Buurtbewoners Zorg en Hoop halen bakzeil in rechtszaak tegen bouw callcenter

Een 47-tal buurtbewoners van Zorg en Hoop – de Nickeriestraat en omgeving – hebben een rechtszaak tegen de ondernemers Hemradj Dassasingh en Jayantsingh Roman, Flex Business Services N.V., de Stichting Real Estate International Group en de Staat Suriname, verloren. De zaak draaide om de bouw van een callcenter aan de Nickeriestraat. De buurtbewoners zijn niet ontvankelijk verklaard en zijn veroordeeld tot het betalen van de proceskosten van de ondernemer en die van de Staat Suriname, voor een totaal van SRD 7.500,- per partij.

De buurtbewoners kwamen in april dit jaar in beweging, toen de bouwactiviteiten werden waargenomen. Volgens hen vermindert het leefgenot in de buurt door dergelijke commerciële activiteiten. Ook werd de Staat, in deze het ministerie van Openbare Werken en de Districtscommissaris van Paramaribo Noord-Oost, verweten in strijd gehandeld te hebben met de algemene beginselen van behoorlijk bestuur door een vergunning te verstrekken.

De buurtbewoners eistten dat de bouwvergunning werd opgeschort totdat over de rechtmatigheid van de uitgifte in een bodemprocedure was beslist; hetzelfde werd gevraagd voor de bouw zelf. Indien daar geen gehoor aan werd gegeven, werd een dwangsom van SRD 1.000.000,- per dag/keer geëist dat er in strijd werd gehandeld met hetgeen gevorderd werd. Ook werd de betaling van proceskosten gevraagd.

Rechter Suzanne Chu heeft zich georiënteerd in het gebied. Er kan gesteld noch bewezen worden dat de omgeving in kwestie puur als woonwijk kan worden aangemerkt, gezien de reeds bestaande bedrijfspanden, overvliegende vliegtuigen, scholengemeenschappen en sportvelden. Er bestaat daarnaast geen Staatsbesluit waarin is opgenomen dat het gebied is aangekaart als woonwijk.

Ook kan niet gesteld of bewezen worden dat activiteiten van een callcenter een gevaar, schade of hinder zullen veroorzaken in woonwijken. De rechter begrijpt wel waarom de buurtbewoners vinden dat een bedrijfspand de omgeving een andere blik zal geven en van negatieve invloed kan zijn op de rust in de buurt. Er bestaat echter geen wetgeving die dit verbiedt. Ook is niet gebleken dat de bouw enige inbreuk pleegt op het eigendomsrecht van de buurtbewoners, noch van het woongenot. Zou dat het geval zijn, dan zou er wel gegronde reden bestaan tot stopzetting van de bouwwerkzaamheden.

..