BOGOTA — De 39-jarige rechtse oppositiesenator en presidentskandidaat Miguel Uribe is volgens Colombiaanse media ernstig gewond geraakt bij een aanslag op zijn leven. Hij werd zaterdagavond neergeschoten tijdens een campagne-evenement in hoofdstad Bogota. Een verdachte, een vijftienjarige jongen, werd ter plekke gearresteerd met een vuurwapen. Volgens politiechef Carlos Triana liep hij een verwonding aan zijn been op.
Nieuwssite Semana meldt dat Uribe, wiens hoofd en rug onder het bloed zaten, naar het Santa Fe Foundation-ziekenhuis in de stad is gebracht. Volgens artsen die hem behandelden, is hij twee keer in het hoofd en één keer in zijn knie geraakt. Zijn echtgenote Maria Claudia Tarazone schreef op X (voorheen Twitter) dat Uribe “vecht voor zijn leven”. Ze drong er bij Colombianen op aan voor hem te bidden.
“Deze gewelddaad is niet alleen een aanval op een persoon, maar ook op de democratie, de vrijheid van meningsuiting en de legitieme uitoefening van de politiek in Colombia”Colombiaanse president Gustavo Petro
Aanslag veroordeeld
Uribe heeft zich ontpopt als fel criticus van de linkse president Gustavo Petro. Het zittende staatshoofd zei de aanslag op zijn rivaal “categorisch en krachtig” te veroordelen. “Deze gewelddaad is niet alleen een aanval op een persoon, maar ook op de democratie, de vrijheid van meningsuiting en de legitieme uitoefening van de politiek in Colombia”, aldus Petro.
De Colombiaanse regering sprak van een aanslag en veroordeelde het geweld direct. “Geweld kan nooit de oplossing zijn. Ik hoop werkelijk dat Uribe in goede gezondheid verkeert en buiten levensgevaar is”, schreef minister van Buitenlandse Zaken Laura Sarabia op sociale media. De burgemeester van Bogota liet op X weten dat Uribe spoedeisende hulp ontvangt.
Er zijn volgend jaar presidentsverkiezingen in Colombia. Uribe kondigde in oktober aan zich kandidaat te stellen voor die verkiezingen. Hij is lid van de centrumrechtse partij van ex-president Álvaro Uribe, die van 2002 tot 2010 de politiek leider van het land was. De twee Uribe’s zijn geen familie van elkaar. Het voormalige staatshoofd zei dat de schutter “de hoop van het land, een geweldige echtgenoot, zoon, broer en een geweldige collega” heeft aangevallen. Hij annuleerde een geplande reis naar Frankrijk vanwege “de ernst van de gebeurtenissen”, meldde zijn kantoor in een verklaring.
Reacties buitenland
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zegt in een reactie dat de VS “de poging tot moord in de sterkst mogelijke bewoordingen veroordeelt”. Volgens hem zou “gewelddadige linkse retoriek” de aanleiding hebben gevormd voor de moordaanslag. “President Petro moet zijn opruiende retoriek matigen en Colombiaanse functionarissen beschermen”, stelde Rubio.
Ook uit andere landen kwamen er reacties. Zo zei de Chileense president Gabriel Boric dat er geen ruimte of rechtvaardiging is voor geweld in een democratie. De Ecuadoriaanse regeringsleider Daniel Noboa voegde daaraan toe: “We veroordelen alle vormen van geweld en intolerantie.”
- NDP wint aan stemmen bij telling-update, maar behoudt 18 ze…..
- Stichting 8 december 1982 solidair met Venetiaan..
- Voorsprong NDP op VHP groeit tot ruim 6000 stemmen..
- Rusland roept leden op waardering te blijven tonen voor Ven…..
- Progressie en behoudendheid bij nieuwe coalitie..
- Cool-D is terug met emotioneel geladen single ‘Problema…..
- Van Samson trots op verkiezingsresultaat VHP..
- Venetiaan: ‘Mevrouw Simons heeft op geen enkele manier mijn…..
- Venetiaan: ‘ De NPS is niet van Greg Rusland’..
- Duurzame broccoliteelt in Suriname: kans én uitdaging..
- NPS-erevoorzitter Ronald Venetiaan spreekt zich uit over sa…..
- Read Japan-project: Japan schenkt Suriname Diplomaten Insti…..
- Soepinah Elisabeth Rebin-Sanoesi..
- Soepinah Elisabeth Rebin-Sanoesi..
- Ramautarsing: “Zware taak voor komende regering”..
- Stichting 8 December 1982 solidair met oud-president Ronald…..
- Suriname Business Forum gaat voor ‘open en constructief dia…..
- Stichting 8 December 1982 volledig eens met kritiek Venetia…..
- Wereldprimeur: Brazilië vrij van veevirus zonder prik..
- Suriname waarheen?..
- President Santokhi: “Wij vechten door voor democratie en ge…..