgen om het dalende geboortecijfer wereldwijd. Uit een enquête van het VN-Bevolkingsfonds UNFPA blijkt dat een op de vijf ondervraagden minder of geen kinderen wil vanwege de groeiende wereldproblematiek. En bijna 40 procent van de respondenten zegt dat financiële onzekerheid invloed heeft op het starten van een gezin.
Het fonds roept in een nieuw rapport overheden op om te investeren in betaalbare huisvesting, werkgelegenheid en ouderschapsverlof. Ook moet de gezondheidszorg op het gebied van voortplanting en de informatie daarover verbeteren. Verder moet ouderschap voor alleenstaanden en mensen uit de lhbti-gemeenschap meer gesteund worden, vindt het UNPFA.
Overheden probeerden al op verschillende manieren het geboortecijfer op te krikken. Maar het UNFPA waarschuwt dat maatregelen als babybonussen of vruchtbaarheidsdoelen ineffectief zijn en mensenrechten kunnen schenden.
“De wereld is begonnen aan een ongekende daling van het aantal geboortes”, zegt UNFPA-directeur Natalia Kanem. Dat zou niet komen door een gebrek aan een kinderwens bij mensen, maar omdat jongvolwassenen vanwege groeiende onzekerheid een kinderwens uitstellen of zelf schrappen. “Dat is de echte geboortecrisis”, aldus Kanem.
OorzakenBelangrijke oorzaken voor het teruglopende geboortecijfer zijn de child penalty, waarbij het inkomen van vrouwen sterk daalt na het krijgen van het eerste kind. Tevens noemt het rapport een gebrek of tekort aan vaderschapsverlof, de hoge kosten van kinderopvang en beperkingen in de toegang tot vruchtbaarheidszorg, anticonceptie en abortus.
Verder zouden jongvolwassenen er vaker bewust voor kiezen om single te blijven en voeren ze het klimaatprobleem op als reden om geen kinderen te krijgen.
Naast bestaande onderzoeken heeft het UNFPA eigen data gebruikt in het rapport. Daarvoor heeft het fonds een enquête uitgezet in veertien landen. De enquête is een pilot voor een groter onderzoek dat later dit jaar zal worden uitgezet in vijftig landen, maar de bevindingen zijn nog steeds een belangrijk signaal, schrijft het VN-Bevolkingsfonds.
- Stop Verbittering, Vergeef en Bouw; heilige opdracht voor S…..
- Politie sluit 28-jarige op die inrijdt op dief..
- Drs. Wim Bakker kritisch over mogelijke samenwerking NPS en…..
- OAS topman Ramdin: Een nieuw tijdperk van eenheid, vrede en…..
- ABOP sloot zich later aan bij coalitievorming; moet genoege…..
- Vallen en opstaan..
- Laatste fase verkiezingstelling: NDP blijft aan kop, nog 3 …..
- Baasaron mogelijk kandidaat voor ministerspost..
- Intentie zonder richting..
- Tot nu toe 9 parlementskandidaten bij voorkeur gekozen..
- Chaos troef..
- PSA-betaling vanaf 9 juni alleen digitaal..
- Vrouw omgekomen bij woningbrand..
- A20 zal Baasaron voordragen als nieuwe minister van EZ..
- Omstanders voorkomen beroving 55-jarige vrouw door verdacht…..
- Nieuwe PSA-website vanaf 9 juni operationeel..
- 28-jarige man rijdt in op dief; bestuurder in verzekering g…..
- Partijen zonder zetels hadden ook bij een samenwerking geen…..
- Haïtiaanse kinderen lopen risico op seksueel misbruik te mi…..
- Moira Morroy’s Movement Studio brengt leerlingenvoorstellin…..
- Frankrijk verbiedt roken op stranden, in parken en bij bush…..