Tekst Ivan CairoPARAMARIBO — De Chinese ambassade in Suriname heeft geprikkeld gereageerd op uitspraken van minister Marco Rubio, die donderdag tijdens een persconferentie in Zanderij na zijn ontmoeting met president Chandrikapersad Santokhi werden gedaan. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken uitte scherpe kritiek op de vermeende slechte kwaliteit van infrastructurele projecten die door Chinese aannemingsbedrijven in Guyana zouden zijn uitgevoerd. Hij merkte op dat de Chinese aannemers “niet slecht werk, maar verschrikkelijk slecht werk” afleveren.KritiekRubio: “Ik ben net teruggekomen uit Guyana, waar we over een weg reden die door de Chinezen was aangelegd. We kregen bijna allemaal hersenschuddingen, want de weg was zo slecht – het was verschrikkelijk – ze betaalden die mensen om deze weg aan te leggen, en vervolgens brachten ze hun eigen arbeiders mee. Ze nemen hun eigen arbeiders mee; ze huren je niet in, ze brengen hun eigen mensen om al het werk te doen. Of ze willen dat je een hoop geld leent en dat ze dat dan boven je hoofd houden.”
Zijn kritiek beperkte zich niet tot infrastructuur alleen. Hij uitte ook zorgen over de dominantie van Chinese bedrijven in belangrijke sectoren, zoals telecommunicatie. “Er zijn bepaalde sectoren, als het gaat om telecommunicatie en dergelijke, waarin ik eerlijk tegen mensen ben. Als je een telecommunicatiesysteem hebt dat door Chinese bedrijven wordt beheerd, krijg je problemen om Amerikaanse investeerders aan te trekken. Zij willen niet dat al hun gegevens worden gestolen. Ze willen niet dat er via een achterdeur, die de Chinezen in hun telecommunicatiesysteem hebben ingebouwd, iets wordt afgetapt,” legde Rubio uit. Hij verwees naar soortgelijke problemen in de Verenigde Staten met Huawei, waarbij Amerikaanse bedrijven terughoudend zijn geworden vanwege veiligheidsrisico’s. “We hebben dat ook in Amerika meegemaakt, omdat Huawei daar actief was.”‘Ongefundeerd’De Chinese ambassade noemt de Amerikaanse kritiek ongefundeerd. Er wordt benadrukt dat de samenwerking met Latijns-Amerikaanse en Caribische landen is gebaseerd op wederzijds voordeel en niet op “politieke voorwaarden”. De woordvoerder onderstreepte China’s inzet voor “wederzijds respect, gelijkwaardigheid en openheid” in haar partnerschappen met de regio. “China’s praktische samenwerking met Latijns-Amerika stelt geen politieke eisen, richt zich niet tegen derde partijen en sluit aan bij de ontwikkelingsbehoeften van deze landen,” zei de woordvoerder. “Onze samenwerking draait om wederzijdse winst, die economische groei bevordert en de levensomstandigheden verbetert in landen zoals Suriname.”ADVERTISEMENT
Volgens de woordvoerder zal de VS geen succes hebben met zijn lastercampagne. “De Verenigde Staten hebben ongegronde opmerkingen gemaakt over de normale samenwerking tussen Latijns-Amerikaanse landen en derde partijen, wat een gebrek aan basisrespect toont,” aldus de ambassadewoordvoerder. “Hun ongegronde beschuldigingen en pogingen om China en Latijns-Amerika te verdelen, zijn onpopulair en gedoemd te mislukken.”‘Hypocriet’De verklaring nam een scherpere toon aan door de VS van hypocrisie te beschuldigen. “Wie werkelijk aan dwangdiplomatie en grondstoffenuitbuiting doet in Latijns-Amerika, is voor iedereen duidelijk,” zei de woordvoerder. “Wij roepen de Verenigde Staten op om hun eigen hegemoniale daden, intimidatie en uitbuiting van ontwikkelingslanden in deze regio te herzien en te stoppen met het kwaadwillig zwartmaken van China.” De ambassade roept op tot regionale solidariteit: “China zal blijven samenwerken met Latijns-Amerika en het Caribisch gebied in de geest van wederzijds voordeel. Geen externe inmenging zal dit partnerschap ondermijnen.”
- Nederland op weg naar totaalverbod op vuurwerk..
- De ala kondre supu van kandidaten...
- Jeangu Macrooy krijgt weer rol in theatervoorstelling..
- Enorme brand in Petronas-pijpleiding in Maleisië..
- Onwetend stemmen: Een uitdaging van laaggeletterdheid bij v…..
- Rusland: “Aanvallen op NPS passen in strategie”..
- Nog heel wat lucht in kostprijsberekening van padie..
- ‘President probeert jongeren om te kopen”, zegt Ingrid Bout…..
- Capaciteitsversterking voor jeugd in Para met ‘Tranga Gi Ta…..
- Ied Ul Fitre: uiting van vrede, respect en solidariteit ..
- Politieke inmenging zichtbaar bij hoofdstembureaus, onaanva…..
- NDP-delegatie bezoekt Boven-Suriname..
- NDP ontdekt vervalste handtekeningen en dubbele kandidaatst…..
- Kritische beschouwing en analyse Marten Schalkwijk..
- SEOB: Staatsschuld stijgt; strengere fiscale discipline nod…..
- PVP uit zware kritiek op Hof van Justitie: “Hof spreekt zic…..
- PRACHTIGE OPKNAP..
- Nieuwe kandidaten Miss Suriname Verkiezing 2025-2026 in jun…..
- Buien op 1 april..
- Ecuadoraanse president op bezoek bij Trump in aanloop naar …..
- 56-jarige overleden na aanrijding Kennedyweg..