door Tascha Aveloo
PARAMARIBO — “De summit komt voort uit de wens om de diaspora, die met haar kennis en financiële capaciteit goed is gepositioneerd, als een drijvende kracht in te zetten voor de op handen zijnde economische transformatie.” Dit zegt Henna Soerdjoesing, directeur van het directoraat International Business (DIB), naar aanleiding van de op handen zijnde olie- en gasindustrie.
Het directoraat bereidt samen met het Diaspora Instituut Suriname (DIS) de eerste editie van de Business Summit of Diaspora Suriname voor. Het doel van deze samenwerking is om het zakelijke potentieel van de diaspora te benutten. “Zij beschikken over mondiale inzichten en expertise, die zij hebben opgebouwd door ervaring op diverse gebieden als ondernemerschap, financiën, technologie, gezondheidszorg, kunst.”
“Er zijn veel sectoren in Suriname met groeipotentie, die ook heel belangrijk zijn voor de diversificatie van de Surinaamse economie”Henna Soerdjoesing
De topontmoeting duurt van 6 tot en met 8 februari en wordt gehouden in Assuria Event Center. Het thema is ‘Unity Overcomes Distance’. Zowel het directoraat als het instituut valt onder verantwoordelijkheid van het ministerie van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationale Samenwerking.
Economische kansen
Het primaire streven is de wereldwijde Surinaamse diaspora te mobiliseren om bij te dragen aan de lokale economische ontwikkeling door middel van kennis, kunde, expertise en kapitaal. Hiertoe worden Surinaamse diaspora, lokale bedrijven en diverse vakministeries bijeen gebracht. “Wij willen werken naar duurzame relaties toe en het verkennen van economische kansen, maar ook dat er breedvoerig kennisuitwisseling plaatsvindt en partnerschappen worden ontwikkeld”, licht DIS-directeur Marciano Armaketo toe.
Tevens zal met deze ontmoeting een aanzet worden gedaan om effectieve mechanismen te creëren teneinde de overdracht van vaardigheden tussen de diaspora en lokale professionals te vergemakkelijken. “Een ander belangrijk doel is om een investeringsplatform tot stand te brengen voor het mobiliseren van diaspora-investeringen in Suriname”, vertelt Armaketo. Hij verwacht dat innovatie, verbeterde productiviteit en een groter concurrentievermogen uiteindelijk de economische groei en ontwikkeling van Suriname zullen stimuleren.
Deuren openen
Zowel lokale als buitenlandse bedrijven hebben zich opgegeven voor deelname. Er zijn hierin diverse sectoren vertegenwoordigd, van technologie en wetenschap tot cultuur en agrobusiness. “De diaspora biedt unieke kansen voor Surinaamse bedrijven, zoals toegang tot internationale markten, kapitaal voor investeringen en waardevolle kennis op het gebied van innovatie en bedrijfsstrategie”, meent Soerdjoesing.
De komst van de olie- en gasindustrie is zeker een belangrijke factor geweest voor het organiseren van de top. “Maar daarnaast zijn er veel sectoren in Suriname met groeipotentie, zoals landbouw, technologie, vastgoed en toerisme, die ook heel belangrijk zijn voor de diversificatie van de Surinaamse economie.”
Met deze topontmoeting zou Suriname de kansen moeten benutten voor kennisvergaring en samenwerking. “We geloven dat hierdoor ook het aandeel van local content in de olie- en gasindustrie optimaal zal kunnen zijn.”
Programma
President Chandrikapersad Santokhi zal donderdag de officiële opening verrichten. Het wordt een gevarieerd programma met uiteenlopende activiteiten die zijn gericht op directe kennisdeling en samenwerking.
Tijdens de openingsceremonie zullen diaspora vertegenwoordigers het woord voeren. De twee dagen daarna zullen bedrijven exposeren met de mogelijkheid tot netwerken. Er komen workshops, presentaties en paneldiscussies en een culinary fair ‘Flavours of Suriname’. De top wordt afgesloten met een galadiner en een veiling van kunstwerken.
Soerdjoersding: “Voor zowel voor grote, middelgrote en kleine ondernemingen als studenten, is dit een leerrijk evenement en zeker aan te raden om het te komen ervaren, kennis op te doen of je netwerk te vergroten.”
Er komt op de ontmoeting van volgende week een vervolg. Werkgroepen bestaande uit vertegenwoordigers van de diaspora en lokale belanghebbenden zullen actief strategieën ontwikkelen, gericht op specifieke sectoren, zodat kennisdeling en capaciteitsopbouw worden gefaciliteerd. “En er zal ook gewerkt worden aan een diaspora-investeringsplatform om investeringen naar specifieke sectoren te kanaliseren, met de daarmee samenhangende juridische en financiële kaders die de processen en regelgeving voor investeringen, kunnen helpen begeleiden”, benadrukt Soerdjoesing.
- Man uit Minnesota voor de Tweede Keer Veroordeeld voor Moor…..
- Buitenlands avontuur lonkt voor Robinhood-spelmaker Rigters..
- Kanye Doorbreekt Stilte na Ophef over Grammy’s**..
- Total positief over obligatie van Staatsolie..
- Santokhi verzekerd van aanwezigheid bij oplevering hoofdbur…..
- OPEC+ houdt vast aan oliebeleid, negeert Amerikaanse overhe…..
- Landelijke surveillance en roadblocks van de afdeling Narco…..
- CBB-directeur uit bezorgdheid over lage registratie voor ki…..
- Chan Santhokhi: ‘Plenty, plenty food for everyone’..
- Somohardjo vreest zwart geld in de politiek..
- Staatsolie opent inschrijving voor GranMorgu-investering..
- Overheidsfunctionaris: ‘Afhandelingsbedrijf verantwoordelij…..
- Frankrijk gastheer van AI Action Summit in Parijs..
- ‘President mag geen dag langer wachten: onderzoek naar BIZA…..
- Jarige Santokhi neemt trimbaan Lelydorp officieel in gebrui…..
- Geen schouderklopjes voor plichtsbesef..
- Trump-tarieven stimuleren; Goud bereikt recordhoogte..
- Halal ballen..
- Politie zal na 45 jaar wachten eigen hoofdkwartier hebben..
- Licht mogelijk voor goed uit voor ‘kind in nood’..
- Bronnen: Trump en Poetin mogelijk in gesprek in VAE of Saud…..