Op 1 juli 2025, precies 162 jaar na de afschaffing van de slavernij in Suriname, heeft de Culturele Unie Suriname (CUS) een krachtige oproep gedaan tot eenheid, respect en saamhorigheid in de multiculturele samenleving van vandaag. De herdenkingsdag Keti Koti – letterlijk “verbroken ketenen” – werd aangegrepen om niet alleen het verleden te erkennen, maar vooral ook te bouwen aan een gezamenlijke toekomst.
Volgens voorzitter Anielkumar Manurat is de betekenis van Keti Koti niet beperkt tot de Afro-Surinaamse gemeenschap. Het raakt ons allemaal: “Ware vrijheid bestaat pas wanneer we samen streven naar gerechtigheid, gelijkwaardigheid en onderlinge waardering.”
Gedeeld verleden, gedeelde toekomstDe CUS onderstreept dat het slavernijverleden een collectieve geschiedenis is die mede de basis vormt van het moderne Suriname. De organisatie noemt de verscheidenheid aan bevolkingsgroepen – Afro-Surinamers, Inheemsen, Javanen, Hindoestanen, Chinezen, boeroes en anderen – een “uniek weefsel” van culturele rijkdom en veerkracht. Die diversiteit moet volgens de unie worden gekoesterd, niet gevreesd. “Onze kracht ligt in onze verschillen, zolang die ons niet verdelen, maar juist verbinden,” aldus Manurat.
Tegen verdeeldheid, vóór verbondenheidDe boodschap van de Culturele Unie is ook een duidelijke waarschuwing tegen polarisatie, uitsluiting en raciale spanningen. In een wereld waarin de tegenstellingen toenemen, moet Suriname volgens de organisatie laten zien dat het ook anders kan – en anders móet. Dat betekent actief kiezen voor dialoog, inclusie en respect voor elkaars verhalen.
“Een multiculturele samenleving floreert pas echt wanneer we elkaar niet alleen tolereren, maar werkelijk omarmen,” stelt de organisatie.
Keti Koti als viering van menselijkheidDe Unie benadrukt dat Keti Koti méér is dan een herdenking: het is ook een viering van cultuur, overleving en menselijke waardigheid. Het is een gelegenheid om bruggen te slaan – tussen generaties, tussen groepen, en tussen verleden en toekomst. Met educatie, culturele samenwerking en dialoog wil de organisatie bijdragen aan een Suriname waarin ieders verhaal telt.
CUS roept iedereen op om deze Keti Koti niet alleen te gebruiken als moment van terugblik, maar vooral als bron van inspiratie en betrokkenheid. “Laat de gebroken ketenen ons herinneren aan wat is geweest, maar ook inspireren tot wat nog komen moet. Wi libi na wan – onze vrijheid is van ons allen.”
- OM eist 30 jaar celstraf voor moord en wegmaken lijk..
- Keti Koti 2025: Herdenken met oog op de toekomst..
- Van bos naar bord: de potentie van açaí-yoghurt voor Surina…..
- Santokhi op 1 juli: reflecteren op verleden om eenheid en h…..
- BEP waarschuwt: “Ongelijke verdeling olie-inkomsten kan nie…..
- Parlement opent zittingsperiode 2025-2030..
- Gesprek tussen president Santokhi en NDP-voorzitster Simons..
- Brunswijk: “Geen angst voor oppositie – ABOP verdient waard…..
- Korpschef benadrukt maatschappelijke rol bij 130-jarig best…..
- Meer dan 10 kinderen blijven regulier onderwijs volgen door…..
- Ontslagverzoek Hakrinbank afgewezen: Klokkenluider had rech…..
- ABOP: “De strijd van onze voorouders is het fundament van w…..
- Ashwin Adhin en Ronnie Brunswijk respectievelijk voorzitter…..
- Keti Koti – Wij herdenken. Wij vieren. Wij blijven waakzaam…..
- Combe Markt schenkt naaimachines: nieuwe hoop voor vrouwen …..
- In Memoriam Patricia Etnel..
- Geen lange rijen meer: KPS lanceert digitaal portaal voor v…..
- Suriname introduceert digitale PSA-kaart voor personen van …..
- Onderzoek naar Drents slavernijverleden afgerond..
- AdeKUS-Infra studenten winnen 3e prijs bij regionale ontwer…..
- Suriname lanceert eerste digitale PSA-kaart: eenvoudiger, v…..