De Amerikaanse staat Californië klaagt president Donald Trump aan vanwege zijn inzet van de Nationale Garde tegen de protestgolf in Los Angeles. Gouverneur Gavin Newsom vindt dat Trumps actie erop gericht is “om een crisis te veroorzaken”.
De 2000 aangekondigde gardisten zijn er overigens nog niet, gisteravond werd bekend dat Trump in afwachting van de gardisten 700 mariniers stuurt. Ondertussen zegt de politie van de stad dat het geweld door betogers uit de hand loopt.
De politie heeft voor heel de binnenstad van LA inmiddels een gebiedsverbod afgegeven. Voorheen was het alleen niet toegestaan om te demonstreren op bepaalde plekken. Ook op dag vier van de protesten tegen de grootschalige arrestaties en deportaties van immigranten wordt gevreesd voor onlusten.
Grootschalige politie-inzetZondagavond was het wederom onrustig in de stad, waarbij onder meer zelfrijdende auto’s in brand zijn gestoken. Ook werden agenten bekogeld en waren er plunderingen. De politie gebruikte traangas, rubberkogels en flitsgranaten.
Zondag zijn tien mensen aangehouden en op zaterdag 29. Eén arrestant reed met een motor in op agenten. Jim McDonnell, chef van de politie in Los Angeles, noemt het geweld van relschoppers en het vandalisme ‘walgelijk’. Toch heeft de politie niet besloten over te gaan tot een avondklok.
Trump zegt in reactie op de aankondiging van Newsom op Truth Social dat het een goed besluit was om de Nationale Garde in te zetten, omdat Los Angeles anders “compleet verwoest” zou zijn. Ook suggereert de president dat een arrestatie van Newsom hem een goed idee lijkt, als hij blijft ’tegenwerken’ bij de uitvoering van zijn immigratiemaatregelen.
Trumps ministerie van Binnenlandse Veiligheid richt zich via X tot de politici uit Californië en roept hen op om “hun rellende menigte” te stoppen. Californië is een van de ‘Grote Drie’, de drie grootste Democratische staten. Het ministerie vraagt ook waarom de gouverneur samenwerkt met “buitenlandse criminelen”.
Schending soevereiniteitDe Amerikaanse president heeft besloten de Nationale Garde, die bestaat uit reservisten en onderdeel is van het Amerikaanse leger en de luchtmacht, in te zetten naar aanleiding van de protesten. Dit is de eerste keer sinds 1965 dat een president de Nationale Garde heeft ingezet in een staat zonder verzoek van een gouverneur van die staat.
Newsom heeft inmiddels een formele aanzegging verstuurd naar het Witte Huis met het verzoek de Nationale Garde terug te trekken. Hij benadrukt dat het inzetten en de duur ervan een schending zijn van de soevereiniteit van de Staat.
VN: geen verdere militariseringInmiddels hebben ook de Verenigde Naties zich uitgelaten over de onrust in Los Angeles. De woordvoerder van de secretaris-generaal, Farhan Haq, zegt: “We willen geen verdere militarisering van deze situatie zien en we moedigen de partijen aan om op lokaal, staats- en federaal niveau hieraan te werken”.
- Bee bereidt Adhin voor op voorzitterschap DNA..
- Ondernemer bij thuiskomst overmeesterd en mishandeld in won…..
- Infrastructuurprojecten centraal tijdens bezoek Nurmohamed …..
- VHP beraadt zich nu op leiderschap DNA en presidentsverkiez…..
- NDP over nieuw tijdperk: Samen bouwen aan Suriname..
- Ravaksur noemt directoraat Arbeid ‘degradatie van werkenden…..
- Meerdere skalians op het stuwmeer: ‘Brokopondo lijkt soms e…..
- EZ en WUSC organiseren training Basisvaardigheden Onderneme…..
- AWJ-minister benadrukt Decent Work tijdens toespraak op ILO…..
- Onweersbuien houden nog aan..
- Simons garandeert PL: geen perikelen met ABOP zoals in het …..
- Daling geboortecijfers door toenemende onzekerheid jongvolw…..
- Hassankhan benadrukt eerlijk verloop verkiezingen ondanks b…..
- 93.545 stemmen en 18 zetels: NDP bovenaan bij officiële bek…..
- VHP verliest 21.346 stemmen bij deze verkiezingen..
- Verkiezingsuitslag 2025 officieel vastgesteld; zetelverdeli…..
- Suriname en El Salvador door naar volgende ronde WK-voorron…..
- VHP doorbreekt stilte na bekendmaking verkiezingsuitslag; z…..
- VHP wacht op besluit OKB..
- Zunder: “Vervolggesprekken met nieuwe regering noodzakelijk…..
- CHS sluit telproces af: definitieve zetelverdeling bekend; …..