Op 1 juli 2025, precies 162 jaar na de afschaffing van de slavernij in Suriname, heeft de Culturele Unie Suriname (CUS) een krachtige oproep gedaan tot eenheid, respect en saamhorigheid in de multiculturele samenleving van vandaag. De herdenkingsdag Keti Koti – letterlijk “verbroken ketenen” – werd aangegrepen om niet alleen het verleden te erkennen, maar vooral ook te bouwen aan een gezamenlijke toekomst.
Volgens voorzitter Anielkumar Manurat is de betekenis van Keti Koti niet beperkt tot de Afro-Surinaamse gemeenschap. Het raakt ons allemaal: “Ware vrijheid bestaat pas wanneer we samen streven naar gerechtigheid, gelijkwaardigheid en onderlinge waardering.”
Gedeeld verleden, gedeelde toekomstDe CUS onderstreept dat het slavernijverleden een collectieve geschiedenis is die mede de basis vormt van het moderne Suriname. De organisatie noemt de verscheidenheid aan bevolkingsgroepen – Afro-Surinamers, Inheemsen, Javanen, Hindoestanen, Chinezen, boeroes en anderen – een “uniek weefsel” van culturele rijkdom en veerkracht. Die diversiteit moet volgens de unie worden gekoesterd, niet gevreesd. “Onze kracht ligt in onze verschillen, zolang die ons niet verdelen, maar juist verbinden,” aldus Manurat.
Tegen verdeeldheid, vóór verbondenheidDe boodschap van de Culturele Unie is ook een duidelijke waarschuwing tegen polarisatie, uitsluiting en raciale spanningen. In een wereld waarin de tegenstellingen toenemen, moet Suriname volgens de organisatie laten zien dat het ook anders kan – en anders móet. Dat betekent actief kiezen voor dialoog, inclusie en respect voor elkaars verhalen.
“Een multiculturele samenleving floreert pas echt wanneer we elkaar niet alleen tolereren, maar werkelijk omarmen,” stelt de organisatie.
Keti Koti als viering van menselijkheidDe Unie benadrukt dat Keti Koti méér is dan een herdenking: het is ook een viering van cultuur, overleving en menselijke waardigheid. Het is een gelegenheid om bruggen te slaan – tussen generaties, tussen groepen, en tussen verleden en toekomst. Met educatie, culturele samenwerking en dialoog wil de organisatie bijdragen aan een Suriname waarin ieders verhaal telt.
CUS roept iedereen op om deze Keti Koti niet alleen te gebruiken als moment van terugblik, maar vooral als bron van inspiratie en betrokkenheid. “Laat de gebroken ketenen ons herinneren aan wat is geweest, maar ook inspireren tot wat nog komen moet. Wi libi na wan – onze vrijheid is van ons allen.”
- Bachelor Politiekunde-cursisten eisen bevordering na diplom…..
- 25 gezinnen geëvacueerd te Vierkinderen na wateroverlast..
- Afdelingshoofd Communicatie -CBvS-260625..
- Van geneeskunde naar politiek: De waarde van de eed van hip…..
- Operatieafdeling Diakonessenhuis buiten werking door techni…..
- Rusland verwacht dat hij ondersteuning zal krijgen van ABOP…..
- Naks Prodo Spikri erg kleurrijk..
- Regering en Ravaksur akkoord over belastingvoorzieningen..
- Patricia Nancy Etnel..
- NDP reageert fel op VHP: “Erken eerst de uitslag, voordat u…..
- President Santokhi aan zet om Parmessar te beëdigen als fun…..
- Parmessar wordt zaterdag beëdigd..
- NDP-reactie op verklaring VHP: erken eerst de uitslag, voor…..
- Parmessar wordt zaterdag beëdigd tot fungerend voorzitter D…..
- Parmessar wordt zaterdag beëdigd door Santokhi..
- Asfaltperikelen..
- Certificaat uitgereikt aan 20 leden van de Mobiele Eenheid..
- Achttien jaar wateroverlast – tijd voor echte oplossingen..
- Multidisciplinaire Werkgroep Armoedegrensbepaling pleit voo…..
- Simons sluit VHP definitief uit: ‘Geen onderhandelingen mee…..
- ‘Armoedebestrijding moet gestructureerde aanpak krijg…..