Het district Commewijne biedt volgens ir. Guido Koorndijk, directeur van FIRM Engineering, ongekende mogelijkheden. Niet alleen om Paramaribo te ontlasten, het district is volgens Koorndijk, ook heel belangrijk voor de toekomstige ruimtelijke ontwikkeling van Suriname. Hij pleit voor de aanleg van een ringstructuur rond Paramaribo, waarbij de focus niet ligt op uitbreiding binnen de hoofdstad zelf, maar op het ontlasten ervan via strategische investeringen in Commewijne. “Een ringweg met gegarandeerde verkeersdoorstroming om Paramaribo heen, met de oostelijke poot in Commewijne, dat is hoe je het verkeer echt kunt helpen”, aldus Koorndijk. De ruimtelijke visie van FIRM Engineering omvat onder andere wegeninfrastructuur en grootschalige plannen voor industrie, woningbouw en commerciële zones. “Door deze wegenstructuur creëer je ontzettend veel mogelijkheden voor Commewijne. Wij zien daar de potentie voor moderne industriegebieden, nieuwe woonwijken en commerciële centra”, zegt Koorndijk. Een onderdeel van deze visie is het voorstel voor de aanleg van een tweede internationale luchthaven in Commewijne.
Nieuwe luchthaven buiten Paramaribo
Volgens Koorndijk wordt er momenteel gewerkt aan een masterplan waarin onder andere deze luchthavenplannen verder worden uitgewerkt. De locatie die FIRM op het oog heeft, is een uitgestrekt gebied dat deels bestaat uit moerasland, maar wel beschikt over stevige zand- en schelpritsen die als ondergrond kunnen dienen voor een landingsbaan. “De ruimte is er, en met een goede inrichting kun je daar een volwaardige luchthaven aanleggen, vergelijkbaar met Zanderij. Regionale vluchten vanuit Commewijne zouden een aanvulling kunnen zijn op de mogelijkheden vanuit de AEG airport.”
Vooruitdenken
De Zorg en Hoop Airport is nog volop in gebruik, maar Koorndijk ziet op termijn fysieke en sociale beperkingen. “Zorg en Hoop ligt midden in een woongebied. Het gevaar en de geluidsoverlast die dat met zich meebrengen, noopt ons om alternatieven te realiseren. ‘’Als we kijken naar de ontwikkelingen die nu plaatsvinden in de olie- en gassector, dan is de Zorg en Hoop Airport op den duur simpelweg niet houdbaar.” Koorndijk benadrukt dat de bedoeling niet is om te concurreren met bestaande vliegvelden, maar om in te spelen op de toekomstige behoefte van het land. “We moeten vooruitdenken. Commewijne biedt de ruimte en de strategische ligging. Als je daar nu de juiste planning uitvoert, ben je voorbereid op de economische en logistieke uitdagingen van de komende decennia.”
Brug en bottlenecks
FIRM Engineering trekt ook lessen uit bestaande knelpunten. Een voorbeeld is de Jules Wijdenboschbrug, die volgens Koorndijk niet het probleem is, ondanks veel kritiek. “Die brug heeft veel meer capaciteit dan wat we nu gebruiken. Het probleem ligt bij de aansluiting van die brug op de van ’t Hogerhuysstraat in Paramari-bo. Daar ontstaat een trechtereffect dat de doorstroming belemmert met files op de brug als resultaat.”
Volgens hem zou het verbreden van de brug niets hebben opgelost, zolang de infrastructuur aan de Paramaribo zijde niet wordt aangepast. “Zelfs als je de Wijdenboschbrug zesbaans had gemaakt, zouden er nog evenveel auto’s in de file staan, simpelweg omdat het aantal voertuigen vanuit de brug dat per minuut de van ’t Hogerhuysstraat kan betreden, beperkt blijft. Dat aantal is maatgevend.”
Laat je niet tegenhouden door de rivier
Voor Koorndijk is het cruciaal dat beleidsmakers en investeerders zich niet laten beperken door de natuurlijke scheidslijn die de Surinamerivier vormt tussen Paramaribo en Commewijne. “We moeten ons niet laten remmen door de rivier. In het verleden zijn er zonder oliegeld, bruggen gebouwd. Nu, met de middelen uit olie en gas, kunnen we juist verder kijken. Goede planning en locatiekeuze zijn essentieel.”
Hij ziet in Commewijne een gebied dat zich kan ontwikkelen tot een volwaardig alternatief voor de overbelaste hoofdstad. “Laten we die vierkante kilometers aan de overkant van de rivier inzetten voor duurzame ontwikkeling: als uitbreiding van de stedelijke en economische ruimte van Suriname. Niet als periferie, maar als toekomstig centrum.”
Masterplan Commewijne in voorbereiding
De visie van FIRM Engineering wordt momenteel uitgewerkt in een zogenaamd masterplan voor Commewijne. Daarin staan de integratie van infrastructuur, woongebieden, economische zones en milieueffecten centraal. Volgens Koorndijk kan deze visie rekenen op belangstelling van zowel nationale als internationale partijen. “We hebben de ruimte, we hebben de noodzaak en nu ook het momentum. Als we het goed doen, kan Commewijne in de komende twintig jaar uitgroeien tot een strategisch hart van Suriname. Met positieve impact op Paramaribo, Wanica en Para”.
door Gladys Findlay
The post ‘Commewijne strategisch knooppunt voor nieuwe luchthaven en ringweg’ ..
- Ondanks vele misstanden: verkiezingen 25 mei 2025 officieel…..
- VHP erkent verkiezingsuitslag en overweegt kandidaatstellin…..
- MENNONITISCHE LANDBOUW IN PERU EN DE PARALLELLEN MET SURINA…..
- VHP beraadt zich over kandidaatstellingen..
- President: Boeroes symbool van integratie en doorzettingsve…..
- Santokhi: ‘Bijdrage boeroes onmiskenbaar en blijvend’..
- Jager gewond bij gewapende beroving met houwer in Santigron..
- A20 eert stille kracht van een toegewijde gemeenschap..
- Certificaat uitgereikt aan 20 leden van de Mobiele Eenheid …..
- Video -Ballistische raketten afgevuurd bij aanvallen op Isr…..
- Na correcties verklaart OKB verkiezingen 2025 bindend..
- OKB: verkiezingen zijn bindend ondanks vele onregelmatighed…..
- Plantagebestuur krijgt beheer over Carolinabrug..
- Verkiezingsuitslag bindend verklaard: weg vrij voor regerin…..
- Moesan kan DNA-zetel krijgen na weigering Goerdat..
- WEDEROM ENORME BLAMAGE VOOR DE OPSPORING..
- Pick-ups voor penitentiaire ambtenaren, brandweer, bijstand…..
- Adhin: “Overheid schiet tekort in voorbereiding op arbeidsm…..
- ABOP: Respect voor 180 jaar Boeroes in Suriname..
- JONGEREN NOG WACHTENDE OP STUDIETOELAGE..
- Hard werken..