PARAMARIBO — Leiders van de Caribische Gemeenschap (Caricom) zijn overeengekomen om de vestiging van de aangekondigde regionale veerdienst te bevorderen als een cruciale stap in de richting van verbetering van transport en stimulering van intraregionale handel. Dit besluit werd vorige week genomen tijdens een staatshoofdenvergadering op Jamaica, waar transport, handelsbarrières en uitgebreide samenwerking met Afrika en Latijns-Amerika belangrijke agendapunten waren.
Er is een commissie ingesteld om het veerproject te begeleiden, bestaande uit de premiers van Saint Vincent en de Grenadines en Barbados en de president van Guyana, aldus Andrew Holness, voorzitter van de Caricom en premier van Jamaica bij beëindiging van de bijeenkomst. Hij zei dat de commissie voorstellen voor de veerdienst zal beoordelen, die naar verwachting van start zal gaan in het oostelijke Caribisch Gebied en vrachtvervoer zal omvatten. “Er is een sterke basis voor intraregionale handel, maar er moet ook openbare infrastructuur zijn om die te ondersteunen”, benadrukte Holness. Sinds vorig jaar wordt de regionale veerdienst aangeprezen als een dienst die is bedoeld om het vervoer van goederen (met name voedsel) en mensen te vergemakkelijken.ADVERTISEMENT
“Je moet er ook rekening mee houden dat handel werkt wanneer er andere parallelle activiteiten zijn, dus er moet een vrijere en meer geïntegreerde kapitaalmarkt komenAndrew Holness
Verdere integratie
In maart vorig jaar werd aangekondigd dat het bedrijf, Cari Cargo Inc, de veerdienst zou starten, waarbij Galleons Passage, een schip uit Trinidad en Tobago, zal worden gebruikt om de route te bevaren, althans in eerste instantie. Tijdens de slotceremonie van de 49ste reguliere vergadering van de Caricom-regeringsleiders in Montego Bay benadrukte Holness dat de gesprekken zich ook richtten op diepere integratie binnen Caricom via de Caribische Interne Markt en Economie (CSME).
Holness zei dat er bijzondere aandacht wordt besteed aan economische coördinatie met een voortrekkersrol van de private sector bij deze inspanning. Hij benadrukte ook de sterke grondstoffenpositie van de lidstaten, bijvoorbeeld olie in Guyana, Suriname en Trinidad en financiële dienstverlening in Jamaica.
Holness zei dat er in de regio sterke capaciteiten zijn voor intraregionale handel. “De meeste van onze economieën zijn gebaseerd op diensten, dus je zult meer handel zien. Je moet er echter ook rekening mee houden dat handel werkt wanneer er andere parallelle activiteiten zijn, dus er moet een vrijere en meer geïntegreerde kapitaalmarkt komen”, zei Holness.
Zuid-Zuid-relaties
Maar handel buiten de regio was een ander belangrijk aandachtspunt, met name de Zuid-Zuid-samenwerking met Afrika en Latijns-Amerika. “We willen de handel zeer serieus nemen, vooral met het zuiden en Afrika”, zei Terrence Drew, premier van Saint Kitts en Nevis. De recente vestiging van Afreximbank op Barbados en de ondertekening van partnerschapsovereenkomsten door Jamaica markeren concrete stappen in de richting van het versterken van de banden van Caricom met Afrika. De bank zal naar verwachting de handels- en financiële facilitering ondersteunen, niet alleen op het gebied van goederen, maar ook op het gebied van diensten en de creatieve industrie.
Volgens Holness biedt de regio op dit gebied concurrentievoordelen. Dit gebeurt tegen de achtergrond van veranderende wereldwijde handelsdynamieken, waaronder de invoering van een basistarief van 10 procent door de Verenigde Staten in het kader van hun handelsbeleid ‘New America First’.
Caricom-leiders benadrukten daarom de dringende noodzaak van diversificatie van handelspartners en -strategieën. “De intra-Caricom-handel vertegenwoordigt nog steeds minder dan 15 procent van de totale handel”, merkte Holness op.
- Piroe steekt publicatie arbeidswetgeving in nieuw jasje..
- Van der San: “Er zijn grenzen aan het decoreren van burgers…..
- Hond redt tientallen mensen van aardverschuiving in Himalay…..
- SMC Kampioen van STcB Bekertoernooi..
- 160 zorgprofessionals ontvangen diploma in eerste helft 202…..
- Eerste master Geschiedenis afgeleverd door Faculteit der Hu…..
- AMISTAD 2025: Suriname ontvangt medische bijstand van Ameri…..
- Pakkitow: “Ik wil mijn bijdrage leveren waar nodig – ook bu…..
- OM aanbevolen bij twee pogingen ongeschikte landmeters beëd…..
- Panka vraagt zich af waarom er haast is bij ontruiming kant…..
- Bewolkte zaterdag met kans op onweersbuien..
- Nog twee verdachten opgesloten na schietincident..
- Nog twee aanhoudingen na schietincident..
- Wereldvoedselprogramma bouwt noodhulp af in West- en Centra…..
- Jozua Emanuel Licht (0) Suriname 11-7-2025..
- Bijna 5.000 doden in Haïti sinds oktober door escalerend be…..
- Opsporing Avinash Jodha..
- Transvaal breekt met coach Mannen..
- VS en Suriname starten gezamenlijke medische missie AMISTAD…..
- Minister Ori: Met opgeheven hoofd vertrek ik..
- Bond en directie Centrale Bank bereiken akkoord..