Meer dan een maand na het verlopen van de zittingstermijn van de voorzitter en enkele leden van het Constitutioneel Hof (CHof), slaat advocaat Nailah van Dijk alarm: volgens haar is het toetsingsorgaan “defacto uitgehold”. Op 7 mei 2025 liep de termijn van meerdere leden af, zonder dat er opvolging werd geregeld.
Zowel De Nationale Assemblee (DNA) als de regering hebben nagelaten tijdig nieuwe kandidaten voor te dragen, waardoor het Hof nu niet kan functioneren. Van Dijk spreekt van een ernstige democratische tekortkoming: “Het is een defacto uitgehold Constitutioneel toetsingsorgaan dat op papier bestaat, maar niet kan functioneren.”
De advocaat diende in december 2024 een verzoekschrift in ter toetsing van de decreten ‘Uitgifte Domeingrond’, ‘Beginselen Grondbeleid’ en ‘Mijnbouw’. Inmiddels liggen er vier verzoekschriften bij het Hof, maar behandeling is onmogelijk.
Volgens informatie van ABC willen meer advocaten nieuwe verzoekschriften indienen, maar worden daarin belemmerd door het ontbreken van een secretaris. Zonder functioneel secretariaat en benoemde leden ligt het hele toetsingsproces stil.
De verantwoordelijkheid voor het voordragen van kandidaten ligt bij DNA. Zij hadden samen met de regering nieuwe benoemingen moeten voorbereiden voor de functies van voorzitter, vicevoorzitter, leden en plaatsvervangende leden van het CHof.
Van Dijk sluit niet uit dat er internationale stappen ondernomen worden tegen de staat Suriname, mocht de situatie niet spoedig worden opgelost. Ze wacht de installatie van het nieuw parlement en de nieuwe regering af, in de hoop dat het Constitutioneel Hof weer wordt bemenst. “Als er geen actie komt, zullen wij, mogelijk samen met andere indieners, verdere stappen ondernemen,” waarschuwt zij.
- Deviezenregeling en afhandeling buiten geding..
- Wisselkoersen blijven stijgen..
- Britse man is enige passagier die vliegtuigcrash in India o…..
- RBTW houdt verdachte en heler aan, ter zake reeks gepleegde…..
- Plein vindt president en totale regering onfatsoenlijk in k…..
- Edgar ‘Bugru’ Burgos: ‘Sly is een groot voorbeeld voor mij …..
- Trump-regering beëindigt legale status van ruim half miljoe…..
- VS waarschuwt burgers in Midden-Oosten en Noord-Afrika..
- Video –..
- Schaker Yeung vijftiende in Bahama’s..
- President Santokhi betuigt medeleven na dodelijke vliegtuig…..
- Workshop archiefrestauratie bij NAS: ‘Onderhoud is behoud…..
- Suriname wil leren van India’s digitale arbeidssystemen..
- Veertigjarige man opgesloten na mishandelen zwageres..
- Slechte werkomstandigheden en loze beloften drijven buscont…..
- Staatsolie steunt kinderen met een beperking..
- Punwasi: ‘Leuzen over fraude houden voor ons geen stand…..
- Gajadien: het moet eens ophouden; afsrpaken moeten worden n…..
- Quincy Promes opgepakt in Dubai..
- Kwik en lood bedreigen gezondheid zwangere vrouwen..
- Recidivist ingesloten ter zake diefstal..