Op 1 juli 2025, precies 162 jaar na de afschaffing van de slavernij in Suriname, heeft de Culturele Unie Suriname (CUS) een krachtige oproep gedaan tot eenheid, respect en saamhorigheid in de multiculturele samenleving van vandaag. De herdenkingsdag Keti Koti – letterlijk “verbroken ketenen” – werd aangegrepen om niet alleen het verleden te erkennen, maar vooral ook te bouwen aan een gezamenlijke toekomst.
Volgens voorzitter Anielkumar Manurat is de betekenis van Keti Koti niet beperkt tot de Afro-Surinaamse gemeenschap. Het raakt ons allemaal: “Ware vrijheid bestaat pas wanneer we samen streven naar gerechtigheid, gelijkwaardigheid en onderlinge waardering.”
Gedeeld verleden, gedeelde toekomstDe CUS onderstreept dat het slavernijverleden een collectieve geschiedenis is die mede de basis vormt van het moderne Suriname. De organisatie noemt de verscheidenheid aan bevolkingsgroepen – Afro-Surinamers, Inheemsen, Javanen, Hindoestanen, Chinezen, boeroes en anderen – een “uniek weefsel” van culturele rijkdom en veerkracht. Die diversiteit moet volgens de unie worden gekoesterd, niet gevreesd. “Onze kracht ligt in onze verschillen, zolang die ons niet verdelen, maar juist verbinden,” aldus Manurat.
Tegen verdeeldheid, vóór verbondenheidDe boodschap van de Culturele Unie is ook een duidelijke waarschuwing tegen polarisatie, uitsluiting en raciale spanningen. In een wereld waarin de tegenstellingen toenemen, moet Suriname volgens de organisatie laten zien dat het ook anders kan – en anders móet. Dat betekent actief kiezen voor dialoog, inclusie en respect voor elkaars verhalen.
“Een multiculturele samenleving floreert pas echt wanneer we elkaar niet alleen tolereren, maar werkelijk omarmen,” stelt de organisatie.
Keti Koti als viering van menselijkheidDe Unie benadrukt dat Keti Koti méér is dan een herdenking: het is ook een viering van cultuur, overleving en menselijke waardigheid. Het is een gelegenheid om bruggen te slaan – tussen generaties, tussen groepen, en tussen verleden en toekomst. Met educatie, culturele samenwerking en dialoog wil de organisatie bijdragen aan een Suriname waarin ieders verhaal telt.
CUS roept iedereen op om deze Keti Koti niet alleen te gebruiken als moment van terugblik, maar vooral als bron van inspiratie en betrokkenheid. “Laat de gebroken ketenen ons herinneren aan wat is geweest, maar ook inspireren tot wat nog komen moet. Wi libi na wan – onze vrijheid is van ons allen.”
- DOE-voorzitter Alfaisie: “Alle DNA-leden moeten met nieuwe …..
- Brunswijk toegelaten als Assembleelid; geen vicepresident m…..
- Adhin en Sharman voorgedragen als kandidaat-voorzitters par…..
- Gajadien: geen bezwaar tegen toelating Brunswijk in DNA, in…..
- Verkiezing DNA-voorzitter: Adhin vs Sharman..
- Gruwelijke vondst aan rivieroever: lijk aangetroffen..
- Brunswijk: ‘Ik blijf vicepresident al heb ik eed afgelegd…..
- DNA brengt eerbetoon aan Etnel, Belfort en Wijdenbosch..
- CONSTANTE DRUK HEEFT GEVOLGEN..
- TE VEEL NATIONALE VRIJE DAGEN..
- Brunswijk: Ik blijf vicepresident tot opvolger is gekozen..
- Verwonderd..
- Wi Sranan Dren komt met theaterevenement voor inclusiviteit..
- Brunswijk: “Ik blijf vicepresident tot opvolger is gekozen”…..
- Simons beëdigd als assembleelid: op weg naar presidentscha…..
- Simons: Wie zich niet houdt aan akkoord, stapt eruit..
- Brunswijk: ABOP moet één van de cruciale posities krijgen..
- Nieuwbakken parlementariërs starten traject 2025-2030 vol g…..
- PL-parlementariërs zullen laten zien op wie zij hebben gest…..
- Weduwe Desi Bouterse beëdigd als parlementariër..
- Slavernijverleden (1): de actoren..