PARAMARIBO — Leiders van de Caribische Gemeenschap (Caricom) zijn overeengekomen om de vestiging van de aangekondigde regionale veerdienst te bevorderen als een cruciale stap in de richting van verbetering van transport en stimulering van intraregionale handel. Dit besluit werd vorige week genomen tijdens een staatshoofdenvergadering op Jamaica, waar transport, handelsbarrières en uitgebreide samenwerking met Afrika en Latijns-Amerika belangrijke agendapunten waren.
Er is een commissie ingesteld om het veerproject te begeleiden, bestaande uit de premiers van Saint Vincent en de Grenadines en Barbados en de president van Guyana, aldus Andrew Holness, voorzitter van de Caricom en premier van Jamaica bij beëindiging van de bijeenkomst. Hij zei dat de commissie voorstellen voor de veerdienst zal beoordelen, die naar verwachting van start zal gaan in het oostelijke Caribisch Gebied en vrachtvervoer zal omvatten. “Er is een sterke basis voor intraregionale handel, maar er moet ook openbare infrastructuur zijn om die te ondersteunen”, benadrukte Holness. Sinds vorig jaar wordt de regionale veerdienst aangeprezen als een dienst die is bedoeld om het vervoer van goederen (met name voedsel) en mensen te vergemakkelijken.ADVERTISEMENT
“Je moet er ook rekening mee houden dat handel werkt wanneer er andere parallelle activiteiten zijn, dus er moet een vrijere en meer geïntegreerde kapitaalmarkt komenAndrew Holness
Verdere integratie
In maart vorig jaar werd aangekondigd dat het bedrijf, Cari Cargo Inc, de veerdienst zou starten, waarbij Galleons Passage, een schip uit Trinidad en Tobago, zal worden gebruikt om de route te bevaren, althans in eerste instantie. Tijdens de slotceremonie van de 49ste reguliere vergadering van de Caricom-regeringsleiders in Montego Bay benadrukte Holness dat de gesprekken zich ook richtten op diepere integratie binnen Caricom via de Caribische Interne Markt en Economie (CSME).
Holness zei dat er bijzondere aandacht wordt besteed aan economische coördinatie met een voortrekkersrol van de private sector bij deze inspanning. Hij benadrukte ook de sterke grondstoffenpositie van de lidstaten, bijvoorbeeld olie in Guyana, Suriname en Trinidad en financiële dienstverlening in Jamaica.
Holness zei dat er in de regio sterke capaciteiten zijn voor intraregionale handel. “De meeste van onze economieën zijn gebaseerd op diensten, dus je zult meer handel zien. Je moet er echter ook rekening mee houden dat handel werkt wanneer er andere parallelle activiteiten zijn, dus er moet een vrijere en meer geïntegreerde kapitaalmarkt komen”, zei Holness.
Zuid-Zuid-relaties
Maar handel buiten de regio was een ander belangrijk aandachtspunt, met name de Zuid-Zuid-samenwerking met Afrika en Latijns-Amerika. “We willen de handel zeer serieus nemen, vooral met het zuiden en Afrika”, zei Terrence Drew, premier van Saint Kitts en Nevis. De recente vestiging van Afreximbank op Barbados en de ondertekening van partnerschapsovereenkomsten door Jamaica markeren concrete stappen in de richting van het versterken van de banden van Caricom met Afrika. De bank zal naar verwachting de handels- en financiële facilitering ondersteunen, niet alleen op het gebied van goederen, maar ook op het gebied van diensten en de creatieve industrie.
Volgens Holness biedt de regio op dit gebied concurrentievoordelen. Dit gebeurt tegen de achtergrond van veranderende wereldwijde handelsdynamieken, waaronder de invoering van een basistarief van 10 procent door de Verenigde Staten in het kader van hun handelsbeleid ‘New America First’.
Caricom-leiders benadrukten daarom de dringende noodzaak van diversificatie van handelspartners en -strategieën. “De intra-Caricom-handel vertegenwoordigt nog steeds minder dan 15 procent van de totale handel”, merkte Holness op.
- Meer banken nodig voor uitvoering Royalties Voor Iedereen (…..
- Caricom ziet in Simons sleutelrol voor Caribische ontwikkel…..
- Panka: ‘tot morgen bestaat ruimte om wijzigingen te brengen…..
- Defensie, Arbeid en EZ nemen afscheid van Mathoera, Mac And…..
- Raymond Landveld op Buza: Suriname verdient niets minder..
- Strakke organisatie en ‘diepte’ investeringen bij aantreden…..
- President, first lady en president‑elect wonen Bastille‑dag…..
- Voorbereidingen inauguratie president en vicepresident in a…..
- Nieuwe koers in aanpak chronische ziekten: brede consultati…..
- Vacatures SURIPRINT..
- drs Marvin Gustaaf van Lierop..
- President Santokhi: “Mijn afscheid is geen afscheid van Sur…..
- Regering: Behoed het onderwijs voor totale ondergang..
- Neergeschoten inbraak verdachte blijkt bekende van de polit…..
- Bijzondere band Suriname en Frankrijk benadrukt tijdens vie…..
- Raghoebarsing: “Aankomende regering moet afblijven van inte…..
- Pluimpje voor milieu autoriteit..
- Vertrekkende Nederlandse defensieattaché Georgie Klein onde…..
- Parmessar: “Er is op de centjes gelet“..
- Minister Ramadhin spreekt waardering uit voor MZ en PAHO..
- Stabiele houtproductie en groeiende export naar China kenme…..