De VN maakt zich zorgen om het dalende geboortecijfer wereldwijd. Uit een enquête van het VN-Bevolkingsfonds UNFPA blijkt dat een op de vijf ondervraagden minder of geen kinderen wil vanwege de groeiende wereldproblematiek. En bijna 40 procent van de respondenten zegt dat financiële onzekerheid invloed heeft op het starten van een gezin.
Het fonds roept in een nieuw rapport overheden op om te investeren in betaalbare huisvesting, werkgelegenheid en ouderschapsverlof. Ook moet de gezondheidszorg op het gebied van voortplanting en de informatie daarover verbeteren. Verder moet ouderschap voor alleenstaanden en mensen uit de lhbti-gemeenschap meer gesteund worden, vindt het UNPFA.
Overheden probeerden al op verschillende manieren het geboortecijfer op te krikken. Maar het UNFPA waarschuwt dat maatregelen als babybonussen of vruchtbaarheidsdoelen ineffectief zijn en mensenrechten kunnen schenden.
“De wereld is begonnen aan een ongekende daling van het aantal geboortes”, zegt UNFPA-directeur Natalia Kanem. Dat zou niet komen door een gebrek aan een kinderwens bij mensen, maar omdat jongvolwassenen vanwege groeiende onzekerheid een kinderwens uitstellen of zelf schrappen. “Dat is de echte geboortecrisis”, aldus Kanem.
OorzakenBelangrijke oorzaken voor het teruglopende geboortecijfer zijn de child penalty, waarbij het inkomen van vrouwen sterk daalt na het krijgen van het eerste kind. Tevens noemt het rapport een gebrek of tekort aan vaderschapsverlof, de hoge kosten van kinderopvang en beperkingen in de toegang tot vruchtbaarheidszorg, anticonceptie en abortus.
Verder zouden jongvolwassenen er vaker bewust voor kiezen om single te blijven en voeren ze het klimaatprobleem op als reden om geen kinderen te krijgen.
Naast bestaande onderzoeken heeft het UNFPA eigen data gebruikt in het rapport. Daarvoor heeft het fonds een enquête uitgezet in veertien landen. De enquête is een pilot voor een groter onderzoek dat later dit jaar zal worden uitgezet in vijftig landen, maar de bevindingen zijn nog steeds een belangrijk signaal, schrijft het VN-Bevolkingsfonds.
- Kiezers willen inclusie, geen etnisch machtsspel..
- 26 vrouwen gecertificeerd in Textiele Werkvormen..
- Koloku brengt Sranan firi naar Poetry International Festiva…..
- SLM loopt achter met betaling veiligheidsvergoeding aan CAS…..
- Bronto Somohardjo: VHP moet leren – politiek is geen sprint…..
- PRO heeft goede hoop in nieuwe coalitie..
- OM eist tot 35 jaar cel voor roofmoord op ondernemer..
- Zoektocht naar familiegeschiedenis leidt tot plantage- en s…..
- Nieuwe escalatie: VS zet mariniers in bij protesten Los Ang…..
- SLM achter met overdrachten tegoeden aan CASAS..
- SLM verwacht binnenkort ‘eigen’ vrachtvliegtuig..
- Meer dan 25.000 digitale uittreksels gedownload, maar nog n…..
- WISSELKOERS VOLGENS ADHIN..
- Een paar uur zon, dan weer regen en onweer..
- MKMO’s getraind in omzetgroeiplannen..
- Politiebericht over dood aangetroffen man Timmermanstraat..
- Woning en twee lijnbussen door brand verteerd..
- Californië klaagt Trump aan om inzet Nationale Garde tegen …..
- Parmessar: VHP-protest is stemmingmakerij..
- Bromfietser overlijdt na frontale botsing met auto op Kraka…..
- Perry Julius Willems (51) Rotterdam 30-5-2025..