Burgers die hun paspoort met spoed willen verkrijgen, moeten rekening houden met extra kosten. Een spoedaanvraag voor het nieuwe e-paspoort kost SRD 4200 voor volwassenen. Dit bedrag omvat de reguliere leges van SRD 2100 en een wettelijke toeslag van nogmaals SRD 2100, verduidelijkt Anastatia Kanapé-Pokie, directeur van het Centraal Bureau voor Burgerzaken (CBB).
“De wet schrijft voor dat wie zijn paspoort sneller wil ontvangen, extra betaalt. Persoonlijk vind ik het goed dat dit juridisch is geregeld,” zegt de directeur. De reguliere afhandeling van een paspoortaanvraag duurt doorgaans dertig werkdagen. In de praktijk is dat vaak vier weken. Bij spoed wordt het document sneller geleverd, met een maximale termijn van tien werkdagen. “In veel gevallen krijgen aanvragers hun paspoort al binnen vijf dagen,” voegt Kanapé-Pokie toe.
Spoed alleen met geldige redenNiet elke burger komt zomaar in aanmerking voor een spoedbehandeling. Spoedaanvragen moeten onderbouwd worden met documenten die de urgentie aantonen. Ongeveer 60 procent van de ingediende spoedaanvragen blijkt gegrond. Dit hoge aantal heeft echter ook een keerzijde: de afhandeling van reguliere aanvragen wordt erdoor vertraagd.
Wanneer geen bewijsstukken beschikbaar zijn, kunnen burgers alsnog een gemotiveerd verzoek indienen bij de CBB-directeur. Hierin moeten zij uitleggen waarom spoed noodzakelijk is.
Geldigheid e-paspoorten en kostenEen ander belangrijk punt is de geldigheidsduur van het nieuwe elektronische paspoort. Voor volwassenen (18 jaar en ouder) is dit tien jaar. Voorheen was dat slechts vijf jaar bij het machine readable-paspoort. Voor deze groep blijft de reguliere kostprijs SRD 2100.
Voor minderjarigen (0–17 jaar) is het e-paspoort vijf jaar geldig, vanwege de fysieke veranderingen in deze levensfase. Het tarief voor hen bedraagt SRD 1365. Ook bij spoedaanvragen voor kinderen geldt dat het dubbele moet worden betaald: SRD 2730.
Inkomsten naar staatskasDe extra leges die worden geheven bij spoedaanvragen worden afgedragen aan de staatskas. De CBB benadrukt dat het spoedsysteem bedoeld is voor uitzonderlijke situaties, niet als standaardroute. “We willen het systeem zuiver houden en prioriteit geven aan wie het écht nodig heeft,” aldus Kanapé-Pokie.
- ‘Doordacht migratiebeleid nodig als fundament van natievorm…..
- Van Dijk-Silos: ‘Wees tenminste blij als je wat krijgt met …..
- Revelino Eijk nieuwe voorzitter Surinaamse Politiebond..
- GOw2 heropent volledig ‘self service’-pompstation Mahonylaa…..
- Politiebond hekelt politieke bevorderingen binnen KPS..
- ‘Het moet anders’, zegt het nieuwe regeerakkoor…..
- Ommen over wateroverlast Para: ‘dit maken we voor het eerst…..
- CBB-directeur Kanapé-Pokie: spoedpaspoort kost SRD 4200, on…..
- Bachelor Politiekunde-cursisten eisen bevordering na diplom…..
- 25 gezinnen geëvacueerd te Vierkinderen na wateroverlast..
- Afdelingshoofd Communicatie -CBvS-260625..
- Van geneeskunde naar politiek: De waarde van de eed van hip…..
- Operatieafdeling Diakonessenhuis buiten werking door techni…..
- Rusland verwacht dat hij ondersteuning zal krijgen van ABOP…..
- Regering en Ravaksur akkoord over belastingvoorzieningen..
- Patricia Nancy Etnel..
- NDP reageert fel op VHP: “Erken eerst de uitslag, voordat u…..
- President Santokhi aan zet om Parmessar te beëdigen als fun…..
- Parmessar wordt zaterdag beëdigd..
- Parmessar wordt zaterdag beëdigd tot fungerend voorzitter D…..
- NDP-reactie op verklaring VHP: erken eerst de uitslag, voor…..